Skocz do zawartości

motofocus Meade


liq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przymierzam się do zmotoryzowania wyciągu w teleskopie z Autostarem 497. Jak wyczytałem pilot Autostara ma możliwość kontroli motofocusów Meade #1205, #1209 oraz #1240. Czy ktoś umiałby mi udzielić jakichs informacji o tych produktach? Interesowałby mnie zwłaszcza na jakich silnikach pracują (krokowe czy DC)?

 

pzdr

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przy zakupue swojego LX 200 dostalem wlasnie Image shift focuser , #1209. Praktycznie jest to gotowy wyciąg okularowy 2'', ktory sie mocuje na tuleji, ktora z kolei jest mocowana za pomocą przejsciowki do SCT.

Jest to chyba Craford na 6 lozyskach, z regulcja docisku, musialbym w papierach poszukac dokladnie co i jak.

Ja do swojego napedu nie dostalem tego malego pilocika ktory jest w wersji Box. W dodatku kabel jest zakonczony minijackiem, nie jak ''normalnie'' koncowką telefoniczną. Focusera obslugje z poziomu pilota z tym ze ja mam Autostara II ktory nie ma wejscia na micrfocuer, focuser jest podlączany do portu w teleskopie. U mnie sterowanie wyglqada tak ze po nacisnieci klawisza 4 na Autostarze przelacza mnie na focuser i klawisze odpowiedzialne za sterowanie telskopem gora-dol, lewo-prawo sluzą do wysuwania lub wsuwania wyciągu, dodatkowo klawisze przewijania menu (te na dole) sluza do ustawiana predkosci pracy focusera, ktorych jest trzy.Po nacisnieciu Mode, pilot wraca do normalnej pracy . Prawde mowiąc na początku uwazalem za taki microfocuser to bajer, skoro bardzo dobrze sobie radze z ostroscią regulujac samym ruchem zwierciadla. Dopiero na Marsie przy x250 sie z nim przeprosilem ;-) Przy -22 stopni kiedy lustro chodzi ciezko, focuserkiem pieknie sobie wyostrzylem Marsa w grubych rekawiczkach . Po prostu bajka bez zadnych drgan (ktore i tak w LX 200 ze wzgledu na budowe i mase są znikome), obraz po prostu w pewnym momencie zaskakuje ;-). Ja mam 2000 ogniskowej wiec uzywam najwiekszej predkosci. Jakby cos to pytaj.

 

Pozdr. Artur

 

Edit. Wlasnie dotarla do mnie przejciowka usb/serial i teraz teleskopem łączne z regulacją ostrosci operuje z laptopa lacznie z widokiem z kamerki Meade LPI jak i odniesieniem co do atlasu nieba Autosta Suite (Skymap tez chodzi). Klikam myszką na mapie na Marsa a teleskop sie sam naprowadza.Ale bajer.

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm dziwna sprawa z tą wtyczką mini-jack. Montaże serii LXD75 też maja w panelu wyjście na sprzęt dodatkowy, w tym motofocus, ale gniazdo jest na wtyczkę RJ-9 (oznaczenia nie jestem pewny, ale jest to węższa wtyczka telefoniczna). Co do zastosowanych silników nie znalazłeś informacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzalem, zwykly minijack stereo, ale tak jest chyba tylko w wersji dla LX 200. Normalnie jest wtyczka telefoniczna w wresji Box (czyli dla Ciebie). Nie ma zadnych inormacji na temat silnika.

 

Pozdr. Artur

Moze tutaj cos znajdziesz na temat tego focusera:

http://www.opticsplanet.net/meade-zero-image-shift-microfocuser.html

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i widzę, że co forum i inny wypowiadający, to i odpowiedź inna :) wysłałem jeszcze maila do autora tego artykułu http://www.sightsabove.com/article.php?article=13. To z niego wziął się cały pomysł na kontrolę motofocusa z poziomu autostara.

 

Pozdrawiam

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed chwilą podłączyłem do wyjścia AUX dodatkowy silnik DS ... i kiszka

silnik robił jakieś dziwne rzeczy, kręcił chwilę w jedną stronę i przestawał, a potem znowu to samo

próbowałem też ze zwykłym pilotem (posiadającym klawisze fokusera) i było podobnie

wygląda na to, że jednak #497 steruje fokuserem z silnikiem krokowym lub jakimś specjalnym silnikiem DS

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.