Skocz do zawartości

Canon eos 500d vs. Nikon d5000


Bartek24

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar zakupić aparat lustrzanke do fotografowania w trudnych warunkach w cenie nie przekraczającej 3300 zł

Głównie będzie on służył do fotografowania imprez masowych (w ciemnym otoczeniu przy krótkim czasie reakcji AF)

Również chciałbym go wykorzystać do astro foto dlatego zależy mi żeby miał długi czas naświetlania

 

po wstępnym zapoznaniu się z aparatami waham się między 2 aparatami:

 

Canon eos 500d

Nikon d5000

 

Czy mógłby ktoś mi doradzić który aparat byłby dla mnie najlepszy

 

nie jestem pewien czy canon 500d ma możliwość podgladu obiektu na wyświetlaczu lcd (zależy mi na tej opcji)

dodatkowo chciałbym aby aparat miał możliwość krecenia jakiś filmów z głosem.

 

Wiem ze lepiej bym wyszedł kupując używany body + jakis obiektyw wysokiej jakosci, jednak ja nie chce az tak sobie utrudniać wyboru dlatego skorzystam z kompletu

 

Dziękuje za wszystkie rady i opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EOS 500D i Nikon D5000 do imprez masowych i to jeszcze o słabym oświetleniu? W takich warunkach to minimum Canon 40D a najlepiej 7D. O 1D nie wspomnę bo cena kosmiczna. Z nikona to chyba minimum D300. Inaczej sobie odpuść bo AF będzie ci latał jak szalony. No i do tego przynajmniej Canon 17-55 IS USM lub jakaś Elka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy c40 ma mozliwosc podgladu na lcd wykonywanego zdjecia ?

czy dopiero po zrobieniu jest podgląd

Canon 40D ma Live View, ale do czego chcesz używac tej funkcji? Jeśli do astrofoto lub do statycznych scen to OK, ale przy ruchu zapomnij - AF w trybie detekcji kontrastu jest za wolny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli traktujesz astrofoto priorytetowo, to w zasadzie jesteś ograniczony do Canona ze względu na parametry matrycy i współpracę z oprogramowaniem. Oczywiście nie znaczy to, że A350K się do tego nie nadaje, ale będzie trudniej. Zostaje jeszcze sprawa imprez masowych ze słabym oświetleniem - tu nie ma siły: potrzebujesz przede wszystkim jasnego obiektywu, najlepiej z ultradźwiękowym AF. Sam obiektyw tej klasy to min. 3000 PLN. Musisz zwiększyć budżet lub zmniejszyć wymagania, albo pogodzić się z zaszumionymi zdjęciami i problemami z ostrością. Najlepiej zajrzyj na jakieś forum fotograficzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja się dołączę do pytania, bo takze zastanawiam sie nad wyborem jednego z tych modeli (Canon 500D lub Nikon D5000), z ta uwagą iż będę aparat wykorzystywał do amatorskich zdjęć, a w przyszłości może pobawie sie w jakieś proste astrofoto (typu aparat bezposrednio na statywie). Z fajnego artykulu na dpreview ( http://www.dpreview.com/reviews/canoneos500d/page15.asp ) mozna wyczytac, ze Nikon charakteryzuje sie mniejszymi szumami, jednak poza tym nie wiem na co jeszcze zwrocic uwage pod katem astrofoto.

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowałem się na 500D ze względu na możliwość kręcenia w HD(widziałem efekty). Szkoda tylko że nie ma wejścia na mikrofon zewnętrzny ale cóż nie można mieć wszystkiego na raz :) Następcą będzie 5DmII

Szkoda że upchali aż tyle pixeli w APS-C no ale cóż bajerek musi być..

Edytowane przez mArP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że upchali aż tyle pixeli w APS-C no ale cóż bajerek musi być..

 

No niestety, tez bym wolal gdyby było np 12 mpix + możliwość kręcenia filmów, ale cóż, taki to już marketing robiony pod masy, które tylko patrzą ile to ten aparat megapikseli nie ma... :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że się wtrącę trochę po czasie, ale czy równie dobrą co powyższe propozycje niskobudżetowe nie byłby Pentax K-X? Co prawda nie jest tak rozbowany w funkcje jak wspomniany wcześniej C40D, ale oglądając efekty, jakie daje nowa matryca - jestem pełen podziwu. To tylko moja sugestia, która nie musi być słuszna w oczach specjalistów. :)

 

Jako, że to moja pierwsza wypowiedź na tym forum grzecznie witam się ze wszystkimi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, obecnie już z każdej matrycy dostępnych w produkowanych dSLR można uzyskać efekty dające, jak to ująłeś, pełne podziwu. Dzisiaj (i w sumie zawsze tak było) jest już to raczej w gestii fotografa, czy będzie umiał wykorzystać swój sprzęt czy nie... Zastanów się co chcesz focić (ptaszki, astro, krajobrazy, portrety) a potem zobacz, który Ci system najbardziej podpasuje (szkła, ich cena, lampy, akcesoria, oprogramowanie, ergonomia).

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, obecnie już z każdej matrycy dostępnych w produkowanych dSLR można uzyskać efekty dające, jak to ująłeś, pełne podziwu.

Zgodzę się, ale są to efekty mniej lub bardziej zadowalające. Wielkim znawcą sprzętu nie jestem, ale dlatego jestem pełen podziwu, że znając trochę system Pentaxa wiem, co oferował wcześniej i widzę poziom szumów z K-X który dla lustrzanki z półki EntyLevel bardzo mnie zadowala. I tylko tyle.

 

To była tylko moja propozycja do w/w zestawu. Sam zaś jestem ukierunkowany na tematykę zdjęć i tylko zbieram fundusze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znając trochę system Pentaxa wiem, co oferował wcześniej i widzę poziom szumów z K-X

 

Zgadza się. To efekt przejścia z matryc CCD na CMOS. Prawie 3 lata temu taką przesiadkę zrobił Nikon (pomijając Nikona D2x z 2004, który to już posiadał matrycę CMOS). :D

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.