Skocz do zawartości

LYMAX CosmicOne SCT Cooler


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

Mając teleskop S.C., z zamkniętym tubusem, wiem że problemem jest jego schodzenie do temperatury otoczenia. Z 8” był problem, z 14” jest to problem proporcjonalnie większy. Staram się go jakoś rozwiązać:

 

- odsuwam dach i otwieram drzwi już przed zachodem Słońca,

 

- ustawiam wiatrochron, który i tak zacienia wnętrze,

 

- ściągam pokrywkę z szyby korektora

 

- wieszałem też zamrożone schładzacze turystyczne na tubusie (psychicznie się uspakajałem, że coś robię szczerbaty.gif )

 

Poniżej fotka z witrochronem, cokolwiek plażowym, ale naprawdę pomagającym przy wietrze i osłaniającym beznadziejnie ciemny tubus przed promieniami Słońca.

 

wiatrochron.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem w firmie http://www.lymax.com/sct/ sprzęt nazywany CosmicOne SCT Cooler, który to wentylator pozwala mi wierzyć, że zrobiłem co się da, by nie było w tubie „ciepłych prądów”, żeby falowanie obrazu wynikało z omyłkowo włączonego grzejnika, a nie z rozgrzanego powietrza w tubie.Niech będzie inspiracją dla samodzielnych konstrukcji, bo samego cła zapłaciłem 120 PLN, a cena sprzętu zależy od wielkości SC czy Maka którego trzeba schłodzić. Szczegóły i zalety na stronie wymienione aż w nadmiarze. Płaciłem kartą, przesyłka szła 4 czy 5 dni z USA.

Etykiety i naklejki wzbudziły dziki entuzjazm dzieci, cło zapłacone listonoszowi studziły nie telep ale mój zapał. Zamówiłem dodatkowe filtry nylonowe, a w prezencie dostałem w kartonie zakładke do książki z "kosmicznym" obrazkiem z Hubbla. Mieli widać wyrzuty sumienia, że przesyłka kosztuje coś ze 35$ dolców. Ale dotarła szybko, nie jak z S&T po 63 dniach. Towar dotarł bez uszkodzeń, bo oprócz folii babelkowej był w kartonie, który był w następnym kartonie.

 

CAT2.png

cło.png

stłukę coś.png

CosmicCooler.png

końcówka.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary skuteczności robiłem w końcu sierpnia – obserwatorium nagrzewało się do 26 – 30 stopni, w środku, bo choć ściany są drewniano – styropianowe to odsuwany dach kryty jest czarną papą, i nie ma pod nim izolacji. Wentylacja tylko „labiryntem” między dachem a ścianami. Powiesiłem termometr na ścianie i przykleiłem do tubusa. Kontrolny leżał jeszcze na stoliku do notatek.

 

Acha, problemem było dla mnie zasilanie wentylatora z gniazda zapalniczki 12V, więc ściągnąłem, tym razem w 3 dni przejście ze zmiennego 230V na stały 12V .A wyniki?

 

 

Postanowiłem sprawdzić jakie jest tempo chłodzenia teleskopu, powietrza w obserwatorium i ścian. Wygląda to tak, że:

 

- z zakrytym korektorem temperatura tubusa i otoczenia wyrównuje się dłużej niż 210 minut,

- z odkrytym korektorem temperatura tuby i powietrza ją otaczającego zrównuje się po około 150minutach (2,5 godziny)

 

- z odkrytym korektorem, bez ocienienia w pierwszych 30 minutach, ale z wentylatorem, wyrównanie nastąpiło po około 90 minutach od zacienienia (tubus jest granatowy – słońce wyczuwalnie nagrzewa powierzchnię - metal był b. ciepły).

Największą niespodzianką było dla mnie tempo chłodzenia drewnianej ściany obserwatorium, w letni dzień studzącej się ponad 3 godziny. Tubus stygł szybciej. Problem we wrześniu czy październiku pomału dla mnie zniknie, pewnie wystarczy 30 minut "przedmuchania" ale samo rozwiązanie dla wystawiających telepy na balkon, czy jadących gdzieś ze sprzętem jest interesujące, bo nie wymaga stosowania piły, młotka czy wiertarki w rozbrajaniu obudowy luster.

Na fotce poniżej tubus z naklejonym termometrem "akwarystycznym".

 

Pozdrowienia, szczególne dla właścicieli SC i Maków!

 

termometr.png

diagram.gif

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam mam dosyć mieszane uczucia używania tego doodbytniczego (:szczerbaty:) wynalazku

bo przy każdym użyciu trzeba odkręcać kamerę, a potem przykręcać i ustawiać ją z powrotem,

w sumie przy rozmiarze Twojej tuby za kilkadziesiąt złotych mógłbyś kupić nawet parę wentylatorów, porobić na nie otwory pod celą lustra i miałbyś zapewne szybsze schładzanie i bez konieczności demontażu kamery

 

coś w tym stylu:

715-back.jpg

 

albo w ogóle od środka: http://www.soleburymountain.com/telescopes/c14Surgery/c14_surgery.htm

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja baardzo boję się rozkręcać telep, ani czasu na takie robótki nie mam. Choć pewnie w listopadzie będzie na to cały pochmurny miesiąc.

Można kupić Meade RCX i dla 10"-16" ma on wbudowane wentylatory w korpus sterowane z pilota. Nie mozna ich raczej używać podczas kręcenia filmów (drżenie obrazu).

Na pewno ATM - owiec zrobi sobie inną, lepszą wentylację, tylko, ze ja na same obserwacje mam mało czasu, a co dopiero na przeróbki. Ale jak bedę na emeryturze - bójcie się szczerbaty.gif

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.