Skocz do zawartości

EQ5


YOKER

Rekomendowane odpowiedzi

mam nadzieję, że nie do foto, a do obserwacji wizualnych, to też wszystko zależy od Twojego progu bólu, ile czasu możesz wytrzymać czekając na uspokojenie się drgań teleskopu po skierowaniu na cel, wyostrzeniu obrazu, lub przypadkowym dotknięciu. Po prostu obserwacje mogą być mało komfortowe zwłaszcza przy dużych powiększeniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieję, że nie do foto, a do obserwacji wizualnych, to też wszystko zależy od Twojego progu bólu, ile czasu możesz wytrzymać czekając na uspokojenie się drgań teleskopu po skierowaniu na cel, wyostrzeniu obrazu, lub przypadkowym dotknięciu. Po prostu obserwacje mogą być mało komfortowe zwłaszcza przy dużych powiększeniach

 

 

sumas

 

ile czasu trwa tlumienie drgan na takim montazu przy pow. 200x,300x ?

Jak wygalda czesc mechaniczna ? tzn. po jakim czasie moga pojawic sie jakies problemy ,typu: wygieta oska,kolka zebate -plastyk itp.

Czy 6,5 kg -waga Mewlona ,nie jest zbyt duzym ciezarem do EQ5? na forum astro.podaje sie ,ze max. obciazenie do 8 kg ,ale juz zglebiajac sie w lekture anglojezyczna podaja EQ5 - max 6kg. a wiec graniczna dla Mewlona 180 :)

 

Obecnie ,bawie sie Mewlonem na poteznym Giro ,ktore sluzy mi ze srednio, chcialem sobie poprawic komfort obserwcji ale czy nie bedzie to jak w tym przeslowiu"Zamienij stryjek sikierke na kijek?"

 

pozdr

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mewlona nie miałem, ale sadzałem SC8 (gabaryty, waga podobne) na EQ5 no i moje odczucia że to był jednak niemały dyskomfort, każde nawet delikatne potrącenie teleskopu to kilkanaście sek na wygaszenie drgań, a już zupełnie inaczej zachowuje się taka rurka na EQ6, lecz naturalnie to tylko moje własne wrażenia, a może tylko na starość człowiek się robi coraz mniej cierpliwy ;)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, że największym problemem jest nie sam montaż, a jakość dovetaila , mocowań i obejm. To są moim zdaniem największe generatory drgań. Tu i EQ6 nie pomoże jak bedziesz miał to posadzone na jakiejś tandetnej listwie.

 

Generalnie największym problemem wydają się być wedle mojego doświadczenia obejmy. W Melonie bedziesz pewnie miał jakąś jaskółkę, więc to jej wypadało by się przyglądnąć.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na eq5 mam meade 127 ed ;ma troche ponad 7 kg i muszę powiedzieć ,że drgania rzeczywiście są ciężkie do 'strawienia' (1-3 sek);wychodzą luzy na slimakach' których nie odczuwałem przy celestronie 100 ed :huh: przy pierwszym montażu i wyważaniu miałem obawy co do stabilności na eq5 -tu juz trzeba porzadnie rozstawić trójnóg i uważać no podłoże bo nogi np na balkonie mogą pooojechać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Yoker, uzywam Mewlona 180 na CG5 (dwucalowe, stalowe nogi) - do wizuala jest dla mnie w pelni wystarczajacy - drgania wygasaja bardzo szybko (do sekundy) przy powiekszeniach do 200. Inna sprawa, ze zazwyczaj nie rozkladam nog na pelna wysokosc. Tak czy inaczej to cg5 jest dla mnie (bez foto) w pelni wystarczajace.

 

Podobno Cg5 to tak naprawde obudowany eq5 na solidniejszych nogach?

 

Za to jestem bardzo ciekaw, jak sie ow mewlon sprawuje na giro (i jakim giro i na jakich nogach i czy z przeciwwagami czy bez) - napisalbys slowko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec mialem mozliwosc przetestowanie Eq5 z Mewlonem 180mm.

Cale szczescie,ze mialem taka mozliwosc... jak sie domyslacie -nie kupilem eq5 mimo -rewelacyjnej ceny :)

Eq5 to montaz za slaby na Mewlona 180mm,drgania byly -MASAKRYCZNE!!!

O ile ruchy w dol byly "kolysaniem SIE CALEJ TUBY" o tyle podazanie za planeta ktora dazyla do "górowania"byly szokiem.

Calosc wpadala w dziwny przeskok/czego nie bylo po zdjeciu tuby/ miejscami wydawalo mi sie ,ze cos mi sie zaraz rozkolimuje :)

 

Obecnie,mam dopieszczony montaz giro-potezny montaz ktory byl pierwotnie przystosowany do tego co eq5 ale duzo silniej zbudowany o zebatch ktorych nie powstydzila by sie mala betoniarka :)

Pozbylem sie calego polaczenia "zeby-zeby" wykorzystalem istniejace w ukladzie blokady giro i wywazylem caly uklad/jest system przeciwag/ przez co uzyskalem uklad z 0 sek. tlumienim drgan.

 

Nic wiecej mi nie brakuje,wyleczylem sie tanich i srednio-cenowych montazy, calosc powieszone jest na stalowym statywie o wadze wlasnej 15kg.

 

Ciezar i bezwladnosc powoduje zerowy system drgan,co prawda nie mam mikroruchow ale z czasem i to dopracuje.

 

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

jacek wazne ze jestes zadowlony i wyleczony

mnie tez nic nie lata na cg5 z 2 calowymi nogami

powiesilem rure 115 apo 900mm dluga 8,2 kg damping jest do 1 sekundy przy 200x

fakt ze wymienialem w delcie na drugi egzemplarz po dostawie

1 sztuka nie byla udana

pozdrawiam

adam

ps kupilem tylko do wizuala i swoja droga to ciezki ten mewlon

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kope lat :Beer:

 

a wiec nabyles nowe dzialko? jak to sie ma do rosyjskiego refractora 127mm ,miales go kiedys,prawda?

Eq5 to pomylka,az dziwi mnie ze kupiles ten sprzet do takiego szkielka ale skoro jestes zadowolony.

Mnie tez interesuje wizual,ale tak naprawde to wikszosc czasu spedzam na balkonie z 80 ed,przy 150x z wykorzystaniem starego rosyjskiego montazu od talal 100rs obserwuje planetki i takie tam panienki,ogolnie jestem zadowolny i mysle ,ze do miasta to najlepszy sprzet jaki mogl istniec.

pozdr

 

Y

 

ps

Masz kontakt z Markusem/APM/ co tam u niego slychac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj

jacek tak i nie mialem tego na czym powiesic

ma sie to tak do refractora tal 125 achro ktorego mialem ze jest mniejsza srednica ale triplet apochromatyczny edt

cg5 nie eq5 -glowica to samo dol inny - mnie nie dziwi co ktos kupuje

jesli chcesz spytac co slychac u mnie to jest od tego priv

a jesli chcesz wiedziec co u markusa to najlepiej zadzwon do niego

pozdrawiam :Beer:

adam

ps do miasta jak znalazl

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_____________________________________________

jacek tak i nie mialem tego na czym powiesic

nie kumam o co tu chodzi ....

 

ma sie to tak do refractora tal 125 achro ktorego mialem ze jest mniejsza srednica ale triplet a

pochromatyczny edt

-wyczerpujace porownanie,ale dzieki za przypomnienie ze to mniejsza srednica-rozumiem ,ze to cala roznica jaka zauwazyles :Salut:

 

cg5 nie eq5 -glowica to samo dol inny - mnie nie dziwi co ktos kupuje

a mnie dziwi jak ktos kupuje aluminowe felgi do maluch i na odwrot.

 

jesli chcesz spytac co slychac u mnie to jest od tego priv

naprawde?

myslalem ze zwykla odpwiedz Ok. nie wymaga prywatnych e-maili ,ale skoro tego chcesz.

 

a jesli chcesz wiedziec co u markusa to najlepiej zadzwon do niego

Rozumiem ,ze utraciles trwaly kontakt?szkoda .

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

pozwolisz ze zapytam ciebie dlaczego ty wklejasz moje wypowiedzi dopisujac swoj komentaz

jaki jest cel tego dzialania tym bardziej ze mija sie calkowicie z rzeczywistososcia

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.