Skocz do zawartości

GJ 436b. niewielka , gorąca egzoplanetka


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Gliese 436 b

300px-Gliese436b.png

źródło wiki



 

Zaiste mikrus wsród egzoplanet dostępnych do łapania tranzytem. Macierzysta gwiazda tego układu, Gilese 436 to czerwony karzeł. Niecałe dwa lata temu zaobserwowano pierwszy tranzyt. Świat ten krąży po skrajnie ciasnej orbicie, obiega swą gwiazdę w nieco ponad 2.6 dnia. Obiekt wsród łowców amatorów ma opinie trudnego. Zmiana jasności w czasie tranzytu to oficjalnie mniej niż 0.01 mag. Ostatnia noc była niezła tylko do północy, potem już było coraz gorzej. Łysy praktycznie w pełni nie odpuszczał. Wynik? Ano wynik mam taki:

 

GJ-436b-1.PNG

 

GJ-436b.txt - najprostszy plik wynikowy. Do załadowania choćby do excella

 

Bajer nie? Aby na pewno? Już raz wpakowałem się w maliny polujac na ten exo świat - http://astro-forum.o...ndpost&p=333674 (ci co przyswoili wątek pomocnik dla łowców tranzytów wiedzą o co chodzi )

 

No to postanowiłem sprawdzić wszystko 3x razy, zanim wyśle dane do ETD. No i oczywiście pełna zaskoczka. Szacowne źródła podają sprzeczne ze soba informacje. Znowu. rtfm.gif

 

------------------------------------------------------------------------------------

 

http://www-int.stsci...es/Belgium.html - Space Telescope Science Institute (czyli ci od NASA i HUBBLE)

 

Ing 2009 12 30 1.32 5195.555 -56 43 44 101 GJ436b - czyli po naszemu początek tranzytu o 2:32 naszego czasu

 

Egr 2009 12 30 2.31 5195.596 -49 62 52 116 GJ436b - czyli po naszemu koniec tranzytu o 3:31 naszego czasu

 

okno tranzytowe zaznaczone poniżej na zielono

 

------------------------------------------------------------------------------------

 

http://207.111.201.7..._b.transits.txt - czyli oficjałka od AAVSO

 

2455195.50 2009 12 29 23 55 2455195.55 2009 12 30 1 16 2455195.61 2009 12 30 2 36 - po naszemu oznacza to początek tranzytu o 00:55 naszego czasu, środek o 02:16 a koniec 3:36 naszego czasu. Kompletnie inny czas i długość tranzytu!

 

okno tranzytowe zaznaczone poniżej na niebiesko

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

http://var2.astro.cz...PLANET=b&PER=&M= - Czyli sławny czeski spatkobierca AXA

 

2455195.571 30.12 1:11 30.12. 1:42 30.12 2:13 - czyli po naszemu start tranzytu o 2:11 naszego czasu, środek o 2:42 a koniec o 3:13.

 

Znowu inaczej!

 

okno tranzytowe zaznaczone poniżej na czerwono

 

GJ-436b.PNG

 

Heh, I już tak fajnie nie jest nie? Czuje sie ktoś na siłach rozjaśnic amatorowi komu ufać? Zdoła ktokolwiek powiedzieć kto jest w błędzie i dlaczego? Mi osobiście najbardziej nie pasuje efemeryda AAVSO. Ale naprawdę, chciałbym być w błędzie ja.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efemeryde AAVSO niniejszym wyeliminowałem. Sami sobie nieboraki przeczą.

 

Predicted Transit Epochs: GJ436____ b

 

Observed Transit Duration: 62.0 Minutes

 

Begin Transit Window PREDICTED CENTRAL TRANSIT End Transit Window

All Times UT

 

HJD Year M D H M

2455195.50 2009 12 29 23 55 2455195.55 2009 12 30 1 16 2455195.61 2009 12 30 2 36

 

 

Czyli jasno deklarują transit duration = 62 min. a liczac z ingress i egress point transit duration = 161 min.

 

Rypnęli się, bywa. No to jeszcze rozkminić kto gada z sensem w pozostałych efemerydach. Czesi czy Jankesi.

 

Zadane pytania pozostają w mocy. Jak ktoś sie czuje na siłach, będe wdzięczny za informacje. Pozwoli mi to szybciej dojść do ładu z wynikami i przekazać sensowne dane gdzie trzeba.

 

Pozdrawiam.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego nie będzie raczej. Po kilku godzinach prób wyciągnięcia czegoś z niczego, ewidentnie zbyt bardzo chce zobaczyć tranzyt tam gdzie go nie widać w sposób oczywisty. Kompresując materiał w paczki wychodzi ładny całkiem dołeczek. Uśrednianie referencji do bazy z wielu gwiazd odniesienia też pokazuje względnie ładny tranzyt... tylko, że tranzyt nie trzyma efemerydy rolleyes.gif

 

bez tytułu.jpg

 

Jest za długi, i za wcześnie. Nawet jezeli obie efemerydy które mi zostały po wyeliminowaniu tej od AAVSO, się mylą co do początku i końca tranzytu, to na rczej nie mylą się aż tak bardzo w czasie jego trwania (i Czesi i Jankesi obstają przy okolicach jednej godziny 59min. vs 62 min., nawet aavso mimo babola wspomina godzinny tranzyt). Mój dołek jest dłuższy.

 

Patrze w 75 tranzytów uzbieranych od odkrycia tej planety... Rozbieźności są niemałe. Wręcz zaskakująco duże. I w czasie trwania i w głębokości i w O-C...

 

I tak sie zastanawiam. Czy nie zaszkodze bardziej podsyłając materiał o słabej jakości. Znam argumenty, za. W statystyce siła itd. Ale jak patrze co ludzie ślą... to ja bym czegoś takiego nikomu nie dawał. Materiał jest znacznie słabszy niż to co mam teraz w ręku. A jak widać na statystykach AXA, ETD i na historiach o GJ 436c - http://en.wikipedia.org/wiki/Gliese_436 To podsyłanie takich nie oczywistych danych, wydaje się być większym problemem niż pomocą.

 

Pozdrawiam.

 

btw, drugi raz łapie ten świat, i drugi raz nie decyduje sie posłać danych ze względu na jakość i rozbieżności z efemerydami. (które nie są zgodne nawet same ze sobą szczerbaty.gif rotfl)

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W publikacji podany jest okres 2.6438986 ± 0.0000016 d oraz HJD momentu początkowego efemerydy 2454222.61588 ± 0.00012. Pozwala to przewidzieć czas tranzytu z dokładnością do ok. 1 minuty.

 

Przy okazji - rysunek 4 fajnie porównuje wyniki z małego teleskopu (lewa strona) z tymi z kilkumetrowych luster (prawa strona).

Edytowane przez Radek P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.