Skocz do zawartości

Zorze polarne w Polsce 2010 - 2014


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

słoneczko się budzi :) Myślę, że są szanse na ładne rozbłyski ;)

 

M'ki to tylko kwestia czasu, a rozbłyski klasy X też będą mogły być, jak dalej plamka 1226 będzie się umacniała ;)

 

a co do zórz, to właśnie mamy KP6, żeby tylko o północy u nas taki współczynnik był, jak nie lepszy, to by było ciekawie :)

 

edit: // WOW, KP7, jak nie więcej. Na jednym Kp8+ !!

 

 

Źródło:

http://www.swpc.noaa.gov/wingkp/index.html

http://www.spaceweatherlive.com/index.php?zon=beelden&SDO=HMI-Magnetogram&lang=EN

 

Fotki zorzy Aurora Australis: Ian Stewart wysłał ten obraz "molo w pobliżu Hobart, Tasmania".

Canon 5D 17-40mm F4.0L obiektyw, 30 sekund ekspozycji na ISO 800.

 

Poprzednie wydarzenia nie były wystarczająco silne, aby zobaczyć w 43stopniu południowym, które miały miejsce podczas dzisiejszego dnia. Być może jest to początek aurora, dobry sezon dla półkuli południowej.

 

Źródło: http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=Ian-Stewart-IMG_4092_DxO_1306589338.jpg

wingkp_15m_12h.gif

pmap_2011_05_28_0802_N_10_1334_96_19.gif

pmapN.gif

pmap_2011_05_28_0852_S_10_4629_146_19.gif

Ian-Stewart-IMG_4092_DxO_1306589338.jpg

Ian-Stewart-IMG_4096_DxO_1306589338.jpg

Ian-Stewart-IMG_4097_DxO_1306589338.jpg

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krakowiakus

Kochani, zdaje się, że właśnie dziś była dobra okazja do obserwowania zorzy!

 

 

Obserwacja dokonana w godzinach 19:40 - 20:30, kierunek N do NE

Miejscowość: Lublin, Polska

Wysokość pierwszego pierścienia: około 15 stopni nad horyzontem

Wysokość drugiego (głównego) pierścienia: około 50 stopni nad horyzontem

Pierścienie dodatkowe: 60-70 stopni

 

Rozciągłość pierścienia głównego: w maksimum - do 90 stopni

 

Jako, że kilka dni temu wróciłem z Islandii, a tam jak wiecie okazji do obserwacji jest sporo (byłem od stycznia, widziałem kilkadziesiąt zórz), to wyobraźcie sobie moje zdziwienie, kiedy dziś nad Lublinem zobaczyłem podejrzane pierścienie. Oczywiście na początku zgodnie z rozsądkiem odrzuciłem tą możliwość (chmura kondensacyjna / inna chmura) , ale po kilkunastu minutach obserwacji było już wiadomo, że mamy do czynienia z prawdziwą zorzą. Po około 30 minutach rozpocząłem fotografowanie.

Naturalnie jakość zorzy była bardzo przeciętna (porównując do już widzianych), ale i tak jestem cały czas zadowolony, że natura dała mi taką okazję.

 

Poniżej jedno ze zdjęć zorzy, widoczne dwa pierścienie. Brak charakterystycznego zielonego odcienia. t=40s, F=2,8, Panasonic DMC-FZ30

 

p2270624.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z informacją na http://spaceweather.com/ chyba zaczyna się coś dziać. Niebo bezchmurne, zapada zmrok, może uda się coś wypatrzyć.

 

Zastanawiam się czy moim aparatem z maksymalnym czasem naświetlania 16sekund w ogóle da się sfotografować zorze polarną. Z tego co widzę to takie zdjęcia mają zwykle czasy ponad 30 sek do nawet minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie widziałem, ale czekałem tylko do około godziny 1. Wykresy pokazują, że zorza rozkręciła się dopiero przed 3.

 

Obecnie w zasadzie mamy tylko 1-2 godziny ciemnego nieba w północnej Polsce, trzeba mieć bardzo dużo szczęścia. Do północy cały czas widziałem łunę słońca nad horyzontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba już po wszystkim haha. KP5 w nocy, po północy było i fajrant chłopaki. Czego wy chcecie się spodziewać? Spójrzcie na CME jakie walnelo conajmniej 18 listopada 2003. Wtedy plamka była nacelowana na Ziemie. Wywołało max KP8. Klasa M4, a jednak plazma wyrzucona była widoczna w Lasco C3 jako bardzo duży obłok w porównaniu do tego wczorajszego śmiesznego. Niedość, że to nic takiego, to jeszcze nie wycelowane. Wiele hałasu o nic.

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dziś, jak nie jutro południe. Skutek będzie mizerny. Chociaż notowania dają lepsze niż na te dni po 18 listopada 2003. Umią kalkulować.

 

 

"In an event reminiscent of some of the Discovery Channel Mythbusters' most spectacular explosions, the Sun on June 7, 2011, starting at about 06:41 UT unleashed one of the most spectacular prominence eruptions ever observed, in fact, one could call it a "prominence explosion". But this explosion was larger by far than any rigged by Mythbusters: the prominence material expanded to a volume some 75 times as big across as the earth!

 

SDO's Atmospheric Imaging Assembly recorded the amazing event in stunning detail, and SOHO's LASCO coronagraph and STEREO's SECCHI instrument suite observed the prominence and associated CME as they traveled out into the heliosphere. Using LASCO and SECCHI data, the speed of the leading edge of the CME was estimated to be in the range 1200 - 1600 km/s. Model calculations predict that Earth will receive a glancing blow of the CME on June 10, possibly sparking some nice aurorae at high latitudes.

 

The event originated from the almost spotless active region 11226 and was associated with a moderate M2-class X-ray flare. The CME and associated shock wave produced and S1-class radiation storm, which shows up as speckles in the LASCO movies.

 

This event is not only one of the most spectacular ever recorded, but also one of the best observed, with complementary data from several spacecraft and different vantage points (SDO, SOHO, STEREO).

 

Beat that, Adam and Jamie! "

 

Źródło: http://sohowww.nascom.nasa.gov/hotshots/index.html/

 

 

Tu dają cios dopiero pojutrze, a nie dziś w nocy. Bez przesady... Tak właśnie patrzę na filmik, to widzę tam 2 poszczególne wystrzelone CME. Każdy z nich powinien osobno jakoś wpłynąć. Ten drugi szaczuje na wywołanie Kp5, a ten pierwszy max Kp6. Się okaże.

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ta plamka 1236 zaczeła się delikatnie modyfikować, może to jeszcze nie koniec fajerwerków :D

 

 

// sądząc po obrazku Słońca przez satelite SDO, koronalny otwór + CME powinno dać jutro, albo pojutrze jakieś KP6. Przy dobrych lotach Kp7. Otwór jest w miarę duży, to powinien dobrze wpłynąć. A CME to taki dodatek.

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.