Skocz do zawartości

poczatkujacy zwraca sie o pomoc


ukko82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,kupilem dzis teleskop SEBEN 203-1000 8“ i nie mam zielonego pojecia jak go uzywac.zlozylem go juz (chyba dobrze) i czekajac na noc probuje dowiedziec sie czegos o obsludze tego cacka.mam jakies soczewki szkielka itp i nie jestem pawien do czego to sluzy,podaje na dole wiecej informacji o sprzecie, co mam w zestawie i statystyki.

 

Aperture: 203mm

Focal Length: 1000mm

Faintest discernable stars: 14 M (approx. 5,650,000 stars visible!!!)

Dawes Limit: 0.68 arc seconds

Focal Ratio: f/4.9

Accessory threads : 31,7mm (1,25")

Magnification: PL4 = 250x / PL10 = 100x / PL30 = 33,33x

Magnification with Barlow Lens 2x: PL4 = 500x / PL10 = 200x / PL30 = 66,66x

Mag. with Erecting Eyepiece 1,5x: PL4 = 375x / PL10 = 150x / PL30 = 49,99x

Mount: EQ 8V

Weight: about 24kg

Suitable for astrophotography, motor fitting and usage of filters

 

 

1x Seben Navigator II 203mm (8”)-1000 BIG Reflector Telescope

-> furthermore you receive the following accessories without paying one cent extra:

1x Plössl Eyepiece 31,7mm (1,25") PL 4mm

1x Plössl Eyepiece 31,7mm (1,25") PL 10mm

1x Plössl Eyepiece 31,7mm (1,25") PL 30mm

1x 31,7mm (1,25") Erecting Eyepiece 1,5x

1x 31,7mm (1,25") Barlow Lens 2

1x 31,7mm (1,25") Moon Filter

1x Finder Scope: 8x50

1x Mount: Equatorial 8V (extremely sturdy with generous dimensions)

1x incorporated Pole Finder

1x sturdy, vertically-adjustable Tripod

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.celestia.pl/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

 

np. http://www.celestia.pl/Jak_obserwowa%C4%87

 

Polecam także podejść do najbliższej księgarni i wyposażyć się w książkę o astronomii dla początkującego.

Gdy nabierzesz trochę doświadczenia na pewno przyda Ci się ten program http://www.dobreprogramy.pl/Stellarium,Program,Windows,12626.html

Pozdrawiam

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by powiedzieć, że kupiłeś sobie auto nie mając pojęcia jak nim kierować...

Żebyś nie "wjechał na pierwszym zakręcie w drzewo" to radzę Ci poszukać na forum lub internecie informacji na temat:

 

1. Justowaniu szukacza względem teleksopu (jedno i drugie ma patrzeć w to samo miejsce)

2. Ustawiania montażu paralaktycznego (Twój jest takiego typu), do obserwacji wizualnych

3. Używaniu różnych okularów (to te soczewki), sposobie liczenia powiększenia i sensu używania powiększeń powyżej 150-200x

4. Wyszukiwaniu obiektów, czyli atlasy, mapy nieba itp, itd...

 

Jak napisał Kolega powyżej, konieczna jest też wizyta w księgarni, bo nikt nie będzie pisał elaboratów na temat używania teleskopu.

 

Pozdrawiam i pogodnych nocy

 

P.S.

Zamim zaczniesz patrzeć na nocne niebo, pooglądaj sobie dzienne widoki, bo w ciemnościach możesz sobie zrobić krzywdę, próbując coś ustawiać.

Dobrze jest mieć czerwoną latarkę, ale takie informacje znajdziesz w poradnikach ("Niebo Na Weekend", "Astronomia - Przewodnik Po Wszechświecie").

Akcesoria które zacytowałem poniżej, możesz odstawić na półkę, bo szkoda oczu na ich używanie:

 

1x Plössl Eyepiece 31,7mm (1,25") PL 4mm

1x 31,7mm (1,25") Erecting Eyepiece 1,5x

1x 31,7mm (1,25") Barlow Lens 2

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuja bardzo za pomoc:D.Rzeczywiscie kupilem ten samochod nie maja pojecia o jezdzie ale od czegos trzeba zaczac:DD,moze zrobilem od tylka strony ale kupuja co nie mialem pojecia ze to takie skomplikowane,dla mnie zwyklego laika to mialo wygladac jak ogladanie zwierzat przez lornetke^^.z ta ksiegarnia obawiam sie ze bedzie ciezka poniewaz mieszkam w Angli. Co prawda moj angielski jest calkiem dobry ale moze miec problemy z jezykiem technicznym w tej dziedzinie, mapy juz mam.jeden z waszych uzytkownikow umiescil je na servisie,pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

poniewaz mieszkam w Angli.

 

Witaj, jak tak w Angli warunki do obserwowania sa? Ja z mieszkam w Irlandii, tez jestem poczatkujacy, ale niestety nie ma czystego nieba. Nawet ksiezyca nie moge poobserwowac. Pomijajac fakt ze w tej chwili z mojego miejsca obserwacji go nie widac sad.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli idzie o sprzęt astro i jego uzycie:

- Dickinson, Dyer "The Backyard Astronomer's Guide", wyd. 2008

- Thompson, Thompson "Astronomy Hacks: Tips and Tools for Observing the Night Sky", wyd. 2005

szczególnie ta pierwsza jest popularna wśród astroamatorów ale pamiętaj by zwrócić uwagę

na rok wydania aby nie kupić jakiegoś starszego. Bez trudu dostaniesz obie pozycje, choćby

na amazon.co.uk.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witaj, jak tak w Angli warunki do obserwowania sa? Ja z mieszkam w Irlandii, tez jestem poczatkujacy, ale niestety nie ma czystego nieba. Nawet ksiezyca nie moge poobserwowac. Pomijajac fakt ze w tej chwili z mojego miejsca obserwacji go nie widac sad.gif

 

Witam, wybacz ze tak pozno odpisuje ,zajety troche bylem i nie bylo czasu na siedzenie na necie^^. Warunki jak to w angli,jasno troche,polska byla by lepsza ale coz, da rade jakos,wlasnie 1st raz zrobilem w miare dobre fotki jowisza ksiezyca .probuje poprawic jakość owych zdjec zmieniajac i dokupujac czesci do mojego sprzetu bo jak sie okazalo(co nie bylo niespodzianka)jako totalny laik w dziedzinie astro kupilem chlam a nie teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.