Jump to content

Jak rozwinąć Celestrona 130 EQ MD ?


Ned
 Share

Recommended Posts

Kilka dni temu stałem się posiadaczem wymienionego w temacie teleskopu (wraz z całym inwentarzem w postaci dwóch okularów 10 oraz 20 mm, a także najprostszym napędem jednoosiowym). Dodam, że jestem astronomicznym laikiem i jest to mój dziewiczy instrument ;>

 

 

[ http://www.celestron.com/c3/product.php?CatID=62&ProdID=503 specyfikacja owego tworu. ]

 

 

Widzę, że budzi on pewne kontrowersje, które w pełni rozumiem po wstępnym obyciu się z nim.

Abstrahując jednak od jego wad, aby nie psuć sobie zabawy zaakceptowałem stan faktyczny (przynajmniej tymczasowo) i powoli myślę co dalej ?

 

Chciałbym rozwinąć bazę sprzętową tak, aby móc wycisnąć z niego jeszcze trochę a jednocześnie nie wywalić kasy w błoto. Znaczy to tyle, że wolałbym nabywać już sprzęt który przyda mi się również w przypadku zmiany teleskopu na lepszy.

 

Prosiłbym zatem o propozycje z Waszej strony. Będę niezmiernie wdzięczny. (dla ścisłości chodzi mi o propozycje okularów, soczewek, filtrów i co Wam jeszcze przyjdzie do głów)

 

Drugie pytanie jest bardziej szczegółowe. O ile dobrze zrozumiałem post odnośnie zdolności rozdzielczej teleskopu, dla mojego sensownym maksymalnym powiększeniem byłoby ok. 120x. Zatem chciałbym dokupić coś aby owo powiększenie uzyskać. Lepszym rozwiązaniem będzie tu Barlow czy odpowiedni okular ? Liczę na Waszą pomoc przy wyborze.

(na ten zakup chciałbym przeznaczyć w tej chwili około 200 zł i jest to plan na najbliższe dni)

 

 

(Jeśli to coś pomoże: mieszkam w mieście z dużym zanieczyszczeniem świetlnym, natomiast logistycznie jest nieźle ponieważ dysponuję samochodem i mogę się przemieścić poza miasto. Jeszcze nie mam predyspozycji co do obserwowanych obiektów, na razie wielką radochę sprawia mi Jowisz i jego księżyce)

 

Korzystając z okazji chciałbym powiedzieć wszystkim dzień dobry ;)

Link to comment
Share on other sites

Na razie to zanim zaczniesz wydawać pieniądze proponuję abyś nacieszył się tym co masz. Poznaj lepiej sprzęt i jego możliwości. Pieniądze zawsze zdążysz wydać.

 

Barlow (x2) jest bez sensu dla Ciebie, bo masz okulary 20mm i 10mm, tak więc da ci on 20mm->10mm (co już masz) i 10mm->5mm. Lepiej więc byłoby kupić okular 5 lub 6 mm (wybrałbym 6mm). Jaki? I tu problem, bo okulary tanie krótkoogniskowe mają bardzo mało odsuniętą źrenicę wyjściową co jest niewygodne a jak nosisz okulary to już kaplica.

 

Ergo:

- poznaj lepiej sprzęt zanim zaczniesz wydawać kasę

- za 200zł nie kupisz dobrego okularu 6mm (chyba, że okazja używka)

- masz telepa F/5 - wymagający dla okularów - te niskiej jakości będą praktycznie niezdatne do użytku (oczywiście poziom "niezdatności" zależy od oczekiwań)

- okulary jak obiektywy do aparatów - kupuje się te docelowe, potem tylko zmieniasz teleskopy a okulary z Tobą zostają (a w świecie foto zmieniasz tylko body).

 

Tyle ode mnie, ale znając "chorobę" początkującego astroamatora i tak mnie nie posłuchasz i wydasz te pieniądze bez sensu. Oby nie. :Beer:

Edited by starczek
Link to comment
Share on other sites

Nie posłucha, oj nie , power to marzenie początkującego :szczerbaty:

 

A tak na serio , przemyśl 122 razy zanim coś dokupisz , najlepiej to nie kupuj nic na chwilę obecną

i tak sensowne użyteczne powiększenie w Polsce to ok 200-250 ale z większą aperaturą

Weź sprzęt na jakiś zlot , powkładaj różne okularki i wtedy zadecydujesz .... o zmianie teleskopu :helo:

 

Wiem , bo też tak miałem.

Link to comment
Share on other sites

- za 200zł nie kupisz dobrego okularu 6mm (chyba, że okazja używka)

 

SW UWA58 sa niezławymi okularami za 199zł

 

ps. do Neda: widziałeś ostro pasy na Jowiszu? poszukaj coś o sprawdzaniu kolimacji na gwaiazdach i sprawdź. założe sie, że kolimacja twojej tuby jest kiepska i trzba by ją sprawdzic i ewentualnie poprawić.

Edited by McArti
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Faktycznie nie posłuchałem Waszych rad, ale tylko dlatego, że nie sprawdzałem wątku, spodziewając się niesłusznie, że nikt mi już nie odpowie ;)

 

Dokonałem pewnych zakupów.

Wydałem nieco więcej niż zakładane 200 zł ;>

Nie żałuję.

 

Pierwszym został Vixen NLV 5 mm ( i już wiem dlaczego seeing jest tak ważny przy powiększeniach ;> )

Drugim T-Ring do EOS'a

a w drodze jest regulowany filtr polaryzacyjny Oriona (obserwacja planet i księżyca okazała się ciekawsza niż się spodziewałem, ale Jowisz i Łysy dają po oczach)

 

 

Co do pasów na Jowiszu, nie widziałem, jest jasny jak żarówa, przez co ma jednolity kolor.

 

Co do kolimacji, być może. Sprawdzę koniecznie.

 

Dodam jeszcze, że to koniec rozwoju sprzętowego na dłuższy czas.

Z tego co widzę da się już na takim zestawie czegoś nauczyć. Pozdr

Edited by Ned
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.