Skocz do zawartości

Mała przydatna tabelka


zayzik

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Z jakiego wzoru korzystałeś bo to jest pewne przybliżenie i dla przykładowo ogniskowych 1000 czy 500mm nie bardzo się to zgadza.

Dopisałeś przy szerokich kątach nie uwzględniono dystorsji a ona w tych wynikach jest oczywiście uwzględniona bo przykładowo Rybie Oko 16mm z dystorsją ma przekatną kadru 180 stopni :?

Czy przekatną kadru przyjąłeś jako 42mm ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tabelka jest w Excellu i można zobaczyć formuły w komórkach.

Oczywiście jest bardzo ogólnikowa: przekątna z Pitagorasa i arc tangens.

Nie służy do pomiarów odległości na niebie :!: :!: tylko do orientacyjnego ustalenia ile będzie widać w kadrze. :shock:

W zakresie 35-500 mm zgadza się dokładnie z rysunkiem 27

"Astrofotografia" Wiesław Skórzyński a nie została przepisana

tylko każda wartość w komórkach jest obliczana c.b.d.u.

8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Przeliczanie skali ogniska coś mi pachnie radianami a nie stopniami a może się mylę :?

W MTO 1000 powinna być przekątna 2.5 stopnia a w 500mm 5 stopni dla przykładu takie podaje producent 8)

Sam zwykle liczę pole teleskopu ze wzoru 1/Radian razy ogniskowa w mm i mam rozmiar w ognisku jednego stopnia kątowego obrazu rysowanego na kliszy ale to może mój wzór jest empiryczny bo w teleskopach się sprawdza ale czy w szerokich kątach obiektywów też ma zastosowanie, nigdy się nad tym nie zastanawiałem :? :?: :?: :?:

 

Ps Astrofotografia zawiera niestety sporo merytorycznych błędów, może i ta tabele nie jest poprawna, lepiej się na niej nie wzoruj tylko sam wyprowadź odpowiedni wzór z optyki geometrycznej :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz liczone w stopniach.

Tabelka nie jest przepisana :!:

Sam wyprowadziłem wzór wynikający z geometrii trójkąta i banalnych funkcji trygonomertycznych :shock:

W książce jest tylko rysunek "choinki kątów" dla przykładowych ogniskowych.

Oczywiście wyniki są poprawne przy założeniu że obiektyw jest soczewką o pomijalnie małej grubości (optyka geometryczna).

Nie służy do pomiarów odległości na niebie :!: :!: tylko do orientacyjnego ustalenia ile będzie widać w kadrze.

I może właśnie do tego się komus przyda :?

Janusz kończmy to bo zaczynam się czuć ŁM :wink:

Pozdrawiam :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Zayzika: Wzory są słuszne zawsze, nie tylko przy założeniu, że obiektyw jest cienką soczewką. Warto jeszcze dodać, że wzory obowiązują, gdy ostrość ustawiona jest na nieskończoność (wtedy odegłość zdjęciowa = ogniskowa)

Do Janusza_P: obiektywy Rybie Oko mają pole widzenia po przekątnej od 170 stopni (Nikkor 16mm f/3,5 , Zenitar 16mm f/2,8) do 180 stopni (Nikkor 16mm f/2,8 , Sigma 15mm f/2,8) - to gwoli ścisłości.

pozdrówko

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.