Skocz do zawartości

M104


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

To moja pierwsza przymiarka do tego obiektu. Co prawda to tylko 70 minut materiału, ale niezmiernie się cieszę, że mam chociaż tyle. Jeszcze w zeszłym roku (ze względu na swoje położenie) nie miałem w ogóle możliwości zarejestrowania żadnego materiału z tą galaktyką i nie liczyłem, że uda mi się to za rok. W tym roku - dzięki temu, że fotografuje z obserwatorium (zyskałem 7 m wysokości), miałem szansę przemknąć się pomiędzy drzewami. Uff starczyło na 70 minut :)

Może w przyszłości z większa ogniskową uda się zarejestrować więcej i lepiej - ano zobaczymy :)

104 a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle jak na pierwsze sombrero :) Zazdroszczę, bo zanim ja zacznę cokolwiek focić to minie jeszcze trochę czasu (kompletowanie sprzętu in progress).

 

Nie wiem na ile mam rację, bo ekspertem nie jestem, ale czy nie masz delikatnie przejaranego jądra i pojechanych gwiazdek w rogu lewo-góra?

Subiektywnie też dałbym kadr poziomy, ale to jest akurat mało istotne.

 

Pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pełna klatka resize 50% .

Dlaczego taki kadr ? Bo nie mam rotatora kamery. Co do tych "pojechanych " gwiazdek - spieszę z wyjaśnieniem. Pojęcie "pojechane" może odnosić się do całego zdjęcia (kształt gwiazdek może być związany z nieodpowiednim prowadzeniem), a nie do jego części. Gwiazdki w lewym górnym rogu są oczywiście zniekształcone - nie jest to jednak efekt spowodowany złym prowadzeniem, lecz ugięciem części tubusu pod ciężarem wyciągu i kamery :)

 

Na podstawie moich doświadczeń wiem już jak kolimować MT800, ale właściwie uzależnione jest to od położenia obiektu, który fotografujemy. Jeżeli fotografuje obiekt w wiadomym położeniu biorę poprawkę na ugięcie Obecnie teleskop mam skolimowany na wschód (no chyba , ze już mi się rozkolimował na ten obszar nieba), bo hasałem w różnych miejscach :)

M104 akurat fotografowałem na południowej części nieboskłonu.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trudny obiekt i na duże ogniskowe. Ode mnie brawo za próbę. Miałem do niego już 2 podejścia i można się porządnie "poparzyć" na nim <_<

Z drugiej strony nalezy zastosowac odpowiednia miare oceniania wynikow dla zdjec robionych z Polski w przypadku obiektów wybitnie południowych. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.