Skocz do zawartości

William Optics Megrez 88 FD


ALF

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj stałem się posiadaczem refraktora ze stajni Wujka Optyka: Megrez 88 FD. Chciałbym tu zaprezentować moje odczucia i spostrzeżenia na temat tego travellerka.

 

Dane techniczne

 

Ogniskowa 498 mm

Średnica obiektywu 88 mm

Światłosiła 5.6

Waga 3.4 kg

Długość tuby złożonej 397 mm !!!

Długość tuby rozciągniętej 488 mm

Obiektyw dublet ED (najprawdopodobniej FPL-51)

 

 

Wykonanie

 

Oczywiście wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie. Biała tuba sprawia wrażenie solidnej, lekko wysuwający się odrośnik, płynnie pracujący wyciąg, któremu nie straszna nasadka bino w dowolnym położeniu, bardzo fajny metalowy dekielek. W środku dobrze wyczerniony i wyposażony w bafle.

 

 

Funkcjonalność

 

Urzekła mnie funkcjonalność lunetki. Wysuwany odrośnik powoduje, iż po torbie nie plącze nam się zbyt dużo elementów.

Obrotowy wyciąg – mistrzostwo świata :) z mikrofokuserem 1:10. Można przymocować teleskop do montażu AZ zarówno z prawej jak i lewej strony. Oczywiście można też bez problemu skierować stopkę w dół (statyw foto). Gdy teleskop jest już zainstalowany, wyciąg można obrócić do pionu po poluzowaniu jednej śrubki. Stopka statywowa posiada dwa otwory do mocowania za pomocą śruby foto ¼ ”. Oprócz tego jest w kształcie szyny w standardzie Vixen, co umożliwia zamocowanie teleskopu za stopkę do siodełka V. Dodatkowo może być odkręcona, a zamiast niej można użyć obejm.

 

 

Obraz

 

Jak na razie – od wczoraj - przeprowadzałem jedynie obserwacje dzienne, oraz przez krótką dziurę w chmurach po zmroku. Porównanie side-by-side mam tylko z moją betoniarką SC 8”. Minimalny kolorek występuje na bardzo jasnych obiektach i w jasny słoneczny dzień na antenach itp., jeżeli focus jest choć trochę nieprawidłowy. Charakterystyczne jest to, że chromatyzm w lekko zdefokusowanym obrazie w jedną stronę jest jakby trochę fioletowawy, a w drugą zielonkawy.

Chromatyzm w porównaniu do np. refraktorka SW 80/400 albo lornetki Nikon Action EX 7x50 – przepaść :) .

Jakość obrazu i kontrast – jestem zachwycony. Dostrzegalna lekka krzywizna pola (Ortho 18 mm w nasadce bino)

 

 

Podsumowanie

 

Początkowe wrażenie jest jak najbardziej pozytywne. Mam nadzieję, że będzie to doskonały traveller i szerokopolowe uzupełnienie do mojego Schmidta 8”. Pewna doza chromatyzmu jest nieunikniona przy tak szybkim dublecie i ja, kupując ten refraktor, byłem na to przygotowany. Jednak myślę, że jakość dawanego obrazu i funkcjonalność sprzętu zrekompensują tą drobną niedoskonałość. Porównując bowiem do szybkich achromatów, jest i tak ogromna różnica na plus.

Nie robiłem jeszcze przymiarek, ale tak na oko wydaje mi się, że rurka wejdzie do 15-litrowego plecaka wraz z kilkoma gadżetami.

 

IMG_0668.JPGIMG_0667.JPGIMG_0666.JPG

 

Pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu :)

Ze zgrubnych obliczeń wychodzi, że ten 88 powinien mieć chromatyzm minimalnie większy niż ED 102 f/7 czyli do wizuala bardzo dobrze. Cena podobna, za to sporo mniejszy czyli bardziej podróżny. Pytanie jak duża będzie różnica na planetach i Księżycu w porównaniu do SC 8"? Przy słabym, miejskim seeingu różnica może być bardzo mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki

 

też myślę, że w warunkach balkonowych różnica będzie minimalna. Dodatkowo zestaw głowica + uzbrojony refraktor mogę wynosić w jednym kawałku (co jest ważne dla mnie szczególnie w zimie)i całość jest od razu gotowa do akcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ALF: potwierdzam Twoje spostrzeżenie a propos chromatyzmu. U mnie w Megrezie 110mm (też FPL-51) przy F/5.95 wyostrzony obraz jest również bezabberacyjny, zaś nawet minimalnie rozostrzony już pokazuje (bardzo lekki) kolorek. Dzięki temu wiem dokładnie gdzie jest punkt ostrości. Można oszczędzić na masce Bathinova :D

 

Ja mam jeszcze takie pytanko jaka masz nasadkę dwuoczną i czy ostrzy Ci bez barlowa czy z nim? I jeśli z nim, to z jakim?

 

Testowałem kiedyś nasadkę WO i z barlowem 1,6x nie ostrzyła z kątówką 2" (niestety nie mogłem sprawdzić z 1,25"). Ostrzyła za to bezpośrednio i to bez barlowa ale tak obserwować to można tylko w dzień.

 

Te orciaki 18mm to trochę IMHO nie pasują do niego - gdzie te szerokie pola? Do tego sprzętu 2 x Hyperion 24 i masz prawie 3,3* - jest jazda! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

alf gratuluje ci zakupu nowego refractora

mam nadzieje ze bedzie ci wiernie sluzyl

od 2007 roku tez uzywam podobnego refractora william optics ale 90mm f 6.9 na szkle fpl 53

kosztuje ciut wiecej ale musze przyznac ze ten telescop zaskakuje mnie kazdego dnia

1 jest naprawde wykonany jak bizuteria

2 ma doskonala mechanike i optyke

3 rozdziela calkowicie epsilony lyry juz przy powiekszeniu 80x

4 jest niesamowicie mobilny

5 obrazy dyfrakcyjne gwiazd sa niesamowicie czyste i pozbawione wad

6 ilosc detali widocznych na ksiezycu poraza

7 calkowity brak ca

pozdrawiam

adam

ps dwie fotki jak wyglada moj

sony_067.jpg

sony_068.jpg

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

w łikend miałem kapkę czasu by się nieco bardziej oswoić ze sprzętem

 

Ja mam jeszcze takie pytanko jaka masz nasadkę dwuoczną i czy ostrzy Ci bez barlowa czy z nim? I jeśli z nim, to z jakim?

 

...

 

Te orciaki 18mm to trochę IMHO nie pasują do niego - gdzie te szerokie pola? Do tego sprzętu 2 x Hyperion 24 i masz prawie 3,3* - jest jazda! :Beer:

 

teleskopu używam na razie jedynie z diagonalem pryzmatycznym BP/Zeiss w standardzie T2 (czyli trochę większa od 1 1/4" i trochę mniejsza od 2") i korektorami BP o krotności 1.25x i 2.6x. Korektor można wkręcić w układ zarówno za kątówką (standardowa krotność), jak i przed kątówką (trochę większa krotność niż podana).

 

Ognisko łapię w następujących kombinacjach:

 

- na wprost

- z kątówką + bino + korektor 1.25x (wyciąg wysunięty tylko na jakieś 7 mm ale daje radę :) )

- z kątówką + bino + 1.25x (przed kątówką czyli krotność to jakieś 1.45x)

- z kątówką + bino + 2.6x

 

nie łapie ostrości z bino + korektor 2.6x przed pryzmatem (krotność około 3x) ale tu wystarczy prawdopodobnie dołożyć jakąś przedłużkę (?ekstender?) do wyciągu, bo brakuje dosłownie 2-3 cm

 

Odnośnie ortoskopów - używam je wraz z nasadką + SCT 8" do planet - to na razie jedyna para okularów do nasadki, jaką posiadam, więc nie wybrzydzam ;) W przyszłości planuję oczywiście dokupienie drugiej parki szerokokątnej

 

Jestem trochę średnio zadowolony z tych korektorów z powodu obrazów wtórnych, ale opiszę to za niedługo w wątku o bino-nasadce

 

 

witam

alf gratuluje ci zakupu nowego refractora

mam nadzieje ze bedzie ci wiernie sluzyl

od 2007 roku tez uzywam podobnego refractora william optics ale 90mm f 6.9 na szkle fpl 53

kosztuje ciut wiecej ale musze przyznac ze ten telescop zaskakuje mnie kazdego dnia

1 jest naprawde wykonany jak bizuteria

2 ma doskonala mechanike i optyke

3 rozdziela calkowicie epsilony lyry juz przy powiekszeniu 80x

4 jest niesamowicie mobilny

5 obrazy dyfrakcyjne gwiazd sa niesamowicie czyste i pozbawione wad

6 ilosc detali widocznych na ksiezycu poraza

7 calkowity brak ca

pozdrawiam

adam

ps dwie fotki jak wyglada moj

 

Na razie nie miałem okazji, by sprawdzić rurkę na planetkach i Księżycu, ale kompaktowość i wykonanie tego refraktorka są porażające. stalowy statyw SW + Giro + przypięty refraktor z bino na ramię i można wynieść wszystko w jednym kawałku na pole :)

 

pozdr

Raf

 

P.S. acha zapomniałem jeszcze dodać, że w refraktorze z nasadką nie widać takiego bardzo delikatnego pociemnienia obrazu na środku, jak to ma miejsce w moim teleskopie z obstrukcją centralną

 

P.P.S. a tak wogóle to sprawdzałem też okulary 2" Swan 25 i 40 mm - na wprost żaden nie łapie ogniska...

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie

 

urlop się skończył, czas na opis z walk pod beskidzkim niebem ;)

 

Megrez potwierdził moje bardzo pozytywne pierwsze wrażenie. Ten mały skurczybyk naprawdę wiele potrafi :o . Teoretycznie wiedziałem czego się spodziewać, ale zobaczyć to wszystko na własne oczy to co innego. Refraktor stanął w szranki bezpośredniego porównania z 8-calowym SCT przy średnich powiększeniach rzędu 40-50x i 80-90x. Jako że jestem z definicji raczej planeciarzem niż DS-owcem, koncentrowałem się bardziej na tym właśnie obszarze. Na tapecie był głównie Księżyc przed i po pełni, oraz Jowisz. Muszę powiedzieć że to prawda - w średnio kiepskich warunkach o wiele lepiej spisuje się mniejsza apertura niż większa - Księżyc w SC wyglądał średnio (bo latem jest nisko i wogóle). Za to w refraktorze o wiele lepiej. Ostrość i kontrast po prostu poraża. Nawet pływający wyglądał o wiele lepiej, a zasadniczo nie miałem ani jednej nocki z dobrym seeingiem. Studiowanie topografii Księżyca z otwartym Virtual Moon Atlas pochłonęło mnie kompletnie. Chętniej patrzyłem przez refraktor - coś w tym jest ;). Z drugiej jednak strony SC był trochę na przegranej pozycji, ponieważ siedział w nim okular Erfle, a refraktora używałem z nasadką bino i ortoskopami. Obserwacje te unaoczniły mi także, jak bardzo mój SCT potrzebuje porządnego wyczernienia środka tubusa flokiem.

 

Na temat Jowisza mam podobne spostrzeżenia. Mimo paskudnego seeingu WCP była oczywista, widoczne też bez problemu więcej niż tylko 2 pasy w atmosferze. Przy okazji jeszcze dygresja n.t. mikrofokusera. Kapitalna sprawa - ustawienie ostrości w punkt to bułka z masłem, muszę sobie kupić obowiązkowo takie coś do SC ;)

 

Kolejny obiekt, któremu poświęciłem sporo czasu to Słonko. Mimo braku plam, w każdy pogodny dzień podziwiałem powierzchnię naszej gwiazdy. Mała apertura to mniejsza podatność na turbulencje i w efekcie były widoczne bez problemu oprócz granulacji obszary aktywne, gdzieniegdzie niteczki. [hint] Mi osobiście w dostrzeganiu detali na tarczy pomaga delikatne kołysanie obrazem.

Przy okazji jeszcze raz dziękuję panu Jackowi U. z Żywca za poratowanie folią Baadera, a także umożliwienie kuknięcia na Słońce przez PST :)

 

Deep Space Objects - tutaj, jak się można domyślać, Megrez nie miał szans z teleskopem 8". Przykładowo M13 w SC jasna i rozbita po jąderko, w refraktorze ciemniejsza i ledwo, ledwo coś po brzegach. M57 znacznie fajniejsza, jasna w lustrzaku. Możliwości przetestowania szerokich pól niestety nie miałem z powodu braku odpowiedniej przejściówki dla 2" diagonala.

 

 

IMG_1438.JPG

turbo mega zestaw planetarno-DSowy ;)

 

IMG_1490.JPG

teleskop podróżny. praktycznie całe oszpejowanie wraz z teleskopem i nie tylko mieści się w średniej torbie podróżnej. Torba na ramię, statyw z głowicą Giro na drugie. Zasięg z takim wyposażeniem szacuję na około 1 km bez spocenia się ;)

 

Pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie od kolegi Starczek:

 

"======================================================================

Hej

Na fotce z zestawem w torbie widać, że masz wyciętą i dopasowaną piankę. Domyślam się, że robiłeś na zamówienie. Zdradź gdzie takie coś można dorobić tak idealnie pod wymiar. I ile to (mniej więcej) kosztuje.

 

Pozdrawiam

======================================================================"

 

Piankę z podstawowym wycięciem dostałem w kartonie razem z rurą. Resztę powycinałem nożem do tapet i wiertarką z założoną otwornicą. A torba akurat przypasowała na wyprzedaży w Cerrefour ;)

 

 

Pozdrawiam

 

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.