Skocz do zawartości

Chłodzenie matrycy


Iluvatar

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar dorobić do 880NC chłodzenie matrycy. Moim planem jest "przyłożenie" ogniwa Peltiera do płytki pod matrycą, a na Peltiera położenie radiatora połączonego z wentylatorem. mam pytanie do ludzi, którzy już bawili się takimi rzeczami. czy tego typu połączenie nie będzie problematyczne? Czy wentylator nie będzie powodował drgań, które będą ruszały całą kamerką? No i przede wszystkim czy spotkaliście się z takimi małymi wentylatorkami z radiatorami, bo nie chcę kupować takiego, w którym płytka z radiatora będzie więlkości całej płytki drukowanej.

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, a mianowicie zasilanie Peltiera. Moduły takie potrzebują dużego natężenia przy stosunkowo niskim napięciu, więc jaki byście polecili sposób zasilania. pewnie znajdę w Google kogoś, kto stosował to przy overclockingu, ale zależy mi na opinii astrofotografa.

Na razie to tyle, chyba niczego nie pomieszałem.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Ci radził, żebyś samą matrycę odizolował od płytki, bo jak dasz peliera pod płytkę, to schłodzisz i matryce i samą płytkę, co będzie prostą drogą do skraplania sie na elektronice wody!

Może pomyśl o wymianie matrycy na BW, co lekko ułatwi Ci zrobienie chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peltier raczej niczego nie zmieni przy ekspozycjach do kilku/kilkunastu sekund. Jak chcesz dodać chłodzenie to najlepiej przez "zimny palec" - metalowa płytka od sensora wyprowadzona na zewnątrz - i zewnętrzny koniec chłodzisz - peltier + jego radiator i jego wiatrak zasilanie oddzielne zasilaczem np. impulsowym o odpowiednim natężeniu.

np. zasilacz i peltier. A jeżeli wilgotność będzie problemem to pochłaniacz wilgoci wewnątrz obudowy, lub też nawiew suchego powietrza (pompka akwariowa dmuchająca przez pojemnik z pochłaniaczem wilgoci :D (co jest na załączonej przeróbce DSI)

IMG_4553post.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimny palec łatwiej zorganizować - ciepła strona peltiera musi być na zewnątrz tak by ciepło było odprowadzane z układu. Mając "zimny palec" możesz też mieć szczelnie zamkniętą konstrukcję kamery, przez co nie będzie tam szroniło napływające wilgotne powietrze :) Najprościej zrobić to umieszczając kamerkę w metalowej obudowie +/- dodając miedziane przewody cieplne wewnątrz w okolice, gdzie generowane jest najwięcej ciepła. Nos kamery uszczelniony filtrem, wyprowadzenie kabla USB też. Peltier na metalowej obudowie i się chłodzi ładnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, takie buty. No to faktycznie będzie prostsze w zmontowaniu. W takim wypadku może nawet nie będzie potrzebny wentylator, tylko solidny radiator na Peltierze. Pozostaje mi jeszcze poszukać gdzieś odpowiednich przewodów cieplnych, potem pokombinować z resztą przeróbek i obudową, znaleźć na wakacje jakąś robotę (tym bardziej jak będę jeszcze wymieniał matrycę, a planuję jeszcze zakupić EQMod'a i zrobić guidera) no i wziąć się do przeróbek. Dzięki wielkie za pomoc riklaunim, w razie czego jeszcze cię może za jakiś czas bliższy lub dalszy trochę pomęczę.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swego odległego czasu dużo kombinowałem z modyfikacjami i chłodzeniem kamerek typu webcam. Ogólny wniosek z tych zabaw jest taki, że zamiast poświęcać się tym zabawom lepiej pozarabiac kase i kupić normalną kamerkę - wyjdzie cie taniej i lepiej.

Ogólnie schłodzenie kamerki da raczej mało. Jesli jest to kolorowa kamerka to da w sumie relatywnie dużo, ale ponieważ ogólnie takie kamerki są beznadziejne do wszystkiego ( w kontekście DSów, bo do planet chłodzenia nie potrzbujesz ) więc i to chłodzenie jest o kant d.. potłuc. Zdecydowanie lepiej jest zainwestowac w zmianę matrycy webcama na np ICX424AL ( czyli modyfikacja SC3 ) a przy tego typu matrycach SONY chłodzenie nie da ci za wiele.... głównie zlikwiduje ci sie te dosłownie kilka hot-pixeli które i tak darkiem zlikwidujesz.

 

Z chłodzeniem webacama ( i wogóle kamerek do astro ) to problem nie jest z tym jak zamontowac peltiera tylko jak zapobiec skraplaniu wody ( szronieniu ) na matrycy. Raz ze trzeba to zrobic za pomocą "zimnego palca" ( szukaj na googlach "cold finger") dzieki czemu masz wode tylko na matrycy a nie na reszcie elektroniki. Jak już odsuniesz matrycę to pytanie jak uszczelnić samą matryce czyli zrobić "zimną puszkę" ( googlaj "cold chamber" ). Odsuwanie matrycy od elektroniki wymaga jej wylutowania z elektroniki ... pojawia sie problem blizej nie określonych szumów pojawiających się na kablach ( drutach?) pomiedzy matrycą i elektroniką. No i jak to zamontować...

 

itd... temat długi i zdecydowanie ma charakter "sztuki dla sztuki" bo i tak wywalisz tą kamerkę za chwilę bo " nie będzie działać".... serio...

 

PS.

Epoka kombinacji z webcamami skonczyła sie ze 2 lata temu. Te 2 lata temu wydawało mi sie, że jestem już ostatnią osobą robiącą takie zabawy a tu proszę, znalazł się partyzant :) Powodzenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego, ile by mnie wyszła taka przeróbka. Jeśli faktycznie wyjdzie zbyt drogo, to może pozbieram na jakiegoś DSI II z filtrami, albo używanego DSI III z filtrami. Nie mniej jednak z webcamami będę się bawił, choć możliwe, że w bardziej ograniczonym stopniu, czyli np. SC2 na sprzedaż, jeśli ktoś zechce, albo, jeśli uda mi się zrobić, to dorobienie kabla z wtyczką ST-4 do autoguidera. Ale to wszystko jeszcze wyjdzie w praniu.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić i tak. Docelowo mam zamiar wrzucić coś taniego (900NC/DMK 21) na guidera, a na główną zbierać może na na tą DSI. Czyli na pewien czas z opcji chłodzenia się wycofuję i zacznę gromadzić fundusze na ewentualne zakupy. Dzięki wszystkim za pomoc.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.