Skocz do zawartości

MTO 11CA vs ......


P@weł

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem że piszesz o MTO na statywie z nasadką kątową M42/90*/1,25" i Plosslem 25mm 8)

Zapewne lepszy zestaw do astronomii byłby na paralaktyku ale rozumiem że cena wychodzi na początek za wysoka :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby coś doradzić podaj choć przeznaczenie tego teleskopu czy to ma być przenośny traweler do wszystkiego po trochu i jako astrograf do Słońca i Księżyca czy też myślisz o instrumencie specjalizowanym, czy też stacjonarnym???

Napisz też jakie klasy obiektów chcesz obserwować i skąd???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym obserwować "wszystko", choć wiem, że MTO nie nadaje się do DS. Mieszkam w małej miejscowości z czarnym niebem i wiem, że najlepszym rozwiązaniem mógłby być duży Newton!!! Ale niestety brak kasy :Cry: Więc chciałem się doweidzieć, cze takie MTO może choć w stopniu zastąpić teleskp :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym obserwować "wszystko", choć wiem, że MTO nie nadaje się do DS. Mieszkam w małej miejscowości z czarnym niebem i wiem, że najlepszym rozwiązaniem mógłby być duży Newton!!! Ale niestety brak kasy :Cry: Więc chciałem się dowiedzieć, cze takie MTO może choć w stopniu zastąpić teleskp :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam używam MTO od ładnych kilkunastu lat i jest to całkiem fajny, ekspedycyjny teleskopik, widać nim fajnie planetki , gromady i te jaśniejsze DS'y :-)

Przy ciemnym niebie pokaże Ci zapewne więcej z DS niż mi z Krakowa, pamiętam że w górach widać nim ciemny pas materii w galaktyce Sombrero przy około 70x 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie jakiegoś newtona F/5 na dobsonie a zobaczysz to czego nie pokaże Ci MTO! a ze zdjęciami trochę poczekaj.

Zdjęcia warto zacząć od krótszych ogniskowych.

Zastanów sie nad Kastorem (170mm) na Dobsonie lub najlepiej nad Antaresem (230mm) a to by było najlepsze.

Może warto poczekać i dozbierać a efekty gwarantowane!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli interesuje Cię jak można zamontować MTO na montażu azymutalnym to proponuję zajrzeć na moją stronę www.lx-net.prv.pl gdzie opisałem swój pomysł. Opis na stronie dotyczy początkowego pomysłu z napędem na kole zębatym. Wtedy dokładność sterowania wynosiła ok. 8 sekund łuku na jeden krok silnika. W tej chwili napęd został przebudowany i ma dokładność ok. 0.8 sek. łuku na 1 krok silnika. Niestety forum nie pozwala mi dołączyć żadnego zdjęcia bo rozmiar pliku jest zbyt wielki ale jak Cię interesuje jak to wygląda teraz to mogę Ci przesłać kilka zdjęć na adres prywatny.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu, napisz lepiej do czego go doczepiłeś   :roll:  

Posadź go na montarku soligora z napędem i zobaczymy jakie będą wyniki :wink:

Dlatego w galerii jest opis zdjęć i metody ich obróbki oraz piszę o wieloletniej praktyce w Astrofoto, aby nie łudzić Kolegi że osiągnie od razu takie wyniki z MTO 8)

 

Ps. P@weł, zapytaj lepiej o ten montażyk bezpośrednio jego autora którym chyba jest Leszek J. nasz Guru od elektroniki napędowej 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle !

Jam mam adres w sieci zbudowany na zasadzie tzw. wirtualnej domeny co oznacza, że jego aktywność całkowicie zależy od serwera domen wirtualnych. Zauważyłem, że serwer ten był nieczynny przez ostatnie kilka godzin (co zdarze się bardzo rzadko) ale w tej chwili działa chyba dobrze bo adres www.lx-net.prv.pl reaguje prawidłowo. Spróbuj zajrzeć też pod następujące adresy:

http://www.lx-net.prv.pl/mto/n-mto1.jpg

http://www.lx-net.prv.pl/mto/n-mto2.jpg

http://www.lx-net.prv.pl/mto/n-mto3.jpg

Jeśli dasz mi swój adres prywatny to prześlę Ci najnowsze zdjęcia napędu bezpośrednio. Zajrzyj też do swojej poczty na forum bo tam też skierowałem do Ciebie informacje na ten temat.

Moja konstrukcja napędu wzorowana była na konstrukcji jaką zacytowałeś na zdjęciu wyżej z tym, że moją ambicją było zmotoryzowanie napędu co w znacznym stopniu się udało.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.