Skocz do zawartości

HEQ5 i co dalej... EQ6?


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Co sądzicie o EQ6 chodzi mi o powtarzalność egzemplarzy, czy PE +-10" to norma? Po drugie czy dużą różnicę poczuje po zmianie HEQ5 na EQ6 (nie interesuje mnie nośność)?. Czy jest warto zmieniać HEQ5 na EQ6 tylko dla dokładności prowadzenia? Na koniec prosiłbym o odpowiedź szczególnie osoby które te montaże testowały, posiadały - czyli "zjadły" na tym sprzęcie zęby :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o EQ6 chodzi mi o powtarzalność egzemplarzy, czy PE +-10" to norma? ...

nie, napewno nie, bo norma dla EQ6 to raczej +-20, no ale za to w miarę równy, więc łatwo go "wyguidować"

a czy poczujesz różnicę? oo zapewne tak, zwłaszcza w czasie przenoszenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Co sądzicie o EQ6 chodzi mi o powtarzalność egzemplarzy,

nie ma

czy PE +-10" to norma?

nie

Po drugie czy dużą różnicę poczuje po zmianie HEQ5 na EQ6 (nie interesuje mnie nośność)?.

Z którego HEQ5 na które EQ6?

Czy jest warto zmieniać HEQ5 na EQ6 tylko dla dokładności prowadzenia?

nie ma czegoś takiego jak doskonałość prowadzenia na EQ6/HEQ5

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z którego HEQ5 na które EQ6?

 

nie ma czegoś takiego jak doskonałość prowadzenia na EQ6/HEQ5

 

 

Pozdrawiam.

 

Napisałem że chodzi o dokładność prowadzenia.

 

Z SW HEQ5 Syntrek na SW EQ6 Syntrek

Edytowane przez Szymek Ozimek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od pewnego czasu uzywam HEQ5 SynScan. Ogolnie jestem zadowolony lecz zaraz po zakupie stwierdzilem ze w sumie to moglbym przezyc jeszcze z miesiac na chinskich zupkach i od razu kupic EQ6. Dzis prawie na pewno wiem ze jesli bedzie temat apgrejdu montazu to cos z wyzszej polki np Takahashi lub Losmandy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam pytanie w co radzicie celować przy finansach koło 7000zł? Chodzi o mount pod astrofoto

 

Edit:

Żeby nie mnożyć wątków czy rozebranie HEQ5 i nasmarowanie smarem litowym da poprawe jeśli chodzi o gładkość prowadzenia coś w stylu http://www.sky-tron.com/heq5-rebuild/heq5-m1.htm czy też nie ma sensu się bawić w te sprawy.

Edytowane przez Szymek Ozimek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie mnożyć wątków czy rozebranie HEQ5 i nasmarowanie smarem litowym da poprawe jeśli chodzi o gładkość prowadzenia coś w stylu http://www.sky-tron....ild/heq5-m1.htm czy też nie ma sensu się bawić w te sprawy.

 

Standardowa regulacja może odczuwalnie poprawić prowadzenie. Operacje jak w podlinkowanym materiale wymagają pewnej ręki i rozumienia co i po co się robi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem sie nie odzywać, bo ze mnie lama nie astrofotgraf, ale widze, że jakoś nikt się nie wyrywa z odpowiedzią, więc na ile pozwala mi moja obecna wiedza, to powiem tak:

 

Szymek,

 

Nie wkop się w jakieś stare EM200 lub coś w tym stylu. HEQ5/EQ6 mimo całej bandy wad i problemów pozwoli ci robić takie same, a nawet lepsze foty niz z jakiegoś przechodzonego takahaszcza który za chwile cudowną metodą pojawi się "akurat dostępny" w prywatnej ofercie albo na giełdzie któregoś forum (choć po tym poście, to już moze nie). 90% problemów prowadzenia to problemy ugięć, błędów setupu kontrolującego softu lub innych "błachych", olewanych kwestii, a nie montażu. Jedyne czego nie przeskoczysz to ziarnistość pracy monta. I w HEQ5/EQ6 jest ona na poziomie takim, ze problemy nie za bardzo dające sie opanowac pojawiają sie dopiero w okolicach metra ogniskowej. Od strony rozwiązań, szczeg. kontrolerów, te monty dają wszystko to, co rozwiązania nawet kilkukrotnie droższe. Jezeli masz jakieś jazdy z prowadzeniem, to przyglądnij sie wyważeniu, ugięciom, fizycznemu setupowi guidera i ustawieniom softu. Stawiam 10:1, ze nie HEQ5 jest problemem.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje całe problemy polegają na tym że przez cały czas focenia guide bardzo ładnie pracuje +-1,5" w dobrych warunkach +-1" ale czasami fotki pomimo ładnego wykresu mam pojechane, już wyważałem dokładnie, sprawdzałem mocowanie guidera, jedynie jego wyciąg mnie martwi mam SW 80/400. Zauważyłem, że często problemem są nawet zwisające nieodpowiednio kable! Laptopa mam też z kilkoma robakami którym nie dałem rady i muszę go przeinstalować. Ot takie mam na razie jazdy :rolleyes: sorry za zanudzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze to kwestia poczatkowego alignu i pozycjonowania na polarna? Chociaz w sumie jeśli guiding masz w granicach +/-1 ...

 

Na samym początku na tyle dobrze sobie skalibrowałem lunetkę biegunową by nie męczyć się z metodą dryfu. I zawsze ustawiam tylko na LB i nigdy nie miałem problemów z dużym dryfem w DEC zawsze wszystko zawiera się w kilku sekundach kątowych. Kalibrację robię zawsze, gdy teleskop mam już wycelowany w obiekt do focenia a guider w gwiazdkę prowadzenia która widzę na ekranie lapa i wtedy dokonuje kalibracji GuideMastera. Podejrzewam, że na wszystko składają się robaki w lapie + badziewny wyciąg guiderka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz nam zamieścić zdjęcie setupu? Często wszystko rozbiega się o sztywność. Wyciągi, kable, szyny i obejmy. Jest tego dużo, więc dużo jest czułych punktów, które mogą generować problem.

Co do podrasowywania HEQ5, to baaardzo dużo grzebałem po sieci i ewentualnie możesz się pokusić przy wymianie smarów na wymiane łożysk, takich bezluzowych dobrej marki.

Chińczyki na nasze szczęście dały tam bardzo standardowe łożyska, ale badziewnej jakości. Ja przed zlotem nie zdąże zrobić wymiany, ale po zlocie muszę się sprężyć, bo u mnie jedno łożysko ewidentnie jest do podmiany.

Ale o tym myśl na końcu, bo jak dla mnie to masz coś nie tak z sztywnością i może się okazać, że Twój HEQ5 jest naprawdę dobry, a jak zaczniesz w nim grzebać to może się pogorszyć ;)

Czekam na fotki sprzętu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Mam na razie jedynie jedną zdjęcie z sesji NGC7331:

 

sprzt.jpg

 

Ewentualnie jutro mógłbym dokładnie zrobić w powiększeniu poszczególne elementy, jeśli ktoś by chciał do diagnozy ;)

Edytowane przez Szymek Ozimek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno caly uklad jest wywazony? U mnie jak zakladam mojego newtona 10" musze dorzucic dodatkowa przeciwwage. U Ciebie siedzi jeszcze teleskop guidujacy "na barana". Moze warto odchudzic zestaw np zdjac szukacze po ustawieniu albo zastapic je red dot finder (sa na prawde lekkie) ewentualnie zamontowac SW z boku Newtona bo w tym ukladzie jak jest wydluzasz ramie i sa wieksze obciazenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ty na takim długim bacie kamerę wieszasz... Skąd masz ten dovetail? To jakaś produkcja niestandardowa ?

 

No niestety kamery inaczej nie zamontuje, a dovetail (ten co jest przy newtonie) to jest niestandardowy z AK solidniejszy niż ten z zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.