Skocz do zawartości

Artificial Stars


piotrs

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem takie coś: http://www.hubble-optics.com/artificial-stars.html

To może być bardzo fajne narzędzie do kolimacji, która będzie możliwa niezależnie od pogody i pory dnia.

Zamówiłem to, zapłaciłem niecałe 70 zł. Jak to do mnie dotrze, to dam znać ile to warte.

 

Poza tym tam też oferują lustra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda bardzo obiecująco,

ale ciekawe z jakiej minimalnej odległości uda Ci się zogniskować te "gwiazdki"

pozdrowienia

Tam piszą że:

"... Q4: How far should the 5-star be placed from the telescope?

The 5-star should be placed in a distance to you scope about M times of the focal length;

M is 336*D/F^3, or 336*D/(F*F*F) for a Newtonian(May, 1991, Sky and Telescope, Roger

Sinnott), where D is the Clear Aperture (in inches) and the F is the focal ratio. E.g., if your

scope is 10" F/5, then the M is 336 x 10 / 5^3 = 336 x 10 /(5 x 5 x 5) =26.88. So the 5-star

need to be M x D x F = 26.88 x 10 x 5 = 1344" away, or about 34 m away. In general, a

minimum of 20 for the M is suggested by Suiter.

..."

 

Czyli typowo około 34m, o ile starczy backfocusa. Na CN znalazłem patent z tym jak zrobić 34m w domu - użyć lusterek. [tu byl edit: zmieniłem 20m na 34m]

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam coś podobnego. Taka nakładka na latarkę , ale ma tylko jedną "gwiazdę" 50 mikronów.

Na Allegro można kupić "obiektywy" do foto otworkowego , taka blaszka z otworkiem i można z tego zrobić nakładkę na latarkę. To działa ale problemem jest właśnie odległość. Z ok. 8m w domu "gwiazda" była u mnie za duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak to do mnie dotrze, to dam znać ile to warte.

 

Przesyłkę otrzymałem 29.01.2010, czyli w dwa tygodnie po zamówieniu. Przyszła z Hong Kongu. Wygląda to tak:

 

DSC09319.jpg

DSC09320.jpgDSC09321.jpg

DSC09323.jpg

 

Obudowa jest plastikowa (ale to nie przeszkadza). Zasilanie z 3-ech małych paluszków (czyli pewnie starczy na bardzo długo). Źródło światła to diody świecące. Światło jest rozpraszane przez matówkę i wpada do 5-ciu małych otworków o różnych średnicach. W komplecie jest mały pasek i płaski magnes do maskowania niepotrzebnych spośród 5-ciu sztucznych gwiazdek.

 

To jest zdjecie z około 23m (przez jedną szybę), teleskop 8" 800mm, kamera DSI III, czas 8 sek, noc, gwiazdka najsłabsza:

sztuczna_gwiazda8.jpg

 

i gwiazdka najsilniejsza:

sztuczna_gwiazda8_mocna.jpg

 

To jest obraz rozogniskowany "out", 4 sek, gwiazdka najsłabsza:

sztuczna_gwiazda_roz_out_4s.jpg

 

to samo, rozogniskowane "in":

sztuczna_gwiazda_roz_in_4s.jpg

 

Na powyższych obrazkach widać "wyjedzenie" z boku krążka. Takie obrazy gwiazd miewałem już na zdjęciach, Jale chyba też. To chyba jakiś feler MT800.

 

Ważne jest tu to, że taki test mogłem zrobić nie czekając na pogodę. To jest największa zaleta tego ustrojstwa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma bata. Coś musi "stać" na drodze światła.

No tak, tylko co? W czasie robienia zamieszczonych zdjęć jeździłem dłonią dookoła wylotu tubusa. W pozycji "in" znalzłem miejsce gdzie ślad dłoni pokrył się z "wyjedzeniem" na obrazie gwiazdy. W pozycji "out" to się zdarzyło po przeciwnej stronie wylotu tubusa. Z tego wynika że to nie tubus, ani cień wyciągu. To coś bardziej perfidnego ... Może to znajdę, a jak znajdę to urżnę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.