Skocz do zawartości

Moje pierwsze


tomero

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po długim czasie kompletowania sprzętu i wiedzy , chciałbym zaprezentować swoją jedną z pierwszych ekspozycji nocnego nieba i oczywiście poddać ją Waszej surowej ocenie i krytyce.

Zdaję sobie sprawę ,iż nie jest to ideał .

Próbowałem obróbki w PixInsight celem zmniejszenia szumów ,wyciągnięcia detali i dobrania proporcji RGB ,lecz bez spektakularnych rezultatów. Moja wiedza na temat obróbki cyfrowej jest jeszcze na niski poziomie, ale liczę na Waszą pomoc i może będzie ze mnie jeszcze astrofotograf :-).

 

Pentax k20d+Flektogon 50/4 , 1X600s , ISO 400 , CG5+napęd RA

 

Załaczone foto to oczywiście JPG z RAW-u (PEF).

 

Z góry dziękuję za zainteresowanie i opinie.

IMGP2968.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Fajny szeroki kadr. Trochę szumu jest , ale jak na jedną klatkę 600s to jest całkiem ok. Myślę że zestaw nieźle rokuje do dalszych działań , ale (no właśnie zawsze jest jakieś ale :D ):

Coś niedobrego się dzieje z jasnymi gwiazdami szczególnie poza centrum kadru. Ostrość wydaję mi się w miarę ok. prowadzenie też więc problem raczej w obiektywie.

Widać trochę aberracji chromatycznej obiektywu , ale to nie jest główny problem. Gorzej wygląda koma jest wyraźnie widoczna , bardziej niż w jasnym Newtonie. Trochę to dziwne. Przymykałeś obiektyw , czy robiłeś na pełnej dziurze ?

Jeśli na pełnej to przymknięcie (dwie działki?) może sporo zniwelować niepożądane efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za zainteresowanie i opinie.

 

Ta fotka wiele dla mnie znaczy ,bo to Pierwsza na której coś widać i którą publikuję .

 

Moje obawy co do zastosowanego obiektywu znajdują potwierdzenie.

Jest to średni format zeissa po przejściach. Kiedyś musałem go rozmontować (zacinała się przesłona) i podczas składania zaóważyłem iż ostatnie szkło jest osadzone na pierścieniu z mimośrodem który nieświadomie ruszyłem.

Nie znam dokładnie konstrukcji optycznej tego szkła , ale myślę że właśnie wtedy wprowadziłem jakieś abberacje :-( , może uwydatniła się koma?

 

Przysłona przymknięta o 1/2 działki .

 

Chciałby coś więcej wyciągnąć z tego materiału(obrób.graf.), lecz kompletnie nie wiem od czego zacząć i czy wogóle warto na tym się uczyć?

 

 

P.s

Jacku- widzimy się w Jodłowie?

Edytowane przez tomero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obawy co do zastosowanego obiektywu znajdują potwierdzenie.

Jest to średni format zeissa po przejściach. Kiedyś musałem go rozmontować (zacinała się przesłona) i podczas składania zaóważyłem iż ostatnie szkło jest osadzone na pierścieniu z mimośrodem który nieświadomie ruszyłem.

P.s

Jacku- widzimy się w Jodłowie?

 

Pierwsza moja myśl była "czy przypadkiem obiektyw nie jest krzywo zamontowany do aparatu ? "

Jednak odrzuciłem to jako nie możliwe , no bo jakim cudem można krzywo zamontować obiektyw do body ? Ta koma jest dość dziwna , jeszcze takiej nie widziałem nawet w źle skolimowanym Newtonie. Teraz wszystko jasne. Trzeba niestety zmienić obiektyw , robić kilka, kilkanaście klatek i będzie bardzo dobrze.

Niestety w tym roku nie będę na zlocie. Szkoda. W tamtym roku fajnie się obserwowało przy wiskaczu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecana przesłona przy obiektywach to 5.6 i powinno być lepiej z tym że wydłuża się wtedy czas ekspozycji w zależności od ISO

 

Zdjęcie OK  :)

 

To akurat jest ewidentna nieprawda.Srednio jest to 2 działki przysłony od pełnego otworu. W przypadku słabych obiektówów zdecydowanie więcej.W przypadku lepszych mozna eksperymentować  z mniejszą róznicą.

 

 

Ciekawe jak przymykać do 5,6 obiektyw który max światło 5,6 , albo jescze lepiej 6,3 :lol:

 

 Do Tomero: Czemu uzywasz średnioformatowego obiektywu szerokokatnego  z aparatem APS-C?  Taki obiektyw jest zdecydowanie gorszy od standardów z formatu małoobrazkowego  mimo identycznej ogniskowej.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat jest ewidentna nieprawda.Srednio jest to 2 działki przysłony od pełnego otworu. W przypadku słabych obiektówów zdecydowanie więcej.W przypadku lepszych mozna eksperymentować z mniejszą róznicą.

 

 

Ciekawe jak przymykać do 5,6 obiektyw który max światło 5,6 , albo jescze lepiej 6,3 :lol:

 

 

 

Skoro według Ciebie jest to nieprawda to mi wytlumacz dlaczego?

 

A ile na rynku masz obiektywów o maksymalnej przesłonie 5.6 ?

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu uzywasz średnioformatowego obiektywu szerokokatnego z aparatem APS-C? Taki obiektyw jest zdecydowanie gorszy od standardów z formatu małoobrazkowego mimo identycznej ogniskowej.

 

Szczerze mówiąc to jedyna moja stała 50-ka ,do tego jeszcze rozregulowana jak się okazuje.

W dziennej fotografii sprawuje się nieźle , a tło jakie rysuje bardzo mi się podoba .

 

Widać formę jak się ułożyły gazy

 

Właśnie próbuję wydobyć więcej detali w Iris-ie i PixInsight. Narazie jak w ciemnej norze wyjścia <_< .

Edytowane przez tomero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, widać Łabędzia i Północną Amerykę ;-)

Podstawa to zrobić wiele ekspozycji i je zastackować.

 

Dzięki . Te 10 min to taki mój wybryk - mysiałem sam odkryść amerykę i sprawdzić te szumy.

Kiedy już ustawiłem poprawnie montaż , uruchomiłem napęd ze sterowaniem i okazało się że gwiazde prowadzącą mam w krzyżu od 15 min. nacisnąłem spust i o wszystkim zapomniałem :Boink:

Wiem że lepiej krótsze ekspozycje ,a w większej ilości. Cóż , następna sesja przyniesie Gigabajty materiału. narazie pogoda barowa.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro według Ciebie jest to nieprawda to mi wytlumacz dlaczego?

 

A ile na rynku masz obiektywów o maksymalnej przesłonie 5.6 ?

 

 

 

 

Od razu podałem dlaczego . Trzeba tylko umieć czytać ze zrozumieniem tekst. Powtórzę jeszcze raz :

 

Srednio jest to 2 działki przysłony od pełnego otworu. W przypadku słabych obiektówów zdecydowanie więcej.W przypadku lepszych mozna eksperymentować z mniejszą róznicą.

 

 

 

A ile na rynku masz obiektywów o maksymalnej przesłonie 5.6 ?

 

 

Całkiem sporo.Sa obiektywy o konstrukcji o maxymalnej jasności 1,2 (a nawet 1) sa tez o nikłej jasnosci np np praktycznie wszystkie o ogniskowej od 500mm sa ciemniejsze niż 5,6.Wiekszość popularnych zoomów ma zakres ogniskowych w których  jasność zaczyna sie od 5,6,

 

 

 

Nie mozna radzić innym jak niewie się skąd "bierze sie" jakaś wartość . Są obiektywy które dobrze rysują przy 2,8 a i są takie dla których 16 jest za mało

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiem skąd się biorą wartości ,zgodzę sie że w lepszych obiektywach można wykorzystać maksymalną przesłonę a w gorszych 2 działki lub nawet 3.

Standardowo obiektywów zoomów nie używa się w astrofotografii.

 

Moja wypowiedz dotyczyła zdjęcia i gwiazdek na brzegach kiedyś robiłem podobne zdjęcie i podobnie mi wyszło przymknięcie przesłony do 5.6 pomogło.

A dlaczego 5.6 był kiedyś artykuł w S&T dotyczący fotografii obiektywami stało ogniskowymi

 

PS oczywiście nie twierdze że wszysto wiem dlatego jesteśmy na forum aby się też poprawiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alien jeszcze raz powtarzam czytaj ze zrozumieniem. 

 

A dlaczego 5.6 był kiedyś artykuł w S&T dotyczący fotografii obiektywami stało ogniskowymi.

 

Albo go nie zrozumiałeś(co prawdopodobne) albo autor znał sie na tym co pisze tak jak ty , czyli słabo.

 

Moja wypowiedz dotyczyła zdjęcia i gwiazdek na brzegach kiedyś robiłem podobne zdjęcie i podobnie mi wyszło przymknięcie przesłony do 5.6 pomogło.

 

Masz jakiekolwiek doświadsczenie w fotografowaniu szerokokatnymi obiektywami z średniego formatu w lustrzance z matrycą wielkości APS-C?

 

Bo mam nieodparte wrazenie że niewiesz co to za obiektywy , jaka mają jasność, a piszesz w zapartego za tą 5,6.

 

 

 

Proponownie przymykania do 5,6 w przypadku dość słabego Flektogona 4/50 (czyli o jedna działke) jest poprostu śmieszne.

 

 

 

...,zgodzę sie że w lepszych obiektywach można wykorzystać maksymalną przesłonę a w gorszych 2 działki lub nawet 3.

 

Miłego szukania obiektywu  foto który mozesz uzywać maxymalna przysłonę w astro ....  :notworthy::notworthy::notworthy::notworthy:

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza moja myśl była "czy przypadkiem obiektyw nie jest krzywo zamontowany do aparatu ? "

Jednak odrzuciłem to jako nie możliwe , no bo jakim cudem można krzywo zamontować obiektyw do body ? Ta koma jest dość dziwna , jeszcze takiej nie widziałem nawet w źle skolimowanym Newtonie. Teraz wszystko jasne. Trzeba niestety zmienić obiektyw , robić kilka, kilkanaście klatek i będzie bardzo dobrze.

Niestety w tym roku nie będę na zlocie. Szkoda. W tamtym roku fajnie się obserwowało przy wiskaczu :D

 

 

Witaj

 

Wczoraj pogrzebałem przy tym szkiełku Zeissa i chyba jest znacznie lepiej (1X1200s/f6,7/ISO200).

 

Czekam na elektroniczny wężyk do k20 , bo stoper niewygodny ;-) i zabieram się w końcu do focenia jak należy.

 

Pozdr.

IMGP3209.jpg

Edytowane przez tomero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Materiał z ostatniej sesji:

 

30X30s+1Xdark/ISO200/300mm/f4,5 (Pentax k20D+Rubinar 4,5/300)

Stack - DeepSkyStacker

Kosmetyka - Photoshop

 

No i jest M42 - Proszę o surową ocenę :notworthy:

 

Jedno mnie tylko intryguje , dlaczego "mydło" (widać na pojedyńczej klatce RAW).

Ten Rubinar to wersja makro <_<

 

Tomero - fajne fotki, pozwoliłem sobie ....

 

Dzięki za opinię . Bardzo budujące . Z tą fotką też się troszkę bawiłem i jak będę w domu to opublikuję moje efekty pracy nad nią.

Pozdr.

m42tekstRes.jpg

Edytowane przez tomero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest M42 - Proszę o surową ocenę  :notworthy:

 

Jedno mnie tylko intryguje , dlaczego "mydło" (widać na pojedyńczej klatce RAW).

 

 

Moze dlatego że Orion jest za nisko , albo tez obiektyw tak ma. Małem zwierciadlanego 8/500 i mydlak straszny był.

 

 

Tak dla porównania też wrześniowy(28 .9) Orionik sprzed roku(fragment). Tez króciukie czasy, tylko obiektyw "czystosoczewkowy", średnioformatowy Sonnar 2,8/180.

m422kopia3.jpg

 

 

Tak dla  naświetlenia realiów: 1 noc zbierania materiału , 2 miechy obrabiania PSem do różnych wersji  :D  :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie

 

Teraz jak opanowałem już trochę mój sprzęcik to pewnie nie jedna nocka i nie jeden dzień przy obróbce.

 

Dodam jeszcze że podczas naświetlania M42 księżyc był trzy dni po pełni tak więc kupe światła i oczywiście niski horyzont.

 

Pomęczę jeszcze trochę tego rubinara , a docelowo trzeba się będzie rozejżeć za jakimś przyzwoitym szkłem coś ok. 200-300mm. Narazie nabywam praktyki i doświadczenia.

 

Tak przy okazji mam pytanie;

Moja puszka to k20 i cóż ,każda długoczasowa ekspozycja kończy się automatycznym tworzeniem darka itd. co oczywiście niestety skutkuje podwojeniem czasu sesji. Niestety tak jest i tego jak mi wiadomo (forum Pentaxa) nie da rady zmienić.

OK ,to w takim przypadku czy powinienem dodatkowo sam robić Darki ?

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.