Skocz do zawartości

"Zlot teleskopów" 11 września i inne wydarzenia


Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając harmonogram małopolskich obchodów MRA 2009 natknąłem się na kilka ciekawych pozycji. Uwagę zwraca przede wszystkim krakowski "zlot teleskopów wszelakich", jaki ma się odbyć 11 września 2009 w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema przy al. Pokoju, naprzeciw galerii M1, między godz. 17.00 a 22.00. Wzywani są wszyscy (również przyszli ;)) posiadacze teleskopów - będziemy?! :D Nie zabraknie dystrybutorów sprzętu (i to nie jednego!), będzie też przenośne planetarium! Szczegóły na w/w stronie i w pdf-ie. Zwracam uwagę, że uczestnictwo trzeba zgłosić wcześniej.

 

Ponadto, czekają nas inne ciekawe wydarzenia, m. in. szereg wykładów popularnonaukowych na Gołębiej i na Reymonta, wielka wystawa „Niebo z Ziemi” na Plantach, dni otwarte na Suhorze, "wieczory z gwiazdami" w Forcie Skała, Noc Naukowców i inne. Wygląda na to, że w Krakowie prawie nie ma dnia we wrześniu bez imprezy astro!

 

Natomiast wieczór 29 września (koniunkcja Księżyca i Jowisza) radzę już sobie zarezerwować na imprezę teleskopową :Beer: w Dworku Białoprądnickim, na którą zapraszam, ale o tym jeszcze napiszę osobno.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Michał_Ufo
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że parę spotkań odbywa się w ramach Międzynarodowej Konferencji Młodych Astronomów (ICYA 2009). Starałem się dostać na listę osób mogących uczestniczyć we wszystkich wykładach odbywających się między 7 a 13 września (czyli cała ICYA) ale koszt uczestnictwa jest wysoki bo prawie 200zł. Mimo to w ramach ICYA odbędą się także wykłady dostępne dla wszystkich oraz obserwacja nieba na Rynku Głównym, o czym Michał wspomniał już wcześniej. Pierwszy wykład dostępny dla wszystkich odbędzie się już w tą niedziele na Wydziale Polonistyki UJ przy ulicy Gołębiej 20. Wykład rozpocznie się o 19:00 i będzie dotyczył ciemnej materii i ciemnej energii.

 

Więcej informacji na stronach ICYA 2009

Międzynarodowa Konferencja Młodych Astronomów Wykłady otwarte

Edytowane przez wolforzech
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagę zwraca przede wszystkim krakowski "zlot teleskopów wszelakich", jaki ma się odbyć 11 września 2009 w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema przy al. Pokoju, naprzeciw galerii M1, między godz. 17.00 a 22.00. Wzywani są wszyscy (również przyszli ;)) posiadacze teleskopów - będziemy?! :D Nie zabraknie dystrybutorów sprzętu (i to nie jednego!), będzie też przenośne planetarium! Zwracam uwagę, że uczestnictwo trzeba zgłosić wcześniej.

11-go wieczorem mi pasuje, więc mogę zabrać "mgiełkę".

Są chętni na przewietrzenie swoich teleskopów?

Kraków - robimy tam najazd z rurkami ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy wykład dostępny dla wszystkich odbędzie się już w tą niedziele na Wydziale Polonistyki UJ przy ulicy Gołębiej 20. Wykład rozpocznie się o 19:00 i będzie dotyczył ciemnej materii i ciemnej energii.

 

Qrcze, tak bardzo chciałbym dotrzeć na ten wykład, niestety, będę pracował po południu i nie wiem czy dam radę :angry: . Wykładowcą będzie dr Staniław Bajtlik z CAMK-u, przewodniczący komisji ds. obchodów MRA2009 w Polsce (znany m. in. z "Symulatora Faktu" :) ). Byłem na jego wykładzie w Niepołomicach i, rzeczywiście, mówi bardzo ciekawie.

Edytowane przez Michał_Ufo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednego dnia są dwa "zloty". Jeden przed M1, o ktorym pisał Michał i drugi na Rynku Głównym :)

 

:unsure:

Z tego, co widzę teraz w rozpisce, to na Rynku pokazy są 9 i 10, a 11 jest zlot w Ogrodzie Doświadczeń (chociaż co do 9 to rozpiska sama się nie może zdecydować :Boink: )

 

 

 

--------------------

 

 

 

Udało się! :banan: Zdążyłem na wykład dr Bajtlika na Gołębiej. Nie rozczarowałem się - prelegent z wielką charyzmą przekazał zebranym solidną dawkę wiedzy. Krakowską grupę A-F reprezentowaliśmy wolforzech i ja :). Trochę szkoda, że nie przyszło więcej ludzi - było sporo wolnych miejsc na sali, ale jest to do nadrobienia w najbliższą środę na wykładzie prof. Stanisława Zoły z Obserwatorium Astronomicznego UJ - „Życie i ewolucja gwiazd”. Przypominam, że wykłady te odbywają się z okazji Międzynarodowej Konferencji Młodych Astronomów (ICYA 2009), o czym napisał już wolforzech.

Edytowane przez Michał_Ufo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Zlocie, prócz eMek, można bedzie jeszcze zobaczyć:

 

na Jowiszu:

Kallisto IV Koniec cienia o 18:35

WCP: 20:19

 

Irydium:

irydium.jpg

 

ISS:

iss.jpg

 

Z AF zapowiadają się:

wolforzech, Michał_Ufo, M.K.

 

Ma być Astrokrak i Deltaoptical, więc może będzie możliwość porównać np. różne filtry i okulary pod krakowskim niebem :lol: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yyyy chłopaki, a gdzie jest ten Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema? Bo jak wpisuje w ZUMI Al. Pokoju 67 to wyświetla mi centralnie parking M1 :szczerbaty: Ten Ogród jest po drugiej stronie torów tramwajowych przechodząc z M1 przez Al. Pokoju?

 

PS. O której zamierzacie dotrzeć? :)

Edytowane przez wolforzech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yyyy chłopaki, a gdzie jest ten Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema? Bo jak wpisuje w ZUMI Al. Pokoju 67 to wyświetla mi centralnie parking M1 :szczerbaty: Ten Ogród jest po drugiej stronie torów tramwajowych przechodząc z M1 przez Al. Pokoju?

Tak.

047.jpg

 

PS. O której zamierzacie dotrzeć? :)

Ja będę 17:30 - 18:00, ale bez teleskopu, bo nad Krakowem (dosłownie) zatrzymały się chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda oczywiście nie dopisała jak na złość, chmury były przez cały dzień. Warto jednak było sie wybrać bo mogłem poszeżyc swoją wiedzę na temat teleskopów. Wykłady były ciekawe (byłem z kolegą Astromiłośnik z tego forum), szkoda tylko, że obserwować można było jedynie światełka na kominach...

Edytowane przez Astroobserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Astromiłośnik

Witam astro bracia, tak jak już mój kolega Tomek zdążył się wypowiedzieć, miałem przyjemność pojawić się na Zlocie. Szkoda wielka, że pogoda nie dopisała i jedynymi obiektami jakie najbardziej przypomniały gwiazdki były światełka kominów elektrociepłowni.

 

Mimo złej aury, spotkanie zaliczam do bardzo udanych, dowiedziałem wielu interesujących rzeczy, poznałem wielu astro maniaków z Krakowa, i widziałem sprzęt o jakim na dzień dzisiejszy mogę co najwyżej pomarzyć, w prawdzie sam posiadam teleskop ale widziane sprzęty po prostu go „miażdżą”

W tym momencie pragnę się jeszcze raz przedstawić, mam na imię Miłosz, mam nadzieję parę osób mnie rozpozna, skojarzy, byłem ubrany w niebieską bluzę, ciemno-szare dżinsy. A na nosie mam okulary :P Proszę się wpisywać, nie traćmy kontaktu, wszak łączy nas wspaniałe hobby. Astronomia!

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie, zlot był naprawdę ciekawy, narzekać można było tylko na pogodę.

 

Miłosz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlot był udany :helo:

Byli: Michał_Ufo, tehen, wolforzech, Marek_N, Astromiłośnik, Astroobserwator, M.K. i wielu obserwatorów z Krakowa oraz przedstawiciele Astrokraka i Delty oraz osoby postronne ciekawe teleskopów i astronomii.

Zamiast gwiazd oglądaliśmy kominy elektrociepłowni Łęg :szczerbaty:

Sprzętu było sporo, szkoda, że chmury nie dały nam szansy poobserwować nieba :angry:

 

Kilka fotek:

Michal przy first scopie:

michal przy first scopie.jpg

 

Teleskop Delty:

delta.jpg

 

Wywiad dla TVP Kraków:

wywiad dla tvp krakow.jpg

 

Prym w wywiadach wiódł Michał (Radio Kraków, VOX, TVP Kraków):

michal udziela wywiadu.jpgmichal udziela wywiadu1.jpg

Michał, chyba zostaniesz Naszym rzecznikiem :P

 

Grupowe:

grupowe.jpggrupowe1.jpg

 

Teleskopy miłosników:

teleskopy.jpg

 

Wieczorem odbywały się wykłady:

wyklad.jpg

 

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema to ciekawa propozycja dla dzieci, które mogą np. zobaczyć, jak tworzą się wiry:

park.jpg

Ba, same ten wir sobie mogą "wywołać" i spróbować wiele innych eksperymentów z dziedziny fizyki. Warto tam przejść się ze swoją latoroślą. /to nie jest reklama Ogrodu/

 

Na chwilę obecną jeszcze nie ma w archiwum "Kroniki" z 11 IX 2009, godz. 21.45, ale jak sie ukaże, to ją podlinkuję.

 

Dziękuję Wszystkim za miłe spotkanie.

Maciej

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, chyba zostaniesz Naszym rzecznikiem :P

 

Niestety, w TV pomylili moją tożsamość :ha:

 

Jako ciekawostkę dodam, że jeszcze dziś za mną dzwonili (niby potrzebowali kogoś na dłuższy wywiad) ale się wykręciłem. Ciekawe, kto się zgodził - przyzna się? :D I kiedy będzie taki program?

Edytowane przez Michał_Ufo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.