Skocz do zawartości

synta 6 dla rnav spottera


pilot21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mam prośbę do tych osób co maja synte 6. Jestem rnav spotterem i chcialbym zakupić ten teleskop tylko prosiłbym forumowiczów o zrobienie paru fotek samolotom na wysokości przelotowej, ponieważ nie jestem przekonany co do jakości zdjęć. Jest to możliwe??? czekam na szybkie odpowiedzi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pilot21, oświeć nas nieco:

-Czy chcesz robić zdjęcia samolotom, czy tylko oglądać.

-Czy to będzie z dużej odległości na pułapie [mała prędkość kątowa, łatwe śledzenie], czy także z bliska nad lotniskiem [trudno chwycić cel na niektórych montażach i sprzętem o małym polu widzenia]

-Czy to ma być przenośne/przewoźne, czy absolutnie stacjonarne [mieszkasz pod korytarzem powietrznym lub w rejonie portu lotniczego].

Synta 6" na Dobsonie to bodaj 15kg mebel o średnicy podstawy ok. pół metra. Tuba ma ok. 20cm średnicy i długość niecałe 120cm. Montaż ułatwi szybkie śledzenie, ale obraz jak w większości teleskopów astro jest odwrócony do góry nogami [także w szukaczu]. Do zdjęć to nie problem, ale przy łapaniu celu i obserwacji wizualnej -już tak. Istnieją soczewki odwracające dla Newtonów, ale to rozwiązanie ma dość kiepska jakość optyczną. W Maksutowach, refraktorach sprawę załatwia znacznie lepiej pryzmatyczna kątówka odwracająca. W lornetkach czy typowych lunetach-spotterach z zoomem układ odwracający [zwykle pryzmatyczny]jest wbudowany na stałe w tor optyczny.

Aha, do robienia zdjęć Syntą będzie musiał zastosować dodatkowe wyważenie tubusa -ze względu na wagę aparatu.

Z twojego posta wnoszę,że może chodzić o rozwiązanie stacjonarne, do tego ten teleskop będzie O.K. Ale tylko do tego. Nie wiem, czy nie lepszy byłby Mak 127 na jakimś montażu AZ4/Porta na trójnogu, o ile nie mówimy o śledzeniu samolotów bliżej ziemi.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.