Skocz do zawartości

ATM - Oprawa folii Baadera


Chodak

Rekomendowane odpowiedzi

Folię kupiłem osiem miesięcy temu, lecz do tej pory nie zrobiłem sobie oprawy do niej. Dziś była słoneczna pogoda, postanowiłem zrobić sobie wreszcie filtr słoneczny.

Do tego celu postanowiłem wykorzystać pudełko po wadze łazienkowej.

SDC10212.JPG

Nie wiem gdzie zapodział mi się cyrkiel, ale w domu jest mnóstwo okrągłych rzeczy, zawsze można znaleźć coś o odpowiedniej średnicy :szczerbaty:

SDC10216.JPG

Powycinałem obręcze

SDC10215.JPG

Następnie dziurkaczem powycinałem otwory. Nie osłabiły one konstrukcji, natomiast znacznie zmniejszyła się waga filtra :g::ha::Boink:

SDC10217.JPG

Oczywiście otwory będą służyły do innego celu :D Wymyśliłem sobie, że mocowanie filtra będzie na gumkę

SDC10223.JPG

SDC10225.JPG

SDC10218.JPG

 

Po skończeniu budowy filtra od razu poszedłem go wypróbować :astronom:

Buuuu, tylko jedna mała plamka na słońcu

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodak: wszystko pięknie tylko trochę obawiałbym się tego mocowania na gumkach, czy aby przez przypadek te gumki nie ześlizgną się ze śrub mocujących pająk? Byłoby niewesoło.

 

Sam pomysł okej :), ale pomyśl jeszcze nad poprawą tego mocowania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy aby filtr przez przypadek te gumki nie ześlizgną się ze śrub mocujących pająka?

Nie ma takiej opcji :szczerbaty:

 

 

Ta mniejsza obręcz (pod spodem) ma zewnętrzną średnicę o milimetr mniejszą niż wlot tubusa. Więc na boki nie ma ruchu. Do przodu też nie poleci, bo gumka trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Kolegów ma /miał/ doświadczenia z filtrem z folii baadera, wykonanego dla newtona - ale tak, jak na dolnej prawej fotce, czyli 4 symetryczne otwory...

 

http://astrotechnika.wz.cz/WWW/KontrTip4.htm

 

Zawartość tego linku traktuje o sposobach podwyższenia kontrastu w lustrzanych teleskopach a autor oparł się o publikacje zagraniczne / w tym jakaś konferencja w Rosji/, oraz własne doświadczenia - i podzielił się tym w powyższym artykule.

 

Konkretnie, jeśli chodzi o tą cztero-otworową przysłonę, jego uwagi zawarte w punktach streszczę do :

 

- przysłona / maska/ musi kompletne zakrywać pająki; tu sprawa oczywista, po licho pająki miały by przechodzić przez folię...

- otwory muszą być rozmieszczone symetrycznie tak względem osi tuby, jak i ramion pająka;

- by spełnione zostały wszystkie symetrie, najprościej zrobić te otwory kołowe.

 

Zupełnie na dole pisze m.in., że takie rozwiązanie jest czułe na dokładne ostrzenie obrazu i właściwe umieszczenie źrenicy oka w pupili wyjściowej. Jeśli coś jest nie tak - obraz się może "rozpaść"... W/g niego stosowanie przysłony wymaga pewnego doświadczenia i dyscypliny...

 

Dlaczego pytam? Wreszcie chcę zrobić sobie filtr na newtona 10", mam jednak tylko folię A4 a wiadomo że nią nie zakryję całej apertury, w dodatku będzie obstrukcja LW a do tego jeszcze taka płaszczyzna folii będzie bardziej narażona na mechaniczne uszkodzenie. A ewentualne podwyższenie kontrastu plamek na Słoneczku - dlaczego nie? ...

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.