Skocz do zawartości

Jak ustawić paralaktyka


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

cytat z powyzszego linku:

 

"Podstawowa zasada, na której opiera się metoda ustawiania głowicy paralaktycznej względem bieguna niebieskiego, jest następująca: oś deklinacji (biegunowa) teleskopu musi być ustawiona równolegle do osi obrotu Ziemi."

koniec cytatu

 

no nijak mi nie wychodzi, ze to os deklinacji ma byc rownolegle do osi obrotu ziemi

ale moze niech ktos z wieksza liczba postow sie wypowie

bedzie bardziej wiarygodnie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytat z powyzszego linku:

 

"Podstawowa zasada, na której opiera się metoda ustawiania głowicy paralaktycznej względem bieguna niebieskiego, jest następująca: oś deklinacji (biegunowa) teleskopu musi być ustawiona równolegle do osi obrotu Ziemi."

koniec cytatu

 

no nijak mi nie wychodzi, ze to os deklinacji ma byc rownolegle do osi obrotu ziemi

ale moze niech ktos z wieksza liczba postow sie wypowie

bedzie bardziej wiarygodnie

 

pozdrawiam

 

Zdanie jest jak najbardziej prawdziwe. Aby montaż paralaktyczny działał poprawnie, jego oś musi być skierowana w stronę bieguna niebieskiego. Oś świata również przechodzi przez bieguny niebieskie, dlatego też pokrywają się wzajemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdanie nieprawdziwe :D Powinno być: oś rektascencji, a w oryginale deklinacji napisali. Prototype79 ma rację,ze mu się nie zgadza. Ot, czeski błąd.

Co do ustawiania, to do wizuala wystarczy ustawić statyw na oko w azymucie, zaś przy wypoziomowanym mniej więcej montażu zgrubne ustawienie wg. szerokości geograficznej z podziałki kątowej na osi regulującej kąt zaklinowania głowicy można traktować jako stałe. W astrofoto to zupełnie inna bajka, tak dla porządku.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ech, a ja to czytam, analizuję, zastanawiam się jak ja mam ustawić tę oś deklinacji na biegun... nie popisali się teleskopy.pl z tą pomyłką. Też próbuję zrozumieć zasadę ustawiania i działania paralaktyka i za nic mi to nie pasowało, teraz już się rozjaśnia, ale przyszedłem z jednym pytaniem, bo w innej kwestii też czytam dwie różne wersje... Ustawienie szerokości geograficznej - raz każą ustawić bezpośrednio na moją szerokość (czyli 52 stopnie), a raz na (90-(moja szerokość)) (czyli na 38 stopni)... Ktoś może mnie oświecić, która wersja jest prawidłowa?

Edytowane przez Guniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.