Skocz do zawartości

Mój pierwszy teleskop (do 2000 zł)


Rudyssekk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów!

Chciałbym prosić o pomoc w zakupie mojego pierwszego teleskopu. Wybrałem sobie model Bresser Messier R-102 102/1000 EQ-5. Czy jak na pierwszy teleskop jest to dobry wybór? Jeżeli nie to może doradzicie coś od siebie. Chciałbym oglądać nim planety i księżyce jak i mgławice i niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale pamiętaj, że do takiego teleskopu wkrótce będziesz musiał (a raczej chciał) dokupić dobre okulary, które kosztują kilkaset zł sztuka (np. Vixen LVW), więc zaplanuj dobrze wydatki. Może lepiej kupić (używane) 8" i do tego później jakiś fajny okular?

Nie napisałeś nic o warunkach w jakich będziesz obserwował, musisz pamiętać że taka tuba 10" to jest już trochę problem do przenoszenia/transportowania.

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem o tym pisać. Wolałbym pozostać przy Bresser Messier R-102 102/1000 EQ-5 ponieważ jest lżejszy a z transportem może być mały problem.

Dodatkowo mieszkam w mieście i obserwacje prowadził bym poza miastem. A co myślisz na temat tego teleskopu? Może szukać innego zestawu?

Czy na tej stronie można znaleźć osoby zainteresowane astronomią w okolicach Zielonej Góry, z którymi można się spotkać i przetestować teleskopy i podjąć decyzję o zakupie danego modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat tego Bressera być może inni koledzy będą w stanie się wypowiedzieć, ale ja mając ograniczone możliwości transportu do obserwacji wizualnych kupiłbym Syntę 8" składaną ( http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-skdob-8-kratownicowy,8773s ). Nie zajmuje to znowu tak dużo miejsca, a z tego co wiem to transport/przenoszenie montażu EQ5 nie jest takie proste jak się wydaje, ponadto 8" cali do obserwacji wizualnych daje znacznie większe możliwości.

Co do wagi jednego i drugiego to porównaj sobie dane katalogowe, bo możesz się trochę zdziwić ;) (różnica jest niewielka)

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak samemu pchać sie w achromat i to tylko 10cm pozatym długi jak smok gdzie okular lata nisko w każdą strone. zauważ, że w zasadzie nikt tego niema. pomyśl dlaczego.

 

Z tym transportem to dopiero bedziesz miał problem. wszytsko po rozłożeniu w proszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

metrowa rura plus kilkanaście kilo nieforemnego żelastwa nie należą do specjalnie mobilnych :szczerbaty:

jeśli zamierzasz robić wypady pod ciemne niebo to lepiej kupić coś większego niż 10 cm

z drugiej strony jeśli podstawowym kryterium jest mobilność to lepszym rozwiązaniem będzie krótsza tuba f/5 np. 100/500 lub 120/600 ale wtedy potrzebne będą dobre okulary

a tak zapytam z innej beczki. Lornetkę już masz?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dziękuje za pomoc, ale czytając inne fora zdecydowałem się na Synte 8" Dobson ( http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-skdob-8-kratownicowy,8773s )i następne pytania:

1. Czy ten zestaw na tej stronie jest kompletny i po rozpakowaniu i zmontowaniu mogę oglądać (oczywiście przy warunkach) ?

2. Jakie akcesoria dokupić na początek ?

3. Czy ktoś miał przyjemność z tą firma fotozakupy.pl? Co możecie o niej powiedzieć?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Rudyssekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak

2. Najpierw wypróbuj kitowe okulary, potem będziesz wiedzieć czego Ci brakuje najbardziej, ale na pewno będzie to jakiś krótki okular (np. 6mm) do planet, bądź dłuższy i szerokokątny (kilkanaście mm) do DSów

3. Tak, kupowałem tam swoją syntę 12", lecz odbierałem osobiście, nie było większych problemów

 

Myśle, że Synta 8" składana to dobry wybór, w miarę mobilna i ma spore możliwości

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie oraz wracam z kolejnym pytaniem.

Z tego co obliczyłem to mając podstawowe wyposażenie powinienem uzyskać powiększenie ok. 120x.

Chciałbym od razu dokupić coś co zwiększy osiągi teleskopu (okular lub barlow). Z soczewką barlow x2 uzyskam powiększenie ok. 240.

Z okularem 6,5 mm uzyskam ok. 190x . Na logikę lepiej zakupić barlow (tak mi się wydaje). Czy ktoś mógłby polecić jakiś dobry barlow który będzie pasować do tego modelu teleskopu (czy okularu) ? http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-skdob-8-kratownicowy,8773s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okulary jakie dostaniesz z teleskopem sa tandetne. pozatym niewiesz jakiej jakości wyciąg wylosujesz przy zakupie. lepiej kupić lekki docelowy dobry okular niż sie pchać w kombinacje i potem ogladać jakieś odblaski przypadkowe aberracje itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... może trochę sprecyzuje pytanie :D

 

http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=507 Co o tym myślicie? Nada się do Synty 8"?

 

 

 

Chociaż po wyliczeniu z barlowem da ok. 440 to trochę ponad maks., a nie mogę znaleźć 6mm ( to by było rozwiązanie, by z barlowem mieć okrągłe 400) Znacie jakieś strony gdzie są 6mm pod ten model?

Edytowane przez Rudyssekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.