Skocz do zawartości

ATLAS NIEBA - 9.0 mag - 48 map


Janusz_W

Rekomendowane odpowiedzi

mapy są super na ogólne zorientowanie się gdzie co szukać, ale chyba jak przyjdzie do wyszukiwania za pomocą teleskopu małych i słabych obiektów to dobrze byłoby wydrukować sobie obszar poszukiwań w dużej skali (super byłaby możliwość ustawienia ogniskowa teleskopu vs ogniskowa okularu by mniej więcej obraz wydrukowany pokrywał się z obrazem widzianym ). jutro siąde do instrukcji, bo pewnie wszystko jest opisane i tylko z lenistwa tam nie zajrzałem.

 

wstyd się przyznać, ale od ponad roku posiadania teleskopu, tylko najłatwiejsze DS'y widziałem. teraz chce się nauczyć prawdziwej nawigacji na niebie i czuję, że ten program będzie idealnym narzędziem.

 

pozdrawiam

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Janusz, jedna uwaga - te cieniowane symbole niektórych DSów to chyba nie najlepszy pomysł. Nie lepiej zastąpić je zwykłymi symbolami typu elipsy-galaktyki, okręgi-gromady otwarte, okręgi z krzyżem-gromady kuliste i kwadraty-mgławice?

 

No i trochę mało DSów jest jak na zasięg gwiazdowy 9,0mag. Z jakiego klucza zostały wybrane?

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udao mi się zainstalować program w pracy ( o dziwo system na to pozwolił ) coś jest nie tak, bo nie widzę całego obrazu kreowania map, a okno nie da się powiększyć do pełnego ekranu.. rozdzielczość mam dobrze ustawioną. To samo na stronie startowej, niektóre elementy zachodzą na siebie i nie widać np. calego pola mini horyzontu. może jakieś porady?

mapa1.JPGmapa2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udao mi się zainstalować program w pracy ( o dziwo system na to pozwolił ) coś jest nie tak, bo nie widzę całego obrazu kreowania map, a okno nie da się powiększyć do pełnego ekranu.. rozdzielczość mam dobrze ustawioną. To samo na stronie startowej, niektóre elementy zachodzą na siebie i nie widać np. calego pola mini horyzontu. może jakieś porady?

mapa1.JPGmapa2.JPG

 

Przejdźcie do MENU GÓRNEGO ---> ROZDZIELCZOŚĆ MONITORA.

Tam z lewej strony kliknijcie w np. 1024x768 lub 1280x800.

Widzę, po screenach, że monitor jest większy niż 1024x600.

Poeksperymentujcie z tą rozdzielczością. Mój kolega też ma z tym problemy. Jakieś ustawienie systemowe wprowadza inne wielkości pixeli w AstroJaWilu i wtedy screeny są tak dziwnie obcinane.

Chcialbym wiedzieć dlaczego tak sie dzieje. Jakie masz Windowsy i jaka jest nominalna Twoja rozdzielczość monitora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Janusz, jedna uwaga - te cieniowane symbole niektórych DSów to chyba nie najlepszy pomysł. Nie lepiej zastąpić je zwykłymi symbolami typu elipsy-galaktyki, okręgi-gromady otwarte, okręgi z krzyżem-gromady kuliste i kwadraty-mgławice?

 

No i trochę mało DSów jest jak na zasięg gwiazdowy 9,0mag. Z jakiego klucza zostały wybrane?

 

Masz rację, mnie te mgławice też mi jakoś nie pasują, bo zaslaniają co jest pod nimi. To zaraz zmienię

 

Lista obiektów NGC jest w folderze NGC. Zapraszam do współpracy. Bardzo latwo ją rozszerzyć.

w folderze głównym jest plik NGC.txt. Podeślesz inne obiekty - dodam je do programu. Aby tylko te nowe nie były w katalogo Messiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką propozycję, aby w tych miejscach, gdzie nazwy nakładają się na siebie (np. przy Plejadach właściwie nic nie widać, więc chyba nie ma sensu, aby były tam wszystkie nazwy. To jest chyba najbardziej jaskrawy przykład, ale jest jeszcze kilka takich.) ręcznie je poprzesuwać tak, aby się nie nakładały.

 

Takich przypadków jest kilkanaście, jeśli się dobrze orientuję, więc to chyba nie powinien być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozdzielczość to 1600-1200, system to Win Xp. próbowałem zmniejszyć rodzielczość mojego monitora i poza degradacja obrazu, nic nie zmieniało się w wyglądzie twojego programu :(

może wpływ na wygląd ma fakt, że sa to dwa monitory działające jako jeden?:

screen5.JPG

screen4.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista obiektów NGC jest w folderze NGC. Zapraszam do współpracy. Bardzo latwo ją rozszerzyć.

w folderze głównym jest plik NGC.txt. Podeślesz inne obiekty - dodam je do programu. Aby tylko te nowe nie były w katalogo Messiera.

Najpełniejszy katalog wykorzystywany w atlasach jaki mi do głowy przychodzi to lista SAC. Idealne rozwiązanie amatorskie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpełniejszy katalog wykorzystywany w atlasach jaki mi do głowy przychodzi to lista SAC. Idealne rozwiązanie amatorskie.

 

 

Niestety wczytuje mi się z błędem i nie mogę tego pliku otworzyć, a szkoda, bo w XLS łatwo bym mógł wprowadzić. :(

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozdzielczość to 1600-1200, system to Win Xp. próbowałem zmniejszyć rodzielczość mojego monitora i poza degradacja obrazu, nic nie zmieniało się w wyglądzie twojego programu :(

może wpływ na wygląd ma fakt, że sa to dwa monitory działające jako jeden?:

screen5.JPG

screen4.JPG

Te screeny to MASAKRA !!

 

Czy ustawiałeś w programie AstroJaWil rozdzielczość 1024x768 lub 1280x800 i też jest kiepsko?

Niestety nie wiem co doradzić. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te screeny to MASAKRA !!

 

Czy ustawiałeś w programie AstroJaWil rozdzielczość 1024x768 lub 1280x800 i też jest kiepsko?

Niestety nie wiem co doradzić. :(

 

sprawdzałem wszystkie rozdzielczości i nic sie nie poprawiało.

ale nie ma problemu, bo w domu wszystko ładie działa i do pracy jedynie wysyłane beda mapki do wydruku.

teraz tylko musze na koniec remontu i pogode poczekać

 

pozdrawiam

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem. W zipie jest jeden plik xls i 2 txt. Wysłałem wszystkie 3.

Dzięki.

Doszło.

Jest tego sporo.

Jak to wszystko wrzucę to dopiero będą się nazwy nakładać.

 

Myślę, że zwalczylem juz nakładanie się nazw i teraz będzie z tym lepiej.

Niestety bede musiał jeszcze raz wygenerować cały atlas, a to kilka godzin pracy... Może znajdę wkrótce czas i przeprawię te mapki.

Zamieniłem szare placki na elipsy dla mglawic - mniej zasłaniają sobą obszaru nieba.

 

http://www.astrojawil.pl/ftp/ajw_1602.rar

 

Tu jest najnowsza nakładka z nowym atlasem 48 mapowym AstroJaWil 16.02

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, jakbyś zdecydował się na włączenie SAC do AJW to dobrze byłoby napisać do Saguaro Astronomy Club o zgodę na użycie ich materiału. Tu są namiary: http://www.saguaroastro.org/content/contacts.htm

 

O ile pamiętam, raz już do nich pisałem i nie robili żadnych problemów.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, jakbyś zdecydował się na włączenie SAC do AJW to dobrze byłoby napisać do Saguaro Astronomy Club o zgodę na użycie ich materiału. Tu są namiary: http://www.saguaroastro.org/content/contacts.htm

 

O ile pamiętam, raz już do nich pisałem i nie robili żadnych problemów.

 

Dzięki.

Najpierw sprawdzę czy taka ilość mgławic nie zaciemni obrazu nieba:)

Jeśli bedzę chciał wykorzystać to na pewno napiszę do nich.

 

 

 

Właśnie wymieniłem wszystkie mapki w moim atlasie.

Juz prawie nie ma nakładających się opisów.

 

Dzięki pracy na dwa komputery to wygenerowanie wszystkich mapek, obcięcię i wstawienie na stronę zajęło mi 1.5 godziny.

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.