Skocz do zawartości

filtr do notebooka


localizer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czy może ktoś się orientuje, gdzie można kupić dobre filtry foliowe - czerwone w formacie A3? Chodzi mi o wykonanie nakładki na matrycę notebooka. Na kudłaczach trochę ich było i mimo maksymalnego ściemnienia podświetlenia matryce dawały ostro po oczach. Praktycznie bezpośrednie kożystanie z kompa przy rozstawionym teleskopie (dojścia do komet, planetoid) nie miało sensu. Ja ostatnio kupiłem czerwoną folię techniczną A4, ale jest to jeszcze za słaby filtr by obciąć czarne ( w nocy szare) tło matrycy. Macie jakieś namiary?

 

Pozdrawiam - Localizer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wiekszosc programow astro ma taki mode - night vision - gdzie swieci na czerwono. No chyba ze grasz w Counter-Strike'a przy teleskopie to wtedy potrzebujesz faktycznie folie.

 

Sprawdz w duzych sklepach biurowych DemoDepot itp sa takie folie do uzywania w bindownicy na okladki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gość ma naprawde racje. Nawet przy minimalnych ustawieniach w nocy jest faktycznie szaro na matrycy od kwarcówki podświetlającej, pomimo nawet całkowitego ściemnienia. Ale night-vision z czerwonym filtrem to chyba niezbyt dobry pomysł. Wkońcu to czerwień wytnie.

 

Może taka folia na szyby samochodowe. Są takie ściemniające nawet o 80%. Kolory odcień niebieski albo brązowy. Taki filtr można spokojnie wykonać za jakieś 20 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem porównanie jasności i kontrastu matrycy w różnych konfiguracjach ( normal vision, red wision) dla programu Skymap.

Użyłem do tego celu czerwonej folii do rzutników. Ta folia ma niestety bardzo słabe nasycenie koloru i dość słabo wyciemnia obraz więc by uzyskać zadowalający efekt to trzeba złożyć ich kilka (w tym przypadku osiem). To dość dużo, tym bardziej, że folia ma spore rozpraszanie wewnętrzne i zmniejsza kontrast, a poza tym sama zaczyna świecic. No i jest to dość niewygodne. Przesyłam zdjęcie na którym umieściłem cztery screenshoty. Po kolei:

1) Red view - po lewej stronie pojedyńcza folia czerwona

>> efekt mierny, tym bardziej w nocy

2) Normal view - po lewej stronie też pojedyńcza folia czerwona

>> też bez rewelacji

3) Red view - po lewej stronie 8 folii czerwonych

>> no, tu jest już dużo lepiej. Kontrast jest wspaniały, ale folie

rozsypują się co chwila co mocno denerwuje. To w domu a co

będzie w terenie i jeszcze zimą???

4) Red view - lewa strona bez folii, środek 8 folii czerwonych, prawa strona

8 folii czerwonych plus jedna niebieska. Obszary oddzielone żółtymi

markerami

>> niebieska folia wyraźnie pociemniła obraz. Stał się on jednak trochę

fioletowy. Chyba lepiej będzie użyć szarej (jeśli taka jest).

 

Wniosek, mocno czerwona folia dobrze spełnia swoje zadanie z obcięciem szarego tła matrycy notebooka w kompozycji Red view. Powinna jednak być pojedyńcza a nie składana z kilku. Ważne też aby była doskonale przezroczysta bo inaczej spada ostrość. Jeśli wyświeltane gwiazdy są jeszcze za jasne to można użyć dodatkowej szarej lub niebieskiej folii.

 

Wczoraj szukałem trochę w internecie i znalazłem kilka firm zajmujących się dystrybucją filtrów foliowych nakładanych na reflektowy do oświetlania scen (np. w teatrach lub na koncertach). Wybór kolorów jest ogromny. Jak będę coś wiedzał więcej to dam znać.

 

Pozdrawiam - Localizer

folie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie nawet z ustawieniami "night mode" ekran z reguly swieci zbyt jasno. Moje rozwiazanie - zdefiniowanie specjalnego profilu kolorow w ustawieniach systemu (dedykowany do CCD) ORAZ czerwona folia na ekran.

 

Ja kupilem czerwona folie w formacie A4 w Warszawie, w sklepie z artykulami paierniczymi na Wydziale Architektury PW (Kosztykowa rog lwowskiej, parter po prawej). Cena arkusza 60 groszy.

 

Mozna rowniez probowac w sklepach z artykulami dla plastykow.

 

Arkusz A4 wystarcza na prawie caly duzy ekran notebooka, od gory pozostaje mi tylko pasek okna ktory po prostu ustawiam na kolor czarny i po klopocie.

 

Jedna warstwa folii daje wystarczajace efekty przy CCD (bo nie musze miec pelnej adaptacji wzroku), jezeli do DSO byloby nadal za jasno, mozna zlozyc dwa arkusze.

 

Jezeli ktos ma problem z zakupem - prosze o kontakt na priva, moge kupic wiecej i wyslac poczta (za zwrotem cen folia + znaczek + koperta).

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.