Skocz do zawartości

Problem ze stellarium


sand_man

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zauważyłem błędy w swoim Stellarium (ver. 10.3)

 

Na pierwszy rzut oka wszystko się zgadza, ale Słońce nie jest tam gdzie powinno (zamierza dopiero wejść w gwiazdozbiór bliźniąt)

Druga sprawa to chyba problem z orbitami księżyców Jowisza. Obserwowałem dzisiaj jak Europa chowa się w cień planety. Wydarzenie miało mieć miejsce ok. 1 w nocy, nastąpiło z 40 minutowym opóźnieniem (w stosunku do Stellarium - oczywiście to nie Europa się spóźniła ;)). Współrzędne mam wprowadzone z GPS, wschód Jowisza miał miejsce dokładnie tak, jak to Stellarium pokazało.

Obserwowałem wczoraj jeszcze dwa przeloty ISS. Zgadzały się co do minuty z heavens-above, czyli współrzędne i czas systemowy mam OK.

 

W czym tkwi problem, jak go rozwiązać, czy nowa wersja Stellarium pomoże? ;)

Edytowane przez sand_man
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli, to nie tłumaczy to wszystkiego - ponad miesięczne opóźnienie jeżeli chodzi o Słońce i 40 minutowe opóźnienie dla Europy chowającej się w cień.

Podkreślam, że wschód Jowisza był o czasie. Także wschody i zachody Księżyca się zgadzają, natomiast Słońca nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka wszystko się zgadza, ale Słońce nie jest tam gdzie powinno (zamierza dopiero wejść w gwiazdozbiór bliźniąt)

Druga sprawa to chyba problem z orbitami księżyców Jowisza. Obserwowałem dzisiaj jak Europa chowa się w cień planety. Wydarzenie miało mieć miejsce ok. 1 w nocy, nastąpiło z 40 minutowym opóźnieniem (w stosunku do Stellarium - oczywiście to nie Europa się spóźniła ;)). Współrzędne mam wprowadzone z GPS, wschód Jowisza miał miejsce dokładnie tak, jak to Stellarium pokazało.

 

Okno ustawień widoku i nieba (F4) > Niebo > Planety i satelity

"Zaptaszyć" Symuluj prędkość światła i powinno już być OK.

Edytowane przez Chodak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okno ustawień widoku i nieba (F4) > Niebo > Planety i satelity

"Zaptaszyć" Symuluj prędkość światła i powinno już być OK.

 

Dzięki. To rozwiązało "problem" z Europą. Teraz zgadza się wszystko, oprócz położenia Słońca. Ktoś zna przyczynę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lokalizacja jest ok, pomiar GPS i porównane na dokładkę z google maps.

tak jak napisałem - tylko Słońce ma niewłaściwą pozycję na niebie oraz, tym samym, niewłaściwe godziny wschodów i zachodów.

Wszystkie inne obiekty na niebie są na swoim miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.