Skocz do zawartości

Obiektyw Sigma i astrofoto


Gość Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Zastanawiam się nad tym obiektywem pod kątem astrofoto głównie ale i zwykłej fotografii. Co o tym sądzicie? Chodzi mi o dobrą ostrość i ogólnie obiektyw powinien dawać lepsze obrazy aniżeli zwykły achromatyczny obiektyw np Tair 3S..

 

http://www.allegro.pl/item770648327_sigma_70_300_apo_dg_macro_canon_filtr_uv.html

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Sam zaczynam dopiero zabawę z astrofoto i fotografowałem tą Sigmą właśnie. Ma kilka wad:

1. ciemna

2. ciężko ustawić ostrość

3. nie jest za ostra na 300mm

 

I ta cena jest wysoka. Jak bardzo chcesz ją kupić to lepiej kup używkę za połowę tej ceny.

 

A swoją drogą, nie lepiej kupić jakąś dobrą manualną stałkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja największy problem mam z ostrością. Canon nie ustawi ostrości na gwiazdy sam (na Księżyc już tak). A ręczne ustawianie ostrości jest bardzo niestabilne - chodzi bardzo delikatnie, niby plus, lecz każde dotknięcie obiektywu rozogniskowuje go. Jak nie masz podglądu na żywo to jesteś ugotowany z tym obiektywem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem oba obiektywy o których piszesz. Sigmę sprzedałem ponieważ tak jak wspomniał wcześniej kolega mpwt powyżej 200mm to już było straszne mydło dry.gif

Do 150-200 po lekkim przymknięciu do fotografii dziennej było całkiem całkiem. Nie wiem jak w astrofoto ale domyślam się, że też będzie kiepsko.

Za to Tair 300mm (ten z zestawu fotosnajpera) to już zupełnie inna klasa (jak dla mnie oczywiście). Według mnie w fotografii dziennej masakruje Sigmę ostrością (i to nawet na pełnej dziurze). Nie fociłem nim jeszcze nieba ale w najbliższym czasie zamierzam spróbować.

Zresztą łątwo znaleźć sporo niezłych zdjęć astro zrobionych właśnie Tairem.

Na plus przemawia też cena - 350zł Tair vs 900zł Sigma.

No ale niestety nie jest tak do końca różowo - Tair w porównaniu z Sigmą dość mocno wali kolorem sad.gif

 

Kilka fotek zrobieł właśnie Tairem na ostatnim zlocie:

 

http://astro-forum.o...attach_id=46776

http://astro-forum.o...attach_id=46777

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za cenne rady, mi zależy bardziej na dłuższych ogniskowych, właśnie 300mm, czyli odwiedliście mnie od celowania w ten model.. Pomyślę o rosyjskim obiektywie Tair...

 

Nie może być mowy "o mydle" za cenę 1K w tej klasie ogniskowych..

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może być mowy "o mydle" za cenę 1K w tej klasie ogniskowych..

 

Eeee... tak to było przed kryzysem :D

Nowych szkieł z AF w tym zakresie i za tyle to raczej nie ma dobrych i wiadomo, że to kompromis... i jak trzeba wybrać kompromis to lepiej kupić używkę. Ale największa bolączka i jak widzę nie tylko u mnie... ostrość, ostrość. W tej Sigmie ciężko. I moim zdaniem Live View nie pomoże. Ja następną przymiarkę zrobię w ten sposób, że aparat podpięty do kompa i od razu będę mógł ocenić ostrość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może być mowy "o mydle" za cenę 1K w tej klasie ogniskowych..

 

Uwierz mi, że może być. Może będę nieco ostry ale moje zdanie jest takie - przy 300mm ten obiektyw Sigmy jest straszną cienizną.

O ile do 200mm jest nieźle to dalej totalna klapa.

Ale może ja jestem nieco spaczony, ponieważ korzystam praktycznie tylko ze starych manualnych obiektywów stałoogniskowych, które obecne szkła pokroju tej Sigmy zostawiają daleko w tyle :)

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że każdy zoom się wyłoży na astrofoto

 

Za chwilę można powiedzieć, że zwykły DSLR się wyłoży i potrzeba jest dedykowana kamera LCD. Potem okaże się, że montaż słaby, potem...

 

Ja na razie zaczynam od zestawu podstawowego. Po kolei, po kolei... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za chwilę można powiedzieć, że zwykły DSLR się wyłoży i potrzeba jest dedykowana kamera LCD. Potem okaże się, że montaż słaby, potem...

No, można tak powiedzieć, zależy od kontekstu , ale mój kontekst był odwrotny.

Wygląda jakbyś nie zrozumiał intencji i polemizował z sam sobą.

Zoom klasy L cena ok. 5000 zł ruska stałka 300zł.

Montaż HEQ5/6 2500zł/3500 lepszy montaż .... ho,ho :o to samo z kamerami.

 

Ja na razie zaczynam od zestawu podstawowego. Po kolei, po kolei... :D

 

ale o co Tobie chodzi ? :szczerbaty:

Przecie ja właśnie opowiadałem się za takim sprzętem, tanim, prostym, podstawowym :blink:

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem właścicielem owego obiektywu.

ale odnośnie astrofoto nie mogę nic powiedzieć, ponieważ trudno cokolwiek zdziałać bez montażu przy takich ogniskowych.

 

natomiast w fotografii w dzień jestem zadowolony póki co, ostrzenie przy <200 da radę ale trzeba troszkę się natrudzić.

Podoba mi się macro w tym obiektywie przy ogniskowej 300 mm.

 

ja swoje perypetie z tym obiektywem nazwałbym cały czas testami :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.