Skocz do zawartości

wybór pomiędzy dwoma rodzajami Sky-Watcher (Synta)


przemox

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze, witam wszystkich serdecznie.

Może ktoś mi pomoże, bo chyba sam nie potrafię zdecydować. Waham się pomiędzy Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP2001EQ5 a Sky-Watcher (Synta) SKDOB 8" PYREX. Parametry są bardzo podobne (średnica źwierciadła, długość ogniskowej). Zasadnicza różnica to rodzaj montażu, bo pierwszy z teleskopów to montaż paralaktyczny EQ5, zaś drugi Dobsona, azymutalny. Nigdy dotąd nie używałem Dobsona i za bardzo nie wiem, czy jest wystarczająco dokładny, precyzyjny. Oczywiści jest jeszcze jedna poważna różnica - Dobson jest o 1.000 zł tańszy. Może ktoś mi coś doradzi.

PS. To pierwszy mój post, więc mam nadzieję, że wrzuciłem go do właściwego działu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, witam wszystkich serdecznie.

Może ktoś mi pomoże, bo chyba sam nie potrafię zdecydować. Waham się pomiędzy Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP2001EQ5 a Sky-Watcher (Synta) SKDOB 8" PYREX. Parametry są bardzo podobne (średnica źwierciadła, długość ogniskowej). Zasadnicza różnica to rodzaj montażu, bo pierwszy z teleskopów to montaż paralaktyczny EQ5, zaś drugi Dobsona, azymutalny. Nigdy dotąd nie używałem Dobsona i za bardzo nie wiem, czy jest wystarczająco dokładny, precyzyjny. Oczywiści jest jeszcze jedna poważna różnica - Dobson jest o 1.000 zł tańszy. Może ktoś mi coś doradzi.

PS. To pierwszy mój post, więc mam nadzieję, że wrzuciłem go do właściwego działu.

 

 

Od niedawna mam Syntę 8 i przed zakupem miałem obawy co do montażu właśnie. Podczas pierwszych obserwacji zostały one rozwiane. Dobson jest prosty w użyciu: kładziesz na ziemi skrzynię na to tubę i przykręcasz 2 rączki i możesz obserwować. Podczas obserwacji sprawuje się bardzo dobrze, łatwo można precyzyjnie śledzić obiekty przy 120X ( nie mam krótszego okularu) Sterowanie jest intuicyjne więc jeśli nie masz na myśli astrofoto to weź Dobsona może 10"

 

Pozdrawiam Jakub M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eq5 bez goto nie da ci przewagi nad dobsonem. też będziesz musiał ręcznie wyszukiwać obiektów i używać mikroruchów by utrzymać obiekt w okularze. poza tym eq5 jest bardzo ciężkie i potrzebuje więcej miejsca do przechowywania. jednak z eq5 możesz pobawić się w proste szerokokątne astrofoto, jeli tylko masz lustrzankę i dokupisz napęd w osi RA. ale jak nie myslisz o foto, to bierz dobsona a zooszczędzone pieniądze przeznacz na lepszy okular.

 

pzdr

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nie mogę się zalogować

Do planet paralaktyk się przydaje, do DS niekoniecznie.

Zrozumiałeś bardzo ważną sprawę. 1000zł róznicy. Pytanie powinno zatem brzmieć - 8" na EQ5 czy 10" rozsuwana :) Przy czym pamiętaj, że te EQ5 z taką tubą to tylko wizual.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.