Skocz do zawartości

M33


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Za przykładem TURa poszedłem w stronę M33. To moje pierwsze spotkanie z tą galaktyką w takiej konfiguracji sprzętowej. Przy okazji zauważyłem, że chyba muszę pozbyć się wszystkich starych darków i flatów, bo kompletnie się nie sprawdzają :(

Niby, to 100[min] materiału ale praktycznie bez darków i flatów, tak, że jestem bardzo niezadowolony.

 

ps. Przy okazji mam pytanie jak często budujecie nowe bazy darków ?

M33.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleś ją upchnął w kadr ;-)

 

Co do biblioteki darków, to kiedyś zrobiłem doświadczenie i wywołałem taką dyskusję: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=27201

 

Wniosek jaki mam z tego jest taki, że darki się na pewno starzeją. Są wg. mnie takie rozwiązania:

- uaktualniać bibliotekę tak często jak się da (np. co tydzień jak jest pochmurno, a ciągnie do astro, to choć darki zrób )

albo

- mieć kamerkę ze stabilizacją temperatury i wtedy potrzeba dziesiątki razy mniej darków (i też je uaktualniać)

albo

- robić darki po każdej sesji (wersja dla maniaków)

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo... robić dithering i potem stackować Sigma lub SD mask. Ja zrobiłem darki jak kupiłem kamerę i to do tego w 1 temperaturze -30 i jednym czasie (600 sek.). Używam ich do wszystkiego i do każdego czasu (spora liniowość kamery). Oczywistym jest, że w takim układzie nie wszystko się "zdejmie", ale to co zostanie, znika po stackowaniu SD maskiem. Po co sobie życie komplikować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś Ktoś powiedział, żeby darki robić co roku. Ja jadę na tych kilkunasto miesięcznych i widzę, że jest co raz gorzej.

Spróbuje na pewno obie metody.

Mam jeszcze jedno pytanie, jak wygląda sprawa z darkami RGB, do tej pory robiłem tak, że te z luminacji "binowałem" i stosowałem jak leci do każdego kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja darków nie robie w ogóle, biasów i flatów zresztą też,

robie tak jak napisał Adam; dithering i potem stackowanie Sigmą lub SD maskiem.

pozdr.

Było nie było masz kamerkę ze dwie klasy lepszą ;)

 

Chociaż przy -30 w sumie i u mnie nie jest źle. Ale i tak miałem wczoraj problemoska z tą temp. -30 :mellow: (napisze później jakiego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe, ale ja ostatnio zastosowałem tę metodę na mega hotpikselującym (w porównaniu z kamerą astro) DSLR. Po złożeniu 10 klatek nie widzę absolutnie żadnego hot'a, ani wynikającego z ich nadmiaru szumu. Wszystkie KAF'y czy KAI'e sypią "białymi" pikselami, a dithering to najlepszy wynalazek w świecie astrofotografii. Wg mnie tracicie po prostu masę czasu na myślenie o dokładnym odejmowaniu darków. To nie praca naukowa, gdzie kalibracja ma wpływ na dokładność pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o przesunięcie kadru o kilka pikseli między poszczególnymi ujęciami, dzięki temu na każdej klatce hot-piksele wychochądzą w innym miejscu względem kadru i bardzo łatwo redukują się podzczas składania

to w takim telegraficznym skrócie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o przesunięcie kadru o kilka pikseli między poszczególnymi ujęciami, dzięki temu na każdej klatce hot-piksele wychochądzą w innym miejscu względem kadru i bardzo łatwo redukują się podzczas składania

to w takim telegraficznym skrócie :D

 

dithering można ustawić w okienku toggle ccd control w zakładce sequnce w opcjach, w maximie 4; w piątce nie wiem czy tak samo bo nie używam.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o przesunięcie kadru o kilka pikseli między poszczególnymi ujęciami, dzięki temu na każdej klatce hot-piksele wychochądzą w innym miejscu względem kadru i bardzo łatwo redukują się podzczas składania

to w takim telegraficznym skrócie :D

Na pewno wypróbuje, chociaż mam pewne wątpliwości względem tego, jak sobie poradzi z ditheringiem EQ6 :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwoliłem sobie na wydzielenie tych postów do nowego wątku: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=29383

bo przy okazji tej fotografi pojawiły się niezmiernie ciekawe i ważne wypowiedzi nt. metod zbierania materiału i stackowania, które zasługują na odrębny wątek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.