Skocz do zawartości

Kolimacja laserem z Barlowem-pytanie.


pitgrupa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Naczytalem sie tego na internecie wiele ale mam pytanie dot obserwacji plamki na krazku zamocowanym na Barlowie.

Mój wyciąg jest dość długi a barlow (ruski) raczej krótki. NIe mam szans aby dojrzec plamke patrzac bezposrednio na wylot (wlot) wyciagu.

Znalazlem informacje ze jesli nie widac tego trzeba sie posluzyc lustereczkiem. Nawet nim trudno bedzie mi sie dopatrzec owego kólka ale za to swietnie widac koniec barlowa w odbiuciu z lustra głównego. Czy tym mozna rowniez sie sugerowac czy wchodzi w gre jedynie lustereczko ?

:-) A moze mozna w jakis sposób przedłużac Barlowa tulejami?

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Januszu.

Tak tez myslalem , ale skoro w artykule uczepili sie tego lustereczka do podgladania to juz myslalem ze patrzac na l.główne obraz bedzie niewłaściwy.

 

POzdrawiam

Piotr

 

P.S. Sorry za 3 takie same posty, cos mi sie przegladarka przyciela :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No moim zdaniem trzeba kombinowac, bo wcale dobrze tego nie widac w lustrze glownym (a trzeba przeciez dostrzec "CIEN" od kuleczka, ktore znajduje sie na l. glownym) - przynajmniej u mnie tak jest. Golym okiem tez nie zobacze od srodka maski na barlow'ie. Ja uzylem do tego odpowiedniej wielkosci lusterka i po problemie. Polecam ta metode kolimacji - bo mowimy tu o metodzie barlowowej. Ciekawostka jest to, ze mimo perfekcyjnego ustawienia standardowo (tylko laser), po zastosowaniu barlowa okazalo sie, ze jednak lustro glowne nie bylo dokladnie ustawione (nawet sporo). Poprostu linia lasera zostala skorygowana wtornym i wszystko wygladalo OK, a wcale nie bylo. Polecam nauczyc sie tej metody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Przedwczoraj justowałem klientowi Optisana StarII 114/1000 z badziewną soczewką Barlowa w wyciągu i obyło się spokojnie bez lusterka do podgłądania, wystarczyło zgasić w salonie sprzedaży główne oświetlenie i wszystko widać było ku rozpaczy klienta jak na dłoni w lustrze głównym 8)

(justowanie było raczej iluzoryczne bo laser wykonywał taniec beztroski w luźnym wyciągu spokojnie omiatając po 2 centymetry swoją rozmytą przez Barlowa plamką w lewo i prawo po lustrze głównym :? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam nadzieje ze niebawem dostane swoj kolimator od Leszka i wtedy przetestuje. Zastanawia mnie jednak sytuacja kiedy wg.standardowego lasera jest ok a po laserze z barlowem nie jest najleepej. Czy jesli cos takiego wystepuje wine ponosi lusterko wtórne a nie główne? Czy dobrze to zrozumiałem. Zdaje sobie sprawe ze głównym mozna skompensowac odbicie lasera i skoro tak mozna to wine ponosi wtórne , prawda?

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Witam!

 

.... Zastanawia mnie jednak sytuacja kiedy wg.standardowego lasera jest ok a po laserze z barlowem nie jest najleepej....

 

Pozdrawiam

Piotr

 

Znaczy to wtedy że Barlowem ma bicie i niecentrycznie zamontowaną soczewkę co łatwo sprawdzić kręcąc oprawą barlowa, jeśli promień zatacza koło to mamy bicie jak złoto :Cry:

 

Jeśli lusterko główne z Markerem odbija promień lasera ze środka markera centralnego i widać że pokrywa sie on z wylotem lasera a lusterko wtórne ma prawidłowy kąt 45* to znaczy ze wszystko jest więcej niż O.K. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.