Skocz do zawartości

Księżyc i M45


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Luneta jak zwykle stała sobie przy balkonie, u mnie byli goście. Jeden z nich koniecznie chciał zobaczyć Księżyc, no to wykierowałem lunetę na Księżyc i... Zobaczyłem Plejady zaraz przy Księżycu! :blink:

oto pamiątkowa fotka, prześwietlona ale inaczej Plejady by się nie uchwyciły. :D

plejady.jpg

Wy też to oglądaliście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Wyłapałem dosłownie 20 minut dziury w chmurach. Rewelacja. Plejady i Księżyc to moje dwa ulubione obiekty więc radochy miałem co nie miara. I jeszcze ten majaczący obrys nieoświetlonej części księżycowej tarczy - no po prostu magia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja się załapałem na te 20 minut czystego nieba. Dla mnie ten widok też był szczególny - moje nowe bino (SkyMaster 20x80) „zaliczyło” w ten sposób pierwsze światło. Naprawdę lepszej „premiery” nowego sprzętu nie mogłem sobie wymarzyć – widok był rewelacyjny. Szkoda, że tak krótko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wy też to oglądaliście?

 

Ooo tak!

Już o godz. 16., gdy tylko Księżyc wyszedł zza krawędzi dachu, rozłożyłem się z żurawiem i leżakiem. W dzień Księżyc wygląda niepowtarzalnie - zrobiony z tego samego materiału co niebo. Iskry obiektów poza terminatorem, w tym wianuszek z kropką w środku. Wcięcia w terminatorze na obszarach nizinnych, długi cień góry Piton i zegarowa tarcza krateru Arzachel ze wskazówką cienia centralnej góry na godzinie 9.00. I jeszcze po drugim wyjściu na balkon, już po zachodzie Słońca, niespodziewane Plejadki tuż nad tarczą.

Pyszności!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy też to oglądaliście?

 

Ja już od 17, gdy tylko Słonko zaszło, przyczaiłem się na Księżyc z moim nowym Sky - luksikiem. wink.gif Długo czekałem na takie czyste niebo żeby sprawdzić sprzęt, więc jak już zdarzyła się okazja, to nie mogłem się oderwać. wink.gif Wprawdzie troszkę przypłaciłem to zdrowiem, ale warto było. Faktycznie Księżyc w dzień wygląda magicznie, na dodatek jeszcze te Plejady gdy się ściemniło. Jestem naprawde mile zaskoczony obrazami jakie daje mój telep. Duże wrażenie zrobiła na mnie M 44 w gwiazdozbiorze Raka, o M 42 nie wspominając.

 

Już nie moge się doczekać aż zrobi się trochę cieplej, by móc wyczaić Marsa i Saturna. (Na razie nie chce zmieniać okularów na powietrzu, bo potem strasznie mi paruje obiektyw wewnątrz tuby).

 

Poza tematem, która kontelacja ma najwięcej gwiazd ?

 

Nawet nie myślałem, że mnie tak wciagnie wink.gifastronom.gif

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Poza tematem, która kontelacja ma najwięcej gwiazd ?

 

Nawet nie myślałem, że mnie tak wciagnie wink.gifastronom.gif

Wciąga, wciąga.

Co do zapytania, jest ono proste tylko z pozoru. Gwiazdozbiór (konstelacja) to obszar nieboskłonu oddzielony od innych arbitralnie ustalonymi liniami. Wszystkie gwiazdy na tym obszarze wchodzą więc w skład danego gwiazdozbioru. Ile ich jest, chyba nikt nie zliczał a raczej zliczano wielokrotnie, jednak niekoniecznie pod kątem obecności w gwiazdozbiorze (szukaj hasła katalogi gwiazd). Im nowocześniejszy sprzęt, tym dokładniejsze zliczenia, przy czym nie chodzi tu głównie o liczby lecz o współrzędne.

A teraz próba odpowiedzi:

będzie to gwiazdozbiór w którym znajduje się środek Galaktyki, czyli Drogi Mlecznej. Więc Strzelec, z tym zastrzeżeniem, że w środku galaktyki jest też mnóstwo pyłu, który z kolei przesłania dalsze obiekty.

Jeśli byśmy myśleli także o gwiazdach w innych galaktykach, wtedy szukamy gwiazdozbioru z wielką gromadą galaktyk (Panna?).

Życie nie jest takie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Astro-nom

Hehe a ja miałem 3 godziny czystego nieba :ha: i naoglądałem się za was wszystkich. Koło 18 jak sie teleskop wychłodził i nie było całkowicie ciemno, czekając na ds ustawiłem sie na księżyc, patrze w szukacz a tu :astronom: plejadki, więc jednak De eS jest :P. Tą pare mogłem podziwiać razem tylko w szukaczu, bo nie mam szerokokątnego okularu.

 

Pozdrawiam

Kacper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tematem, która kontelacja ma najwięcej gwiazd ?

 

W moim atlasie (czyli do 12.0 mag) najwięcej gwiazd mają następujące gwiazdozbiory:

107419 - Łabędź

103021 - Centaur

87906 - Rufa

74853 - Strzelec

 

najmniej:

3882 - Sieć

4004 - Źrebię

5169 - Rylec

5603 - Kruk

 

Gdyby zliczać gwiazdy do np. 6 mag, było by ich oczywiście mniej ale miejsca poszczególnych gwiazdozbiorów zostałyby najprawdopodobniej zachowane.

Miejsca gwiazdozbiorów wynikają m.in. z ich wielkości. A gdyby brać pod uwagę średnie zagęszczenie gwiazd (ilość gwiazd na stopień kwadratowy) sytuacja ulega zmianie:

 

Gwiazdozbiory wg średniego zatłoczenia gwiazdami:

182 - Krzyż Południa

146 - Norma

142 - Trójkąt Południowy

139 - Żagiel

134 - Łabędź

130 - Rufa

...

86 - Strzelec

...

25 - Wieloryb

25 - Lew

23 - Psy Gończe

22 - Warkocz Bereniki

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.