Skocz do zawartości

M31


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Tak długo wpatrywałem się w ten szkic, aż zacząłem się zastanawiać skąd się tam wziął znak Trabanta. Ciekawe czy to wimmer uprawia reklamę podprogową, czy tylko tak wyszło :rolleyes:

 

Bardzo podobną (ale naturalnie w zupełnie winnym polu) widziałem w zeszłym roku w Jodłowie w wysokiej klasy lornetce 15x70. Lubię ten obiekt, bo nie pozostawia miejsca na niedomówienia. Pod ciemnym niebem Andromeda wydaje się być tak gęsta i plastyczna, że można by ją kroić nożem. Nawet zupełnie niedoświadczony obserwator widzi od razu, że to galaktyka a nie zabrudzenie na szkle czy zabłąkana chmurka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znak trabanta? :blink:

A gdzie Ty widzisz takie coś? No chyba, że coś w obróbce w GIMPie mi się rozmazało. Niestety ja tego nie widzę. Albo to Wy macie monitory co świecą, jak żarówa 3000 Wat, albo mój matowy lcd o maksymalnej rozdziałce 1024x768 nie nadaje się już do tego typu operacji :D

Jak widać jakieś artefakty, to oglądajcie szkic z odległości około 1,5m. Ja jutro zobaczę to w pracy na bardzo dobrym monitorze, to usunę "znak trabanta", którego nie widzę :D

 

*edytka*

Widziałem :) Był jakiś kształt powstały przypadkowo podczas obróbki, bądź też grubiej położonego ołówka. Już nie ma. Usunąłem go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znak Trabanta samoistnie wyskakujący w Andromedzie... to musi być jakiś omen. Znak na niebie. Niektórzy już pewnie łączą to z planami wskrzeszenia marki i produkcji pojazdów z napędem elektrycznym.:ha:

 

A to, że ktoś doszukuje się w Twoich szkicach szczegółów potraktuj jako komplement.

 

Co do monitora, to zawsze uważałem, że warto kupić mniejszy albo używany, ale za to z matrycą PVA. Mam taki - widać na nim absolutnie wszystkie szczegóły.

 

Bardzo, ale to bardzo pomogła mi Twoja sugestia aby oglądać szkice z dużej odległości. Zacząłem przerzucać te stare, zachomikowane i rzeczywiście wyglądają o wiele naturalniej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, ale to bardzo pomogła mi Twoja sugestia aby oglądać szkice z dużej odległości. Zacząłem przerzucać te stare, zachomikowane i rzeczywiście wyglądają o wiele naturalniej!

 

Ja myślałem, że to jest "oczywista oczywistość", jednak dochodzę do wniosku, że większość z nas siedzi z twarzą w odległości około 40cm od monitora, a niektórzy nawet bliżej. Toż to masakra dla oczu.

 

Wygląd szkicu na różnych monitorach jest bardzo problematyczną rzeczą. Zwłaszcza, gdy monitor jest wysokiej rozdzielczości. Najlepszą metodą jest oglądanie go z odległości około 1 metra, a na dużych monitorach nawet 1,5m. Przy jasnych wyświetlaczach lcd warto też spojrzeć lekko od dołu.

Ja zauważam też dziwną rzecz, której nie potrafię sobie wyjaśnić. Gdy szkicuję planetę i potem skanuję szkic, jej tarcza jest pozornie większa niż u mnie na kartce. Nawet, jak zmniejszę skan, do porównywalnych z oryginałem rozmiarów. Nie wiem, o co chodzi. Pewnie tajniki ludzkiego wzroku ;) Dlatego dwa razy musiałem się posunąć do zmniejszenia tarczy planety podczas obróbki szkicu.

Powinien pomóc ten wzornik, który dodaję do szkiców. Jednak ja już zauważam, że mimo wszystko jest on nadal mało skuteczny. Musze opracować jakąś dobrą metodę, żebyśmy wszyscy mogli zobaczyć ten sam szkic prawie taki jaki jest w oryginale.

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.