Skocz do zawartości

Turist fl


Pablo007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam pytanie odnośnie tego sprzętu. Chciałem kupić sobie jakąś tanią lunetkę 10x albo 20x made in zsrr. Lecz na pewnym serwisie aukcyjnym zobaczyłem taki wynalazek jak turist fl. Z racji tego że mam mase obiektywów na m42 zainteresowałem się tą opcją.

 

Więc moje pytania: 1.Jaka jest jakość obrazu uzyskana z tego cudu techniki? 2. Czy po podłączeniu obiektywu uzyskam wieksze zbliżenie (w stosunku do aparatu np. przy obiektywie 100mm w aparacie mam ok 2x bliższy obraz, to czy po podłączeniu tej przystawki bedzie np 10x? mam nadzieję że jasne jest :P )

 

Pierwotnym założeniem lunety było przeznaczenie jej do "podglądania" różnych pierdółek typu drzewa, ptaki, zabytki itp. Do tej pory służyła mi jakaś lornetka no-name i aparat lecz zaczeło mi brakować nieco przybliżenia.

 

Proszę mi podpowiedzieć co wybrać.

 

Edit:

 

Zapomniałem jeszcze dodać najważniejszego :) czy obraz z turista jest prosty (nieodwrócony)

Edytowane przez Pablo007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się skład, że mam coś takiego. Lunetka Turist-FL jest poprostu okularem o ogniskowej 10mm, czyli po podłączeniu obiektywu 100mm masz powiększenie x10 (100mm/10mm=10x). Największą bolączką tego rozwiązania jest małe pole widzenia, porównywalne z Ploosl-em 10mm.

Jeśli chodzi o obraz uzyskiwany za pomocą lunetki, to nie jest najwyższych lotów ale za to wyraźny i normalny, nie odwrócony.

Edytowane przez enkoder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lunetka działa jak okular o parametrach:

Ogniskowa: ~9mm

LER: 6-8mm

Pole widzenia: 35-40* (niestety)

 

Niewątpliwą zaletą jest obraz ziemski oraz jej uniwersalność. Podpinałem ją pod wszystkie swoje obiektywy M42 od MTO100 do Takumara 50mm. Jeśli nie przeszkadza Ci "efetk studni", to warto.

Zwróć też uwagę na ceny, bo te są mocno rozstrzelone od 35zł do ponad 100zł - trzeba trochę poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup lepiej zlaczke okularowa, prosta M42x1 / 1,25" / M42x1 + stosowne okulary (redukcja moze tez sluzyc jako pierscien posredni do makrofotografii). Zestaw bedzie drozszy, za to zaoferuje lepsza jakosc obrazu, a okulary przydadza sie rowniez do innych "urzadzen".

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok moze rozwaze opcje z okularami (majetny to ja nie jestem niestety :P) tylko nie wiem czy taki http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=28_42&products_id=522 się nada.

Najtańszy i najkrótszy czyli pewnie mimo chwalebnego opisu nic wyjatkowego.

 

No i jeszcze ten odwrocony obraz, może istnieje coś w stylu pryzmatu pentagonalnego dla takiego okularu?

 

I jeszcze jedno pytanie na waszym forum widziałem temat o doborze okularów, czy zamiast barlowa można stosować normalny telekonwerter? Bo wychodzi na to że to jest jeden diabeł :)

 

Ale chyba kupie zwykłą tanią lunete "zdiełano".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.