Skocz do zawartości

Nowa synta i bino bez barlowa


tater

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, interesuje mnie opcja ostrzenia nasadki bino bez barlowa w nowej wersji synty. Chodzi o zsunięcie górnej części bliżej LG i w związku z tym pytania i wątpliwości:

 

1. Jakie lusterko wtórne ma nowa 8-calówka? Domyślam się, że zapas jest niewielki, ale jak mocno będzie winietować po zsunięciu o te brakujące kilka cm do wyostrzenia?

2. Pomijając niedobór LW (można dać większe), to jaki przelot będzie potrzebny wtedy, żeby nie obcinać wiązki przed wejściem do bino?

3. Czy da się stabilnie zablokować to w niższym ustawieniu? Pytam, bo na końcu podobno słychać jakieś kliknięcie, przy ustalonej przez producenta pozycji.

4. Czy poza tym, co wymieniłem, są jeszcze jakieś problemy po drodze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz jest ciemny ale to wychodzi na plus.

Księżyc i planety wyglądają bardzo efektownie.

Do DS-ów się nie nadaje.

 

Ale chodzi o opcję bino+barlow, czy również po zsunięciu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, da się stabilnie zabezpieczyć po zsunięciu.

Ale dobrze nieco dokolimować, bo wiązka ucieka nieco ( około 1 cm) na bok.

 

 

Napisz jeszcze jakiej nasadki chciałbyś używać?

 

Wiem z opinii, ze z barlowem 2X na pewno ostrzy bez problemu.

Z 1,6 x nie wiem.

 

Dodam, że obrazy z bino PZO są lepszej jakości (lepiej widać np.: Marsz. Księżyc, Epsilony lutni) niż w LVW 8 mm.

Więc jest o co powalczyć.

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze jakiej nasadki chciałbyś używać?

Tego jeszcze nie wiem, bo dopiero przymierzam się do kupna Synty i rozważam sobie różne opcje.

 

Wiem z opinii, ze z barlowem 2X na pewno ostrzy bez problemu.

Z 1,6 x nie wiem.

Z barlowem będą tylko duże powery, a mi zależy także na mniejszych, tylko tutaj pewnie wybór okularów ograniczy winietowanie w nasadce?

Edytowane przez tater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Deep Sky musisz kupic naprawde dobra czytaj droga nasadke z duzymi pryzmatami ,ktora przewyzszy kilkanoscie razy wartosc Twojego scop-a jak i szerokokatne okulary ktore tez kosztuja swoje.

 

Kazdy barlow spowoduje o obciecie pola widzenia.

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nasadkach do DS i problemach ostrzenia czytałem już trochę na forum. Ale jak pisałem na początku:

interesuje mnie opcja ostrzenia nasadki bino bez barlowa w nowej wersji synty. Chodzi o zsunięcie górnej części bliżej LG i w związku z tym pytania i wątpliwości

Nawet jeśli to się mija z celem, to chciałbym się dowiedzieć - choćby z czystej ciekawości - w jakim stopniu obraz będzie winietował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli użyjesz nasadki mikroskopowej PZO lusterko wtórne da sobie rade i nie będzie żadnego winietowania.

Przy użyciu nasadki np. Badera i okularach np.10 tez nie będzie winietowania, problem moze się zacząć jak do takiej nasadki wsadzisz szerokokątne okulary 22,30 :) lub zastosujesz -prawdziwa nasadkę bino do Deep sky z szerokokątnymi okularami.

 

Bawiłem się Synta z przesunięciem lustra - chcąc wyeliminować świecący ,"wchodzącą na lustro" rurę wyciągu :)

Sprawa z podniesieniem lustra w takiej Syncie 200/1200 to prosta piłka,kupujesz podkładki gumowe /krążki idealnie przycięte/ i wkręcasz w miejsce strych . :Salut:

 

Synta ma inne błędy konstrukcyjne o których nie będę pisał w tym temacie :flirt:

 

y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, bino PZO ze standardowymi okularami nie ma winietowienia przy złożonym tubusie.

 

Do DS to tylko widzę bino Badera z okularami Panaptopic 19 mm, ewentualnie do tego konwerter 1,25 x - ten od Badera.

Okulary 19-20 mm to max!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej to sprawdzić fizycznie w stosunku do danej nasadki o danych okularach i danym polu.

 

Wiadomo ,ze nie można bez konsekwencji podnosić lustra GL. do góry :),zapewne jest jakiś próg który najlepiej określić metoda prób i błędów,wiadomo ze będzie on inny dla nasadki PZO o innym przelocie niż w nasadce Badera,a jeszcze inny dla szerokokątnej nasadki.

 

Jeżeli nie uzyskasz zadowalającej odpowiedzi - napisz do Pleszki/Astrokrak/ ,on z pewnością da ci rzetelna odpowiedz.

 

ciemnego nieba

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.