Skocz do zawartości

zoom naglera 2-4 mm


Alnorel

Rekomendowane odpowiedzi

Według mnie nie ma sensu. Ten okular, w tym teleskopie da powiększenie 375-250-187x i tylko te 187x (i okolice) jest w miarę dostępnym i możliwym powiększeniem. Zakres 375-250x jest mało realny w naszych warunkach, no chyba, że do obserwacji Księżyca. Moim zdaniem szkoda tak dużej kasy na okular, który nie będzie zbyt często używany.

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej w tym kierunku się skłaniał...

Jednak nie jestem pewien, co Ci chodzi po głowie. Domyślam się, że szukasz czegoś dobrego do planet. Tak? No to trochę jeszcze za mało. Okular 4mm i powiększenie 187,5x moim zdaniem byłoby w sam raz. Oczywiście LVW 5mm z powiększeniem 150x też będzie dobry, ale gdybyś trafił na dobre warunki, to aż prosiłoby się wrzucić coś "mocniejszego" około 180x.

Sprawa warta przemyślenia, a najlepiej zbadania na własne oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze nagler 3-6mm zoom. Ten juz by Ci duzo bardziej podpasowal. Da ci powiekszenie 125-250x co jest super optimum do planet i nie tylko (sam sie na niego nakrecam powoli ale przy mojej ogniskowej 1200-2000 nie jest az tak warty) Przy teleskopie SCT 127/1200 uzywalem w tym roku spokojnie Meade UWA 6.7mm i jowisz byl cudowny mimo latarni swiecacych wokol. Wysoko ponad 40 stopni nad horyzontem prezentowal sie naprawde super, powiem szczerze w tamtej chwili brakowalo mi powiekszenia. Skoro mi brakowalo powera przy ogniskowej 1200 i mniejszym lustrze naglera 3-6mm moge Ci smialo polecic, jednak jesli zamierzasz uzywac go tylko w Polsce to raczej kup ortho lub LV jak polecili poprzednicy.

Edytowane przez swinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli chcesz iść w LVW, lepszym wyborem będzie 8 niż 5mm. Piątki użyjesz raczej rzadko, a ósemka często ląduje u mnie w wyciągu przy oglądaniu planet. A jak pałer potrzebny, to dodaję barlowa. I mam prawie 5mm. :D 8 jest bardziej uniwersalne. Patrzyłem wczoraj na Jupiterka przez 2mm. To była rozmazana, nie dająca się wyostrzyć plama.

PS. Tranzyt zaliczony, podobnie jak i 34 kg komarów, które nas wygnały z pola. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.