Jump to content

Największe pole widzenia


starczek
 Share

Recommended Posts

Właśnie się chwilę zastanowiłem nad tym problemem w ujęciu bardzie jogólnym i doszedłem do nieco zaskakujących (dla mnie) wniosków. Jeśli to co napiszę, jest wiedzą powszechną (w sumie było i dla mnie, ale to co pokażę to nieco inne spojrzenie na temat pola w w danym okularze) to proszę nie bić icon_wink.gif

 

Często na forach pojawia się pytanie (które i ja zadawałem): "jakie największe rzeczywiste pole widzenia dla danego teleskopu?" Odpowiedź prosta - bierzemy kilka okularów długoogniskowych o szerokich własnych polach i liczymy dla naszego teleskopu (ogniskowa_obiektywu/ogniskowa_okularu=powiekszenie, afov/powiekszenie=rzeczywiste_pole_widzenia). Trochę bez sensu. Wystarczy policzyć dla wybranych okularów coś co nazwałem potencjałem polowym. Przecież chodzi nam w pytaniu początkowym o największe możliwe pole do uzyskania. A to ile ono konkretnie wynosi to sprawa wtórna (zależy od teleskopu do którego wkładamy okular). Poza tym możemy wskazać jednoznacznie który okular na rynku (w danej oprawie, należy dodać) ma największy potencjał polowy a co za tym idzie największe pole w dowolnym teleskopie. Dobra, co to ten potencjał jest? To iloczyn pola własnego okularu i jego ogniskowej. Im on wyższy tym większe rzeczywiste pole widzenia. Potencjał polowy wystarczy podzielić przez ogniskową i dostajemy rzeczywiste pole widzenia "badanego" okularu w danym teleskopie. Poniżej przykłady dla oprawy 1,25".

 

 • Hyperion 24mm, AFOV=68st ==> PP = 24 * 68 = 1632 mmst ("milimetrostopnie")
 • NPZ SuperPlossl 32mm, AFOV=52st ==> PP = 32 * 52 = 1664 mmst
 • TeleVue Plossl 40mm, AFOV=43st ==> PP = 40 * 43 = 1720 mmst

Z powyższego porównania widać, że największe rzeczywiste pole (bez względu na teleskop) osiągniemy w TV SPL 40mm. I sprawdźmy (dla Maka127):

 • 1500mm/24mm=62,5; 68st/62,5=1,09st
 • 1500mm/32mm=46,9; 52st/46,9=1,11st
 • 1500mm/40mm=37,5; 43st/37,5=1,15st

co potwierdza (a jakże) teorię.

 

Dodać należy, że pomijane tu całkowicie są inne czynniki wpływające na jakość obrazu (takie jak: wady własne okularów, kontrast względem tła nieba - rosnący wraz z powiększeniem, komfort patrzenia w okular szerokokątny bądź efekt studni przy "wąskich" okularach). Ten parametr służy wyłącznie porównaniu wielkości pól a nie ich jakości.

 

Mam nadzieję, że takie nieco inne spojrzenie na tą sprawę pozwoli szybko każdemu porównać kilka okularów pod względem pola widzenia. Poza tym znając wartość współczynnika PP można szybko oszacować rzeczywiste pole widzenia. Dla podanych wyżej okularów wartości PP były powyżej 1600 co znaczy, że w teleskopie o ogniskowej 1500mm będziemy mieli do dyspozycji rzeczywiste pole ponad stopień.

 

I na koniec ciekawostki:

 • LVW 22mm będzie pod tym względem gorszy niż Hyperion 24mm (pole własne 65st vs. 68st)
 • dla opraw 2": potencjał Naglera 31 to 31*82=2542, zaś zapowiedzianego Ethosa 21 to 21*100=2100, i wniosek taki, że 100 stopniowe pole widzenia nie nadrobi różnicy w ogniskowych.

Edited by starczek
Link to comment
Share on other sites

dla tak minimalnych różnic nie mozna nic liczyć, bo takie liczenie nie uwzględnia dystorsji okularu i wyniki sa przekłamane.

 

ps. dorzucam przykład

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p957_2--Weitwinkel-ERFLE---Brennweite-38mm---70--Feld---FMC.html

 

WA 38mm*70mm=2660 (prawdziwy fieldstop=46mm)

 

Panoptic 41mm*68=2788 (prawdziwy fieldstop=46mm)

 

TV Ploosl 55mm*50=2750 (prawdziwy fieldstop=46mm)

 

powyzsze okulary mają identyczne pole widzenia nieba

 

Nagler 20mm*82=1640 (prawdziwy fieldstop=27,4mm)

 

TV Ploosl 40mm*43=1720 (prawdziwy fieldstop=27mm)

 

Nagler ma wieksze pole widzenia nieba!!!

 

I jeszcze jedna para

 

Nagler 26mm*82=2132 (prawdziwy fieldstop=35mm)

 

Etos 21mm*100=2100 (prawdziwy fieldstop=36,2mm)

 

Etos pokaże więcej nieba!

Edited by McArti
Link to comment
Share on other sites

dla tak minimalnych różnic nie mozna nic liczyć, bo takie liczenie nie uwzględnia dystorsji okularu i wyniki sa przekłamane.

Oczywiście. Ale tak jak pisałem, chodzi tu o zorientowanie się w temacie. Uwzględnianie field-stopa, dystorsji i innych czynników doprowadzi to skomplikowania formuły na rzeczywiste pole widzenia. Mi raczej chodziło o taki szybki "orient".

 

Dzięki za info, bo nie sądziłem, że dystorsja może aż tak wpłynąć na końcowy efekt. Tyle, że o ile mi wiadomo, nie jest łatwo ją uwzględnić (obliczenia ściśle zależą od konstrukcji okularu). Mam rację? No i jak z field-stopem? Możesz zaprezentować obliczenia na dowolnej parze okularów? Czy może podałeś informacje o polu widzenia zmierzone a nie wyliczone?

 

Ogólnie chyba można podsumować, ze jeżeli w parametrze PP różnica jest mniej niż 5% to ta metoda może dawać błędne wyniki.

Link to comment
Share on other sites

fieldstop to wielkość jedyna i ostateczna. nic nie trzeba liczyć tylko wyczytac od producenta albo zmierzyć w okularze.

 

pozatym mak jest ostatnim telepem jakiego można uzywać do takich pomiarów. co ruch knobem ostrości to zmiana ogniskowej.

 

ps. nie dał bym sobie obciąć niczego, że z trójki PL40 PL32 Hyp24 to w PL40 widac najwięcej.

Link to comment
Share on other sites

fieldstop to wielkość jedyna i ostateczna. nic nie trzeba liczyć tylko wyczytac od producenta albo zmierzyć w okularze.

 

pozatym mak jest ostatnim telepem jakiego można uzywać do takich pomiarów. co ruch knobem ostrości to zmiana ogniskowej.

 

ps. nie dał bym sobie obciąć niczego, że z trójki PL40 PL32 Hyp24 to w PL40 widac najwięcej.

 

Nie patrzylem przez Hyp24 ale mam TV PL 32mm i 40mm. Wujek podaje Field Stop 27mm dla obu tych okularow ale ja widze WIECEJ w 40mm - roznica jest widoczna (efekt studni oczywiscie tez :D 43 vs 50 stopni pola widzenia). Czyzby wujek troche oszukiwal w specyfikacji?

Link to comment
Share on other sites

Chyba wiem juz z czego to wynika. Oba plossle maja field stop 27mm ale odleglosci szkla od plaszczyzny za rozne 0.25 oraz 0.7 cala. Z tego wynika ze plossl 40mm bedzie mial szklo 11.43mm blizej lustra.

Przy SCT bedzie to juz calkiem duza roznica.

Link to comment
Share on other sites

A czy w specyfikacji okularu, przy podawaniu AFOV przez producenta, field-stop nie jest już uwzględniony? Zakładałem, że tak...

 

zupełnie nie

 

field stop to ograniczenie obrazu produkowanego przez obiektyw. AFOV to sposób jego prezentacji.

DystorsjaAFOV.GIF

dystorsja.GIF

Link to comment
Share on other sites

Wniosek może być nieco zaskakujący - im większa dystorsja (typu "poduszka") tym większe pole...kosztem jakości obserwacji.

 

Przy okazji: pisałem kiedyś, że podczas testów Naglera 31 w Megrezie 110ED (testy dzienne) byłem zaskoczony sporą dystorsją typu poduszka. Nikt się wtedy do tego nie odniósł (wszyscy piali "co to panie Nagler nie jest") ale aż mnie zatkało - czy to po prostu doskonała korekcja wszelkich wad własnych uwypukliła wadę obiektywu? Dodam, że nie tylko ja to widziałem ale jeszcze jedna osoba. Można więc wykluczyć złudzenie.

Link to comment
Share on other sites

nagler ma skorygowane wady wiązki. nie można mieć wszystkiego. nagler ma 77st pola wyciągnięte dystorsją do 82. jak dodać do tego delikatną dystorsje obiektywu to mamy to co mamy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.