Skocz do zawartości

SK 909 EQ3-2


space00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kupilem teleskop SK 909 EQ3-2. To moj pierwszy zakup i obserwacyjne poczatki. Nigdy nie korzystalem wczesniej z teleskopu, mialem jedynie jakas stara, radziecka, ciezka lornetke. Prosze mi powiedziec, czy to dobry zakup, dla bardzo poczatkujacego obserwatora:) Troche sie obawiam, ze popelnilem blad, bo montaz paralaktyczny wydaje mi sie skomplikowany, juz samo zlozenie jest dla mnie problemem, nie wspominajac o dalszych ustawieniach. Jedyne co mnie wspiera do zamilowanie do astronomii i pasja:) Jednak prosze mi powiedziec, czy nie pospieszylem sie z zakupem tego refraktora, czy srednica obiektywu 90mm (f10) bedzie wystarczajaca dla obserwacji Jowisza i Saturna?

Prosilbym o jakies sugestie, co zrobic, jak zaczac? Wszystkie informacje beda dla mnie cenne.

Dziekuje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.....A co tu oceniać i analizować czy mogłeś kupić lepiej czy gorzej. Dziś jest fakt dokonany :Jest Refraktor 90/900 i takim się ciesz. Moim zdaniem 90mm soczewki pozwoli Ci spokojnie oglądać nie tylko planety i Księżyc ale również zapoznać się trochę z DS. A z czasem wraz ze zdobywaną wiedzą sam już określisz czego potrzebujesz i na jakich obiektach konkretnie chcesz się skupić. I jeśli hobby nie wygaśnie to pod nie już kupisz swój następny teleskop :yes: ....Tak więc miłego lukania :Salut:

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.....A co tu oceniać i analizować czy mogłeś kupić lepiej czy gorzej. Dziś jest fakt dokonany :Jest Refraktor 90/900 i takim się ciesz. Moim zdaniem 90mm soczewki pozwoli Ci spokojnie oglądać nie tylko planety i Księżyc ale również zapoznać się trochę z DS. A z czasem wraz ze zdobywaną wiedzą sam już określisz czego potrzebujesz i na jakich obiektach konkretnie chcesz się skupić. I jeśli hobby nie wygaśnie to pod nie już kupisz swój następny teleskop :yes: ....Tak więc miłego lukania :Salut:

 

 

 

Pozdrawiam

 

A montaz paralaktyczny byl dobrym rozwiazaniem dla poczatkujacego? moze lepszy bylby montaz azymutalny do nauki nieba? Z takim sprzetem jaki zakupilem, od jakiego obiektu zaczac obserwacje i jak sobie poradzic z paralktycznym montazem w obserwacji? Krzychb, czy Ty masz jakies rady, jak rozpoczac obserwacje, z instrukcji naprawde niewiele wynika.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz na montażach to ja się specjalnie nie znam. Który byłby wygodniejszy do tego teleskopu to ja Ci nie odpowiem - niech wypowie się ktoś inny .Ale obserwować można śmiało zarówno jednym jak i drugim. Twojego będziesz się musiał nauczyć. To wszystko jest dla ludzi więc nie ma się czego bać. Zobacz np. tu: http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=13&str=0 . Poszperaj po forach - na pewno sporo się dowiesz. Na pewno tez wypowie się i tu ktoś więcej wiedzący niż ja.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosilbym o jakies sugestie, co zrobic, jak zaczac? Wszystkie informacje beda dla mnie cenne.

Dziekuje:)

 

Miałem dokładnie ten model i uważam, że jest z ekonomicznego punktu widzenia decyzją znakomitą. Już niezłe osiągi i stabilne prowadzenie za nieogromne pieniądze.

 

 

0. Można go trzymac (w drodze za miasto) półzmontowanym czyli w miarę szybciutko składalnym

ja trzymałem w 5 kawałkach osobno: złożony statyw // głowica // obejma // luneta(czyli tubus) // akcesoria drobne i stolik

 

1. Księżyc żeby obserwować to najpierw wkładasz barlow potem okular 10mm (choc można i samym 10mm czasem)

 

2. Znajdz sobie w internecie program stellarium i poczytaj tu na formum o używaniu ([szukaj]) i UŻYWAJ

on ci powie gdzie i o której co zobaczysz z tych rzeczy co "nie ma na mapach"

 

3. Mapki możesz drukować ze stellarium po shift-print screen i paint i odwrocenie kolorow

ponadto tu na forum znajdziesz mapki do druku kilku autorow

 

4. Mapki oglada sie latarka przyciemnioną i zaslanietą czerwonym plastykiem i/lub czerwoną bibułą żeby oko nie slabło patrząć na niebiesko-biało-żółte obiekty na niebie

można tez zaszalec i kupić diodową czerwoną w sklepie astronomicznym na przykład

 

5. Obiekty do obserwacji to - oprocz planet i ksiezyca i (sporadycznie komet , zakryc) - znajdziesz w (szukaj:) TABELA WIMMERA oraz ogólnie sa to tak zwane "Messiery"

 

6. Poszukaj na forum dwu-słowa "star-hopping" czyli jak dochodzić do celu (zalecam cierpliwość na sam początek i używanie głównie okularu 25mm :))

 

7. www.celestia.pl

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

No paralaktyk nie jest zły. Do planet lepszy od azymutalnego bo podaza za obiektem. To też był mój pierwszy montaż. Miałem go z Makiem 127. Na początku gorzej potem luz. Jeszcze jak kupisz silniczek to będzie niezły komfort w dużych powiększeniach. Teram mam Synte 10" na Dobsonie. Nieco gorzej się śledzi planetki w dużych powiększeniach, więc akurat paralaktyk jest tu ok. Dobry sprzet na początek. ja jechałem Makiem 127 no i wylądowałem na Syncie 10". Później to przychodzi ale narazie masz dobry początek.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A montaz paralaktyczny byl dobrym rozwiazaniem dla poczatkujacego? moze lepszy bylby montaz azymutalny do nauki nieba? Z takim sprzetem jaki zakupilem, od jakiego obiektu zaczac obserwacje i jak sobie poradzic z paralktycznym montazem w obserwacji? Krzychb, czy Ty masz jakies rady, jak rozpoczac obserwacje, z instrukcji naprawde niewiele wynika.

Pozdrawiam

 

 

Hej....Od jakiego obiektu? No od Księżyca bo najłatwiej w niego trafić :szczerbaty: . Poszukaj na forach artykułów podobnych do tego który Ci podlinkowałem - u ustawianiu montażu. Nawet w dzień złóż sobie teleskop i poganiaj po ziemskich widokach - oswoisz się z obsługą i poznasz szybko o co w tym biega. Na początek do samego wizuala możesz popróbować bez dokładniejszego ustawiania. Ot tak popróbować bo wtedy najwięcej się nauczysz. Ja w swojej głowicy EQ3-2 odkręciłem jedną blokadę i mogę śmiało używać jej również jako głowicy azymutalnej. Tylko ja bawię się krótkimi i lekkimi tubami(niewielkie maki) Ale jest naprawdę ok!! Chcę to mam paralaktyka, a chcę inaczej to mam AZ :banan:

 

Podsumowując - próbuj,próbuj,próbuj a czego nie wiesz to pytaj,pytaj,pytaj :lol:

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo wszystkim za informacje. Przyznam, ze uspokoilem sie po zapewnieniach, ze sprzet na poczatek jest przyzwoity:)Zainstaluje Stellarium, zaopatrze sie w mapki i do dziela:) Z astronomia obserwacyjna to bedzie moj pierwszy taki prawdziwy kontakt. Oprocz teleskopu, kupilem rowniez lornetke - Delta Optcal Voyager. Mam nadzieje, ze oprocz szukacza bedzie pomocna.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzieki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oprócz teleskopu i lornetki przydałby się jeszcze jakiś przewodnik po nocnym niebie - najlepiej : P. Rudź "Atlas Nieba. Przewodnik młodego astronoma". Warto też nabyć - n.p. na empik.com - książkę Dickinson, Dyer "The Backyard Astronomer's Guide" ale to już trochę większy wydatek.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oprócz teleskopu i lornetki przydałby się jeszcze jakiś przewodnik po nocnym niebie - najlepiej : P. Rudź "Atlas Nieba. Przewodnik młodego astronoma". Warto też nabyć - n.p. na empik.com - książkę Dickinson, Dyer "The Backyard Astronomer's Guide" ale to już trochę większy wydatek.

 

Zaopatrzylem sie i w przewodniki:) Mam "Atlas Nieba. Przewodnik Mlodego Astronoma", "Atlas Nieba. Gwiazdy, Planety, Wszechswiat", wyd. Arkady oraz "Guide to the Night Sky" Philippe Henarejos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

książka Dickinson, Dyer "The Backyard Astronomer's Guide" jest przewodnikiem po sprzecie astro i jego eksploatacji.

 

Sprawdzalem na stronach Empiku i internetowych ksiegarniach, ale nie maja tej ksiazki w ofercie. Znalazlem tylko na Amazonie - http://www.amazon.com/Backyard-Astronomers-Guide-Terence-Dickinson/dp/1554073448

A gdzie Ty kupiles?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzalem na stronach Empiku i internetowych ksiegarniach, ale nie maja tej ksiazki w ofercie. Znalazlem tylko na Amazonie - http://www.amazon.com/Backyard-Astronomers-Guide-Terence-Dickinson/dp/1554073448

A gdzie Ty kupiles?

Empik ma w ofercie: "The Backyard Astronomer's Guide" .. i ja tam ją kupiłem.

 

p.s. aby ją znaleźć na empik.com kliknij w "obcojęzyczne", potem w "books" i użyj opcji "szukaj".

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.