Jump to content

Juno... jest a niema...


Dementorin
 Share

Recommended Posts

Otóż wczoraj w nocy, znaczy dzisiaj ale wczoraj, postanowiłem poobserwować sobie Juno. W Stellarium widać wyraźnie gdzie jest więc odszukałem owy czworobok w którym Juno powinien się znajdować. Jednak gdy po 10 minutach wpatrywania się w okular i gdy już oko całkowicie mi siadało, powiększyłem na maksa miejsce gdzie powinno być Juno... nie ma. Nie wiem o co chodzi, powinienem dostrzec cokolwiek a nie dostrzegłem nic. Mam za słaby sprzęt czy to wina pogody? (bezchmurnie, atmosfera nie drgała) A żeby tak nie nudzić problemami to dodam że oglądałem dzisiaj Wenus (fazę widać dopiero na powiększeniu 90x), oglądałem M42, Marsa (brak szczegółów czegokolwiek) i Urana. Próbowałem też Neptuna ale za późno wyszedłem na dwór i Neptuna zjadła zorza miejska. :Boink:

Edited by Dementorin
Link to comment
Share on other sites

Stellarium źle sobie radzi z wyznaczaniem pozycji planetoid. Przykładowo, dla 25 sierpnia 2009 o 2:00 naszego czasu podaje współrzędne RA = 0h 15m 23s Dec = +01° 35′ 42′′, podczas gdy według JPL Horizons wynoszą one RA = 0h 13m 22.47s Dec=+01° 22′ 21.4′′. Jak widać, różnica jest dość spora.

 

Poza tym, jakiego widoku się spodziewałeś? Juno ani trochę nie będzie różnić się wyglądem od gwiazd.

Edited by bar
Link to comment
Share on other sites

Poza tym, jakiego widoku się spodziewałeś? Juno ani trochę nie będzie różnić się wyglądem od gwiazd.

Oczywiście że wiem że widok nie będzie się różnił od zwykłej gwiazdy, jednakże skoro Neptun i Uran wyglądają jak gwiazdy to jak ma wyglądać planetoidka? ;) A może mi ktoś pokazać miejsce na dzisiejszą noc ale w programie Stellarium? Bo ja się nie orientuję na takich małych mapkach jak mi pokazał kolega powyżej. :szczerbaty:

 

I żeby już nie zakładać nowego tematu to przed chwilką chciałem sprawdzić jak widać moją lunetą Jowisza i jak mniej więcej ustaliłem rozmiary na ekranie i w lunecie to gdy ustawiłem Stellarium na Uranie to widać jego księżyce. W mojej lunetce jest szansa dostrzeżenia satelit planety? :blink:

Edited by Dementorin
Link to comment
Share on other sites

A może mi ktoś pokazać miejsce na dzisiejszą noc ale w programie Stellarium? Bo ja się nie orientuję na takich małych mapkach jak mi pokazał kolega powyżej. :szczerbaty:

Wprowadź sobie dokładniejsze elementy orbitalne do konfiguracji programu.

 

1. Otwórz plik data/ssystem.ini w katalogu, w którym zainstalowałeś Stellarium.

2. Poszukaj w nim danych planetoidy, zaczynających się od linijki [juno].

3. Znajdujące się kilka linijek niżej:

 

orbit_Epoch = 2454200.5
orbit_MeanAnomaly = 121.22421
orbit_SemiMajorAxis = 2.6678842
orbit_Eccentricity = 0.2580231
orbit_ArgOfPericenter = 247.84192
orbit_AscendingNode = 170.12007
orbit_Inclination = 12.97036

zamień na:

 

orbit_Epoch = 2455069.5
orbit_MeanAnomaly = 317.38148
orbit_SemiMajorAxis = 2.6708960
orbit_Eccentricity = 0.2551621
orbit_ArgOfPericenter = 248.04541
orbit_AscendingNode = 169.91036
orbit_Inclination = 12.980985

 

4. Uruchom Stellarium. Pozycja planetoidy powinna się teraz wyświetlić z większą precyzją.

 

gdy ustawiłem Stellarium na Uranie to widać jego księżyce. W mojej lunetce jest szansa dostrzeżenia satelit planety? :blink:

Nie. Spójrz na ich jasność w magnitudo - są zbyt ciemne (chyba, że dysponujesz lunetą o aperturze 250 mm, ale to raczej wykluczam :)).

 

Pozdrawiam.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

W nocy 25/26 zerknąłem na Juno i postanowiłem, że naszkicuję jej pozycję wśród gwiazd. Z rozpędu naszkicowałem jeszcze Melpomene, Thisbę i Julię :lol: . Wszystkie planetoidy znajdują się w sąsiedztwie Pegaza. Za 2 dni (27/28) postanowiłem sprawdzić, czy dobrą okolicę naszkicowałem. Wziąłem szkice z 25 i sprawdziłem, o ile planetoidy zmieniły swoje położenie.

A co z tego wyszło to zobaczcie poniżej:

 

juno.gif 3 Juno

melpomene.gif 18 Melpomene

thisbe.gif 88 Thisbe

julia.gif 89 Julia

 

Szkice ołówkiem na białej kartce, w programie lekko rozjaśniłem, podbiłem kontrast i ostrość, a na koniec odwróciłem kolory.

Edited by M.K.
 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.