Skocz do zawartości

Czy mozliwy był spadek?


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wróciłem z obserwacji. Naliczyłem około 6-8 perseidów w 30 minut z czego 3 były naprawdę jasne. Szczególnie jeden - tu mam pytanie: Wydawało mi się jakby on przeleciał bardzo blisko mnie - jakiej 30 -50 metrów (zobaczyłem po dymie - był bardzo blisko, sam obiekt był jasny, w zasadzie taka spadająca kulka z dymiącym ogonem, poruszał się wolno pod sam koniec - znikną mi za krawędzią dachu i nie wiem czy mógł spaść na ziemię). Nie słyszałem żadnego dźwięku. Czy jeśli by spadł na ziemię (na pole) to było by słychać zderzenie z ziemią? czy gleba by stłumiła dźwięk. Jeśli by spadł to to by było w okolicach do 50 - 100 m ode mnie.

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże szanse na spadek mają tylko najjaśniejsze bolidy - o jasnościach minus kilku magnitudo. Muszą mieć małą prędkość wejścia w atmosferę - tak do 25 km/s. Perseidy mają prędkość 59 km/s, więc szanse na spadek są minimalne.

 

Wrażenie, że zjawisko zachodziło ileś tam metrów nad głową i uderzyło w pobliskie pole/las/łąkę itp., jest mylne. Meteory o przeciętnych jasnościach świecą na wysokościach 120-80 km nad powierzchnią Ziemi.

 

Zachęcam do wykonywania obserwacji zgodnie z przyjętymi standardami i przesyłanie ich wyników do IMO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 -50 metrów

 

Podejrzewam, że w rzecywistości było to co najmniej 30-50 KILOmetrów;) Zwłaszcza, że:

Nie słyszałem żadnego dźwięku.

 

Podczas pierwszych obserwacji meteorów też wydawało mi się czesto, że śmigają niemal tuż nad głową, ale to złudzenie - w takich warunkach mózg nie jest w stanie ocenić prawidłowo odległości.

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że w rzecywistości było to co najmniej 30-50 KILOmetrów;) Zwłaszcza, że:

 

 

Podczas pierwszych obserwacji meteorów też wydawało mi się czesto, że śmigają niemal tuż nad głową, ale to złudzenie - w takich warunkach mózg nie jest w stanie ocenić prawidłowo odległości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli jesteś przekonany ,że coś spadło na pole to powinieneś tego poszukać... najwyżej nic nie znajdziesz.

Co do złudzeń to równie dobrze mógł przelecieć te 50-100 metrów od Ciebie.... jeśli mózg nie jest w stanie określić odległości to skąd wiadomo ,że to coś nie spadło Ci na pole???

Powodzenia w poszukiwaniu tego czarnego kamulca:)

pozdrawiam

Dyzjak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do złudzeń to równie dobrze mógł przelecieć te 50-100 metrów od Ciebie....

 

Nie bardzo. Meteory kończą świecić kilka - kilkanaście kilometrów nad powierzchnią Ziemi, jeżeli w ogóle dotrą do tych wysokości. Pewnie 99,9% meteorów widocznych gołym okiem kończy swój żywot na wysokości 80 km lub większej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo. Meteory kończą świecić kilka - kilkanaście kilometrów nad powierzchnią Ziemi, jeżeli w ogóle dotrą do tych wysokości. Pewnie 99,9% meteorów widocznych gołym okiem kończy swój żywot na wysokości 80 km lub większej.

 

a 0,1% spada ludziom na pola :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.