Skocz do zawartości

Juno... jest a niema...


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż wczoraj w nocy, znaczy dzisiaj ale wczoraj, postanowiłem poobserwować sobie Juno. W Stellarium widać wyraźnie gdzie jest więc odszukałem owy czworobok w którym Juno powinien się znajdować. Jednak gdy po 10 minutach wpatrywania się w okular i gdy już oko całkowicie mi siadało, powiększyłem na maksa miejsce gdzie powinno być Juno... nie ma. Nie wiem o co chodzi, powinienem dostrzec cokolwiek a nie dostrzegłem nic. Mam za słaby sprzęt czy to wina pogody? (bezchmurnie, atmosfera nie drgała) A żeby tak nie nudzić problemami to dodam że oglądałem dzisiaj Wenus (fazę widać dopiero na powiększeniu 90x), oglądałem M42, Marsa (brak szczegółów czegokolwiek) i Urana. Próbowałem też Neptuna ale za późno wyszedłem na dwór i Neptuna zjadła zorza miejska. :Boink:

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stellarium źle sobie radzi z wyznaczaniem pozycji planetoid. Przykładowo, dla 25 sierpnia 2009 o 2:00 naszego czasu podaje współrzędne RA = 0h 15m 23s Dec = +01° 35′ 42′′, podczas gdy według JPL Horizons wynoszą one RA = 0h 13m 22.47s Dec=+01° 22′ 21.4′′. Jak widać, różnica jest dość spora.

 

Poza tym, jakiego widoku się spodziewałeś? Juno ani trochę nie będzie różnić się wyglądem od gwiazd.

Edytowane przez bar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, jakiego widoku się spodziewałeś? Juno ani trochę nie będzie różnić się wyglądem od gwiazd.

Oczywiście że wiem że widok nie będzie się różnił od zwykłej gwiazdy, jednakże skoro Neptun i Uran wyglądają jak gwiazdy to jak ma wyglądać planetoidka? ;) A może mi ktoś pokazać miejsce na dzisiejszą noc ale w programie Stellarium? Bo ja się nie orientuję na takich małych mapkach jak mi pokazał kolega powyżej. :szczerbaty:

 

I żeby już nie zakładać nowego tematu to przed chwilką chciałem sprawdzić jak widać moją lunetą Jowisza i jak mniej więcej ustaliłem rozmiary na ekranie i w lunecie to gdy ustawiłem Stellarium na Uranie to widać jego księżyce. W mojej lunetce jest szansa dostrzeżenia satelit planety? :blink:

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może mi ktoś pokazać miejsce na dzisiejszą noc ale w programie Stellarium? Bo ja się nie orientuję na takich małych mapkach jak mi pokazał kolega powyżej. :szczerbaty:

Wprowadź sobie dokładniejsze elementy orbitalne do konfiguracji programu.

 

1. Otwórz plik data/ssystem.ini w katalogu, w którym zainstalowałeś Stellarium.

2. Poszukaj w nim danych planetoidy, zaczynających się od linijki [juno].

3. Znajdujące się kilka linijek niżej:

 

orbit_Epoch = 2454200.5
orbit_MeanAnomaly = 121.22421
orbit_SemiMajorAxis = 2.6678842
orbit_Eccentricity = 0.2580231
orbit_ArgOfPericenter = 247.84192
orbit_AscendingNode = 170.12007
orbit_Inclination = 12.97036

zamień na:

 

orbit_Epoch = 2455069.5
orbit_MeanAnomaly = 317.38148
orbit_SemiMajorAxis = 2.6708960
orbit_Eccentricity = 0.2551621
orbit_ArgOfPericenter = 248.04541
orbit_AscendingNode = 169.91036
orbit_Inclination = 12.980985

 

4. Uruchom Stellarium. Pozycja planetoidy powinna się teraz wyświetlić z większą precyzją.

 

gdy ustawiłem Stellarium na Uranie to widać jego księżyce. W mojej lunetce jest szansa dostrzeżenia satelit planety? :blink:

Nie. Spójrz na ich jasność w magnitudo - są zbyt ciemne (chyba, że dysponujesz lunetą o aperturze 250 mm, ale to raczej wykluczam :)).

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy 25/26 zerknąłem na Juno i postanowiłem, że naszkicuję jej pozycję wśród gwiazd. Z rozpędu naszkicowałem jeszcze Melpomene, Thisbę i Julię :lol: . Wszystkie planetoidy znajdują się w sąsiedztwie Pegaza. Za 2 dni (27/28) postanowiłem sprawdzić, czy dobrą okolicę naszkicowałem. Wziąłem szkice z 25 i sprawdziłem, o ile planetoidy zmieniły swoje położenie.

A co z tego wyszło to zobaczcie poniżej:

 

juno.gif 3 Juno

melpomene.gif 18 Melpomene

thisbe.gif 88 Thisbe

julia.gif 89 Julia

 

Szkice ołówkiem na białej kartce, w programie lekko rozjaśniłem, podbiłem kontrast i ostrość, a na koniec odwróciłem kolory.

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.