Skocz do zawartości

dobry sprzęt na prezent


JACO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich.

 

Piszę pewnie nie pierwsze takie pytanie na forum….i może nieostatnie. :huh:

 

Poszukuję teleskopu lub lunety do obserwacji „nieba”. Nabytek ma być prezentem – dlatego jestem troszkę niezaradna w tym temacie. Osoba dla

której ma być sprzęt, jest osoba dorosłą, interesującą się astronomią. Prezent ma być urodzinowy- na 24 grudnia…więc czasu nie za dużo- a postów i lektury sporo. Nie jestem w stanie tego wszystkiego „ogarnąć” w tak krótkim czasie. Dlatego proszę Was o pomoc :mellow:

 

Miejsce obserwacji to poddasze w domu na granicy miasta (Rzeszów).

Ewentualnie Bieszczady. Czy coś jesteście mi wstanie doradzić? Ma to być dobry sprzęt w cenie ok 600 zł Super gdyby można było podpiąć aparat fotograficzny i inne akcesoria, polepszające widzenie. :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisać można by tak dużo,że nie da się w jednym poście. Dlatego na początek przejrzyj proszę ten poradnik:

www.celestia.pl

Konkretnie w dziale POLECAMY pierwsze 6 artykułów, od "Teleskop na balkon" po "Jak obserwować", w szczególności "Teleskop za jak najmniej"

Ważne: Nie da się obserwacji nieba teleskopem prowadzić z poddasza. Raczej zapomnij o podpinaniu aparatu, zwłaszcza przy tym budżecie -astrofotografia to osobny temat-rzeka.

 

Z grubsza w Twoim budżecie mieszczą się teleskopy:

-refraktor 90/900 na AZ3 [mały, ale dobra optyka i mobilny montaż, nadaje się też do obserwacji naziemnych, np. krajobraz]

-Newton 114/900 na EQ2 [broń Boże EQ1!]

-Newton 130/900 na EQ2 [trochę słaby montaż pod tę tubę, użytkownicy twierdzą,że da się żyć]

 

Pozdrawiam

-J.

P.S. Rozważ jeszcze opcję lornetkową, jeśli solenizant nie ma lornetki 50mm [7x50 czy 10x50] Wtedy masz jeszcze w budżecie miejsce np. na podręczny atlas nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj na forum

to może ja się odważę ..krócej, niestety dość brutalnie:

ból jest taki, że za 600 zł nie sposób kupić dobrego sprzętu do astronomii (w sensie kompletnego)

hmmm w miarę dobry sprzęt do astronomii na poddasze to.... celestron 20x80 (niestety w teren to statyw raczej musi być)

Edytowane przez bratapita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.