Skocz do zawartości

Mój drugi teleskop


Safko

Rekomendowane odpowiedzi

Znajomi, Rzymianie, Rodacy. :Salut::szczerbaty:

Planuję zakup nowego teleskopu, chciałbym żeby był to paralaktyk. O znajomość nieba raczej nie musicie pytać :szczerbaty: .

Budżet który chcę na to przeznaczyć to 1500 - 2000 zł. Co chcę nim zobaczyć? :

- DS-y,

- Planety,

- No i oczywiście naszego naturalnego satelitę.

Aha.

Do tej pory miałem, i mam, teleskop na montażu azymutalnym Dobsona. Czy przesiadka z Dobsa na paralaktyk będzie problemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tym budżetem to nie kupisz niczego, co będzie na paralaktyku i będzie lepsze do DS-ów niż to co masz na dobsonie... :blink:

No chyba że kupisz używany montaż EQ2 i złamiesz go wieszając na nim używanego newtona 10" :Boink:

Zresztą ciekawi mnie (i pewnie nie tylko mnie) dlaczego chcesz sie przesiąść na paraktyka??? Jest ku temu jakiś ważny powód??

Pozdro

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet który chcę na to przeznaczyć to 1500 - 2000 zł. Co chcę nim zobaczyć? :

- DS-y,

- Planety,

- No i oczywiście naszego naturalnego satelitę.

 

A Syntą nie widać?

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi głównie o lekki teleskop, wiem że takie telepy są lżejsze, a ostatnio mam problemy z przewożeniem synty (zepsuty samochód). Aha nie chodzi mi o uzyskiwanie lepszych obrazów, chodzi mi tylko o to aby był mobilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym,że aby teleskop na paralaktyku był mobilny, to MUSI to być mała i lekka tuba. Co oznacza albo DRASTYCZNY kompromis na aperturze, albo rozwiązania typu Mak lub S-C, co absolutnie się nie mieści w Twoim budżecie. Paralaktyk pod każdy prawie teleskop o aperturze 150mm to conajmniej EQ5 i mówię tu o wizualu. Na EQ3-2 to może jeszcze od biedy pójdzie S-C 150mm, bo trochę lżejsza tuba od analogicznego Maka i Newton 150/750. Ale to i tak kres możliwosci tego montażu , który sam waży ponad 13kg. Dolicz wagę tuby i wychodzi Ci Synta 8". Gabaryty też pewnie mało mobilne.

Redukując aperturę do 150mm sporo stracisz na DS-ach, na planetach niewiele, przy tym w wersji na paralaktyku nic nie zyskujesz na mobilności. Schodząc z aperturą niżej, to już będzie w porównaniu z Syntą płacz i zgrzytanie zębów na wszystkich obiektach.

Pytanie do Ciebie: jak daleko, w jakie miejsce i jak chcesz transportować ten lżejszy teleskop. Zależnie od tego masz dwa wyjścia:

-zrobić jakieś wygodne nosidło na tubę Synty, jeśli musisz ją transportować piechotą na odległośc maks. kilkuset metrów [typu worek z pasem, nosiłki itp.]

-faktycznie kupić mniejszy teleskop jako drugi bardziej mobilny. Z założeniem że niestety będzie miał sporo niższe osiągi. Jeśli ma nie być tylko dedykowany do planet i ma być naprawdę bardzo mobilny, zapomnij o paralaktyku w ogóle i posadź to na nośnym montażu AZ, np. Porta, AZ4 -zależnie, jaką tubę wybierzesz. W grę wchodzą krótkie refraktory, Maki lub S-C, ale pozostaje problem budżetu, bo ciężko będzie się zmieścić w podanej sumie. Chyba,że np. Newton 130/650 na Porcie. Albo refraktor 100-120mm na tańszym AZ3

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może synta 10" składana? Jest trochę lżejsza od normalnej wersji i pewnie lżejsza od newtona 10" na EQ6 i przede wszystkim tańsza. A zmieści się raczej do każdego auta. Ewentualnie możesz rozważyć sprzedaż 8" i kupić 12", ale ta 12" jest już ciężka nawet dla dużego chłopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, ale on pisze o mobilnym teleskopie!!! Skoro ma problem z Syntą 8", to zakup rozsuwanej 10-tki mu raczej nie pomoże. A 12" w tym kontekście to jakiś żart chyba. Czytaliście pierwszy post autora wątku w ogóle? -To do kolegi co o tych 12" pisał... Jednym wyjściem "w tę stronę" byłby zakup całkowicie składanego truss-Newtona a la Taurus, co to się mieści w dużej walizce. Tylko,że to jest dobre, jak ktoś ma osłonięte stanowisko obserwacyjne, jakąś metę typu altanka na działce, albo wypad autem na kilkugodzinne obserwacje. No, bo np. wypad w szczere pole bez zaplecza czy nawet ustawianie się gdzieś w mieście w jakimś ustronnym miejscu w zimie to porażka, bo jednak te składaki trzeba montować i demontować na stanowisku, a to troszkę zajmuje czasu, podobnie jak zabawa z paralaktykiem.

Podtrzymuje zatem swoją diagnozę dla autora wątku: albo umobilniasz Syntę 8" przystosowując ją do przenoszenia na plecach na spore odległości [jest to realne wg. mnie], albo inwestujesz w mniejszy teleskop, ale na solidnym azymutalu, paralaktyk to w tym kontekście raczej pomyłka.Z aperturą nie schodzisz poniżej 150mm [katadioptryk, Newton150/750] lub 120-127mm [refraktor krótkoogniskowy]. Dla jasności przydałoby się napisać, jak i gdzie zamierzasz obserwować tym mobilniejszym teleskopem. To by dużo wyjaśniło, na co tak naprawdę jest zapotrzebowanie.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :) jeśli ktoś chce przeznaczyć teleskop tylko do obserwacji, to z mojej strony proponuje np: Newton( Uniwersał) 150/900 ok(1300zł). Jeśli zaś ktoś chce używać teleskopu nie tylko do obserwacji polecam lunetkę ED80,jednak to wydatek ok 4100zł :)

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak jak kolega Jarek wyzej opisał- za 1500-2000zł to kupisz coś na kształt 150/750 + EQ3-2 lub EQ5 i bedziesz miał jeszcze bardziej niewygodnie do noszenia niż synta 8" która tak naprawdę nie jest taka ciężka ani nieporęczna.

Znajomy zrobił tak- kupił obejmy do newtona 8", założył je do swojej synty i dorobił do tego pasek- mocny, zszywany z gąbką z karimaty :) w środku. Całość zarzuca przez ramię, na plecy plecak z okularkami itp a dobsona w łapkę (ponawiercał otwornicą masę otworów aby masę zredukować) - potrafi tak skubaniec ponad 1km przetachać a harpaganem nie jest :Salut:

Nikt ci nie broni oczywiście dać uszyć plecak na syntę- wtedy jeszcze wygodniej by było.

No i 1500zł zostanie na dobre szkiełko/szkło :)

Edytowane przez bratapita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.