Skocz do zawartości

Program astronomiczny do obserwacji nieba p.n.e.


RamzesXIV

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i z góry przepraszam jeśli umieściłem temat w złym dziale sorry.gif

poszukuję programu, który umożliwiłby mi obserwację nieba p.n.e. pisząć prace mgr natknąłem się na badania jednego z uczonych który na podstawie programu "Distant Suns" dokonał obesrwacji nieba i wyciągnął z tego pewne wnioski, ja chciałem dokonać podobnego badania, jednakże ten program jest płatny i nie mogę go użyć, postanowiłem więc skorzystać z darmowych tj. Stellarium, Cartes du Ciel, WinStars 2, jednak nie udało mi sie odtworzyć tych obserwacji co twórcy artykułu, przepatrzyłem Wasze forum oraz spędziłem kilka godzin na poszukiwaniu w internecie i nie znalazłem innych programów które mogłyby mi pomóc odtworzyć przeprowadzone doświadczenie, więc kieruje do Was pytanie czy istnieje darmowy program lub jakieś skrypty które umożliwiłyby mi obserwacje nieba p.n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie chodzi o podobieństwo ułożenia gwiazd pasa Oriona i egipskich piramid, to może ten Ci wystarczy: http://ptf.com/download/planetarium/04041/ ;)

"See the brightest 2500 stars, all 88 constellations, all nine planets and the moonphase from 4713BC to 9999 AD from any location on earth"

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ciekawe, a czego dotyczy to badanie?

 

czy niezgodność dotyczy ruchu planet czy gwiazd?

pamiętam że stellarium dawniej nie uwzględniało precesji i ruchu gwiazd, robi to chyba dopiero od wersji 0.10.

 

Może opiszę to badanie, niejaki Timothy Kendall chciał odkryć dlaczego faraon Taharka z XXV dynastii przeniósł cmentarz z El-Kurru do Nuri (miejscowości w Sudanie) odkrył że Syriusz i Słońce 16 Lipca 2007r. wschodzą prawie o tej samej godzinie (jako punkt obserwacji wybrał ówczesne święte miejsce Jebel Barkal-olbrzymia góra pomiędzy El-Kurru a Nuri) używając programu "Distant Suns" "przeniósł się w czasie" i zauważył że 24 Lipca 664 p.n.e. Słońce i Syriusz wschodzą o podobnej godzinie ( występuje różnica paru minut), w tym miejscy gdzie wschodził Syriusz widziany ze świętej góry Etiopczycy wybudowali piramidę,

gdy ja użyłem do tego Stellarium, Cartes du Ciel, WinStars 2, wynik był całkowicie inny. Po użyciu tych programów Syriusz wschodzi u mnie ok godziny 3:20 (w przypadku badan Kendalla Syriusz wschodzi o 5:28 -prawie równocześnie ze Słońcem). Cartes du Ciel posiada opcje dzięki której powinno widzieć się niebo przed narodzeniem Chrystusa, ale wynik jest inny niż w przypadku badania Kendalla. Czy możliwe jest aby 3 programy aż tak się myliły? Aha i zapomniałem napisać że sprawdziłem też program SkyMap Pro 11 (wersje demo) i wynik jest taki sam jak w przypadku Stellarium, Cartes du Ciel, WinStars 2. Jedynie co się zgadza we wszystkich programach to wschód Syriusza i Słońca z 16 Lipca 2007r.

 

Sumas niestety w tym programie nie da się cofnąć do lat p.n.e. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem w Starry Nighcie (ustawiając współrzędne podane tutaj)) i pokazuje mi podobnie, jak sumasowi: wschód Syriusza o 3:10, wschód Słońca 5:19.

 

I to wygląda chyba rozsądnie. Bo dziwne by było, gdyby po 2671 lat precesji momenty wschodu Słońca i Syriusza był takie same tego samego dnia roku. To trochę ponad 10% całkowitego okresu precesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ciekawe czy w tym wypadku sprawdza się zasada "większość ma rację" (a odstający od reszty Distant Suns to wynik błędu) czy też odwrotnie i algorytmy zastosowane w Distant Suns to właśnie te prawidłowe.

 

a czy ten konkretny dzień 24 Lipca 664 p.n.e. ma jakieś szczególne znaczenie czy ten badacz podał ją po prostu jako przykład?

bo warto zauważyć, że jeżeli jakaś gwiazda w ogóle wschodzi i zachodzi to co roku będzie zdarzał się taki dzień w którym ta gwiazda wzejdzie równocześnie ze słońcem. wystarczy pobawić się stellarium i znajdziesz taki dzień również w roku 664 p.n.e.

natomiast wyznaczanie miejsca pod piramide na podstawie pozycji syriusza wschodząccego równocześnie ze słońcem to niepotrzebna komplikacja: syriusz (jak i każda inna gwiazda) wschodzi zawsze w tym samym miejscu przez cały rok*** i egipcjanie o tym wiedzieli.

 

***) w tym samym miejscu - jeżeli zignorujemy precesję i ruchy gwiazd czyli rzeczy które z punktu widzenia życia pojedynczego człowieka po prostu nie istnieją ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem jeszcze, kiedy w 664 r. p.n.e. wypada równoczesny wschód Syriusza i Słońca. Starry Night podaje, że 23 - 24 czerwca.

 

Uwzględniając precesję moim zdaniem niemożliwe jest, żeby heliakalny wschód Syriusza był tego samego dnia roku w 2007 r. n.e. i 664 r. p.n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może opiszę to badanie, niejaki Timothy Kendall chciał odkryć dlaczego faraon Taharka z XXV dynastii przeniósł cmentarz z El-Kurru do Nuri (miejscowości w Sudanie) odkrył że Syriusz i Słońce 16 Lipca 2007r. wschodzą prawie o tej samej godzinie (jako punkt obserwacji wybrał ówczesne święte miejsce Jebel Barkal-olbrzymia góra pomiędzy El-Kurru a Nuri) używając programu "Distant Suns" "przeniósł się w czasie" i zauważył że 24 Lipca 664 p.n.e. Słońce i Syriusz wschodzą o podobnej godzinie ( występuje różnica paru minut), w tym miejscy gdzie wschodził Syriusz widziany ze świętej góry Etiopczycy wybudowali piramidę,

 

 

Właśnie: może pomyliłeś June (czerwiec) i July (lipiec)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

june/july - chyba obiecujący trop :)

 

Uwzględniając precesję moim zdaniem niemożliwe jest, żeby heliakalny wschód Syriusza był tego samego dnia roku w 2007 r. n.e. i 664 r. p.n.e.

to nie miał być ten sam dzień - w 2007 16 lipca a w starożytności 24

 

ciekawostka: w starym stellarium nie uwzględniającym precesji (wersja 0.6.2) syriusz jeszcze bardziej odstaje od równoczesnego wschodu :P

to chyba oznacza, że większy wpływ ma tutaj niezgodna z ruchem Ziemi długość roku juliańskiego (bo chyba dla takich starych dat stosuje się kalendarz juliański?) która rozsynchronizowuje zjawiska astronomiczne w stosunku do dat kalendarzowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

june/july - chyba obiecujący trop :)

 

chodzi o Lipiec :) zeskanowałem wyniki badań oto one:

http://img707.imageshack.us/img707/7272/skanowanie0001d.png

 

obraz jest dosyć duży dlatego nie umieściłem miniatury w poście

a jeśli chodzi o 664 r to nie jest to data przypadkowa, bowiem tego roku faraon zmarł i został pochowany, a w Lipcu rozpoczynał się Nowy Rok, Sumas z tego co wiem to aż tak krzywego horyzontu nie mieli :P i dzięki za program sprawdzę go jak tylko mi się ściągnie, dziś będę rozmawiał z promotorem i przedstawię mu moje wyniki badań jestem ciekawy jak zareaguje :). Dzięki wielkie za zainteresowaniem się tematem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.