Skocz do zawartości

Align'owanie zdjęć (nie-astro)


ade

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Moje pytanie nie jest dokładnie związane z astrofotografią, jednak wiem, że wiele osób zajmujących się astrofoto jest bardzo dobrze obeznana z obróbką grafiki, więc postanowiłem zapytać.

Co tydzień robię sobie identyczne zdjęcie za swoim domem (krajobraz, pola itp). Mam zamiar w ten sposób zebrać materiał całego roku (zdjęc tyle ile tygodni) a następnie utworzyć z tego filmik pokazujący jak natura się zmieniała w ciągu roku. Problem w tym, że każdy kadr nie jest oczywiście identyczny - za każdym razem muszę rozkładać statyw i celować mniej więcej w to samo miejsce, ale wiadomo, że w praktyce idealnie nie da się powtórzyć zdjęcia. Aby filmik wyszedł w miarę ładny, każde zdjęcie (klatkę) trzeba wyrównywać, przesuwać lub obracać tak, aby np. widnokrąg był zawsze w tym samym miejscu. Niestety ręczna obróbka i dostosowywanie kolejnych klatek w programie graficznym (ja robiłem w gimpie) to niestety mordęga (czasem trzeba horyzont wyrównywać niemal do pojedynczych pikseli, żeby film dobrze wyszedł). Czy znany jest komuś jakiś soft, który byłby w stanie przynajmniej pomóc w takiej pracy (bo o automatyzacji nawet nie myślę, każde zdjęcie jest inne - pogoda/krajobraz się cały czas zmienia).?

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się w takiej sytuacji zachowałby taki MaxIm DL? Jeśli nie zadziała automatyczne align'owanie, to może coś się uda zrobić ręcznie metodą "manual 2 stars"? Nie wiem, jak to by wyglądało w Registax, bo jeszcze nie miałem okazji się nim dobrze pobawić.

 

Zdravim

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Photoshopie CS3 w menu file/script/.. jest taka funkcja. Działa dość precyzyjnie.

Jednak polega ona na ładowaniu plików i alignowaniu ich jako warstwy. Nie wiem, czy potem te wyrównane i przycięte warstwy można z powrotem wyeksportować jako zdjęcia ale sądząc po możliwościach PSa to napewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej w Photoshopie (na pewno wersje CS4, ale chyba jest to od CS3). Chodzi o opcję Align Layers i działa to bardzo dobrze. Ładujesz obrazki jako warstwy, zaznaczasz je, klikasz jeden przycisk - done. Jeżeli są one podobne, to zadziała pewnie perfekt. Poniżej zaznaczyłem Ci w CS4, która to jest ikonka. Pamiętaj tylko, że żeby ją zobaczyć to musisz z lewej strony wybrać narzędzie przesuwania (pierwsze od góry).

Screen shot 2010-01-17 at 17.34.27.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.