Skocz do zawartości

QHY5v kontra DMK21 - Jowisz


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj rano wspólne avikowanie Jowisza. DMK21 kontra QHY5v z matrycą CMOS Micron MT9V032.

QHY5v to można powiedzieć najlepszy guider z serii QHY5 posiadający elektronikę ze zczytywaniem zbliżonym do progresywnego odczytu w kamerkach CCD takich jak DMK21 - dlatego poleca się ją także do astrofotografii planetarnej. Kwantowa wydajność MT9V032 wynosi jakieś 35%, gdzie QE webcamowej matrycy ICX098AL to jakieś 31% (64-68% dla ICX618). QHY5v jest wyraźnie tańsza od DMK21.

thumb_qhy5v_01.jpg

 

DMK21 jest obsługiwana przez różne aplikacje do avikowania - takie jak standardowe IC Caputer.AS, czy FireCapture. QHY5 oferuje sterowniki zgodne z platformą ASCOM i prostą aplikacje do zgrywania AVI za pomocą kamerek z tej serii. Przy testach użyłem Nebulosity poprzez sterownik ASCOM - rejestracja około 1000 plików FITS na kanał. Przy f/20 500 klatek na kanały RGB.

 

 

Obrobione stacki

raw-comparison.jpg

 

 

Kolorowe wersje z QHY5v:

qhy-color.jpg

 

 

Kolorowe wersje z DMK21:

dmk15-color-entropy.jpg

 

dmk15-color.jpg

 

dmk-color.jpg

 

 

Jak widać QHY5 daje radę. Ma jednak trochę wad takich jak:

- ograniczona lista czasów ekspozycji (nie ma dowolnego wyboru jak w DMK)

- na małych światłosiłach obraz planety prześwietlony na najkrótszej możliwej ekspozycji. Przy f/15 problemu już nie ma. f/10 robione przez filtr szary + filtry RGB/IR.

- brak obsługi w popularnych darmowych aplikacjach do avikowania planetarnego.

 

Z zalet można wymienić:

- 10 bitów

- maksymalna czułość przypada na czerwień (a nie zieleń jak w DMK) co poprawia wydajność filtrów podczerwonych

- brak artefaktów elektroniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agrh... właśnie oglądam swoją wersję zestakowaną RegiStaxem i daleko mi do twoich wyników. Chyba wypróbuję program co polecasz (Autostakkert). Bo twój wynik zachęca.

 

Uzupełniając jeszcze, producent podaje takie parametry kamerki QHY5v:

* Sensor: mono Micron 1/3inch MT9V032

* 12bit companding mode

* Active pixels: 752*480

* Pixel Size: 6.0um x 6.0um square

* Whole Array Shutter(TrueSnap technology)

* USB2.0 High Speed 24Mpixel/s

* Up to max 55FPS of downloading

* Uncompressed Video data

* Build in Guide Port Guide port, Optic isolated

* Progressive Scan

* Telescope Interface: M42/0.75

* Filter interface: M28.5/0.5 for 1.25inch Filter

* Size: 64mm diameter 26.5-32mm length

 

A z Heliosa podpiętego do kamerki robi się fajne tele ;)

 

qhy5v_02.jpg

 

qhy5v_03.jpg

 

 

Wracam do stackowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak. Coś takiego sobie przygotowałem w PS. Tylko niestety nie udało mi się takich szczegółów uzyskać w atmosferze Jowisza. Zdradź jak możesz "pi razy drzwi" jakie ustawienia stosujesz dla Jowisza w Registax. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Registax to stackowanie. Po tym do Astra Image - tam wyrównanie poziomów - dojechanie od lewej oraz podciągnięcie prawej strony tak by obraz był jasny ale bez przepaleń. Po tym maximum entropy deconvolution co wyostrzy odpowiednio (trzeba dobrać parametry do skali). Wavelety jakoś się nie nadają na większe Jowisze. Dekonwolucja wypada znacznie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moje wypociny z 3 w nocy. Niestety mam małe problemy. Okazało się, że poszczególne klatki LRGB różnią się sobą (kąt nachylenia, etc). Musze jeszcze raz pomęczyć materiał. Astra Image niestety nie mam więc pewnie będę działał w Iris.

 

kolorowy_jowisz_01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.