Skocz do zawartości

Welon młodej Panny Łabędzicy


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie znalazłem trochę czasu, żeby dokończyć mojego welonika. Obiekt ten nie jest taki prosty, jakby się wydawało. Problem w tym, że obrabiając zdjęcie stajemy przed trudnym wyborem: zwiewność vs zasięg. Zbierając więcej materiału zaczyna się rejestrować bardzo dużo detalu, którego nie widać na popularnych zdjęciach. Obrazując go w zdjęciu ostatecznym odbieramy welonowi to, z czego słynie - czyli lekkość, zwiewność, widoczną na zdjęciach "płytszych", gdzie rejestrują się tylko najjaśniejsze partie obrazu.

 

Miałem ten dylemat, ale postanowiłem pójść głębiej, choć nie na tyle, na ile bym mógł przy tym materiale. Wg moich kryteriów wypośrodkowałem tę kwestię, choć oczywiście, nie każdy musi się zgadzać. Sumasowi np. nie podoba się takie przedstawienie tematu, woli te "lżejsze" :) A wy jak sądzicie?

 

Materiał zbierałem jakoś 4, czy 5 nocy. Nie pamiętam już, musiałbym zerknąć na dysk i policzyć dokładnie. W ciągu nocy wykorzystywałem około 2 godzin ekspozycji (każda noc to osobny filtr).

 

Ze względu na ograniczenia forum wrzucam małą wersję. Większą wrzucam jako link:

http://www.jesion.pl/blog/wp-content/uploads/2010/07/Veil-HRGB_med2.jpg

 

Reszta wraz z opisem dostępna jest tu:

http://www.jesion.pl/blog/2010/07/18/wolon-mlodej-panny-labedzicy-ngc-6992/

 

Wersja stonowana:

Veil-HRGB_small2.jpg

 

Wersja "czerwona":

Veil-HRGB_small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam w sumie to nie powinienem się odzywać, skoro przechodzę na rybki akwariowe ;) , ale mimo tego że z jednej strony fotka jest super, to jednak nie jest dla mnie powalająca, bo mgławica straciła na swojej trójwymiarowości przez to, że poszczególne włókna mgławicy zlewają się w jedno.

No ale to tylko takie moje "widzi mi się" :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za "widzi mi się" ;) Od tego jest forum, nie ma tu przykazu, żeby się każdemu podobało.

 

A przechodząc do samego zdjęcia, obawiam się, że większość oglądających będzie miała w głowie zdjęcia narrowband tego obiektu. W RGB nie uzyska się tego, przynajmniej ja nie widziałem. Masz jakiś link do zdjęcia, które spełnia kryteria o których napisałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda to nie Welon tylko "sąsiad", no ale z tego samego "bum" ;)

 

Link do zdjęcia w pełnej rozdzielczości

 

Tutaj myślę że będzie dobrze widać o co mi chodzi.

W opisie jest że to RGB, więc pasuje do naszej rozmowy :) Link to opisu - > http://gallery.rcopticalsystems.com/gallery/ngc6960_Ritter.html

Nie ukrywam, że mój apetyt na miażdżące zdjęcie kompleksu Veila jest duży, ale moje możliwości są nikłe, więc wole dopingować innym :)

 

P.S.

Zedytowałem troszkę posta, bo to wielkie zdjęcie w cudzym wątku, wyglądało troszkę nieładnie... :rolleyes:

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale akurat ta część veila zachowuje się zupełnie inaczej. Jest dużo więcej niebieskiego i jest bardziej "włóknisty". Poszukaj 6992, obawiam się, że nie ma opcji, żeby tak wyglądał. Chyba, że zrobimy ściemę i wyciągniemy niebieski gasząc czerwony, ale to chyba nie o to chodzi.

 

Zrobię też tę wersję, zobaczymy, co można z PL w tym temacie sięgnąć.

 

Za chwilę wrzucę też mniej czerwoną wersję tytułowego Vaila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizował główny post. Wrzuciłem także pod linkiem wersje średniej rozdzielczości. Nie da się z Veila wschodniego zrobić tego, co pokazał Piotrek, bo to zupełnie inny obiekt - wbrew pozorom. Mogę spróbować pobawić się z tym tak, że zwiększyć totalnie niebieski filtr, a zmniejszyć udział czerwonego. Pytanie tylko, czy to będzie astrofotografia?

 

http://www.jesion.pl/blog/wp-content/uploads/2010/07/Veil-HRGB_med2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam ja rozumiem, że w PL to ciężko o dobry seeing, ale czy można odrobinke bardziej wyostrzyć mgławice nie ruszając gwiazdek?

Co do kolorystyki to ja nigdy nie widziałem dwóch identycznych kolorystycznie fotek Veila, więc czemu nie pokazać wersji z "własną interpretacją koloru" zwłaszcza jak pomoże to osiągnąć ładne 3D?

Oczywiście zawsze można powiedzieć, że po 3D to prosze patrzeć na wersje BW, ale ludzie zawsze chcą wszystkiego na raz :D

 

Zresztą to tylko takie moje "widzi mi się", które należy traktować z dużą dozą rezerwy, bo tak naprawde to Ty masz być zadowolony z efektu i to Tobie ma się podobać :)

Na pewno nie masz się czego wstydzić, bo na necie jest pełno fotek z setapu o podobnej wartości jak Twój, ale na te zdjęcia to nie chce mi się nawet patrzeć, takie są plastikowe i sztucznie wyciągane... :o

Jeszcze żebym trzaskał fotki z częstotliwością 1 fotka na miesiąc, to można by było traktować moje narzekania poważniej, ale ostatnia astrofotka jaką zrobiłem ledwo zarejestrowała kawałek Drogi Mlecznej :Boink:

Pozdrawiam i czekam na następne :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja nie mam nawet najmniejszych pretensji. Nie obawiaj się krytykować.

 

Trzeba jednak pamiętać, żeby odnosić się do odpowiedniego źródła. Wydaje mi się, że obserwując zdjęcie innego Veila (tego, którego dałeś jako przykład) zakładasz, że tak można zrobić też wschodniego. To nierealne, bez sztucznej kreacji. One naprawdę są bardzo różne i inaczej się rysują. Ten wschodni jest dziwny. Nie ukrywam, że sam liczyłem na coś podobnego jak zachodni, ale... nie da rady, bo to z goła odmienny obiekt.

 

Tak jak pisałem w pierwszym poście, trzeba sobie odpowiedzieć, co się chce pokazać zdjęciem. W tym przypadku chciałem żeby na zdjęciu było dużo i głęboko, ale też, żeby nie spłaszczyć jego. Myślę, że wiesz o czym mówię, jeżeli oglądałeś inne Veile. Popatrzymy chociaż na te, które były publikowane na AP do dzisiaj.

 

Wycofam ze zdjęcia Ha, spadnie znacznie zasięg, ale myślę, że będzie bardziej "zwiewnie". Zobaczymy, czy taka wersja będzie Ci bardziej odpowiadać.

 

Ja ze zdjęcia jestem zadowolony w kontekście tego, co tam widać, ale "artystycznie" - zgadzam się z Tobą, bo jeżeli mamy taki obraz Veila (jak zamieszczony przez ciebie), to wymaga to zupełnie innego podejścia i przede wszystkim, bez "brudzenia" Halpha.

 

Nie wyostrzam zdjęć, nie odszumiam. Można to lubić, albo nie. Zależy. W nowej wersji poczynię to.

 

Dziękuję za dyskusję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam ja czekam na Twoją składanke, ukazującą cały kompleks. Coś a'la moja fotka, tylko w Twojej jakości ;)

Jest to obiekt, który jakby nie było, cały czas czeka na realizacje, bo ja na necie jeszcze godnej foty całości nie widziałem.

Szkoda że Ha tylko pogarsza sprawe, bo jakoś zawsze mi sie wydawało, że tylko pomaga, bo jednak wyłażące gwiazdki strasznie dają w kość w tym rejonie nieba...

A co do ostrzenia, to może jednak warto czasem "pokazać pazurek", żeby nie było za "słodko"? ;)

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jak najbardziej wykonalne, choć czasochłonne, a w moim przypadku - giga chłonne, bo każda sesja to ciężkie gigabajty danych. Chyba, żeby taką mozaikę z założenia robić w bin2. I tak wyjdzie spora rodzielczość, bo pewnie potrzebuje zrobić 3x2 klocki, czyli da to wyjściowo 25 megapikseli (w bin 2). W bin 1 - ponad 100 megapikseli... Grrr...

 

Przy okazji, udało ci się znaleźć dobre zdjęcie NGC6992, które mógłbym wykorzystać jako referencyjne? Bo ja coś nie mogę znaleźć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji, udało ci się znaleźć dobre zdjęcie NGC6992, które mógłbym wykorzystać jako referencyjne? Bo ja coś nie mogę znaleźć...

 

Chyba żartujesz... :D W życiu nie widziałem tyle plastiku, co przez te 20 minut szukania referencyjnej 6992... :blink:

Tak więc znalazłem Ci referencyjną 6960 na przyszłość ;), ale 6992 referencyjna jest Twoja :)

Co do Twojej fotki, to ta "czerwona" jest dużo ładniejsza, a po napatrzeniu się na ten plastik na necie, jedyne co musze napisać, to że wyszło Ci przynajmniej super :Beer:

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Od tego jest forum, nie ma tu przykazu, żeby się każdemu podobało.

A przechodząc do samego zdjęcia, obawiam się, że większość oglądających będzie miała w głowie zdjęcia narrowband tego obiektu.....

 

Bzdura :) Ha(L)RGB o kwintesencja tego obiektu. Sam narroband (nie dotyczy czystego Ha) to jakas porazka ...

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, a wrzuć na maxa ( w ramach rozsądku ) wyciągnięte Ha. Chodzi o to że w lewym górnym rogu welona, tam gdzie są odchodzące włókna jest taka dość ciemną poświata. Mi się nie udało jej wyraźnie zarejestrować a jest ona dość pociągająca....Ciekaw jestem czy u Ciebie on jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura :) Ha(L)RGB o kwintesencja tego obiektu. Sam narroband (nie dotyczy czystego Ha) to jakas porazka ...

A jednak ;) ... Dobrze, że Panowie trochę pogonili mnie za to zdjęcie, bo dzięki temu zacząłem więcej się zastanawiać nad tym obiektem i muszę się z nimi zgodzić. Ha w takich zdjęciach jest "passé" ;) Wychodzi to jednak takie kartoflane, tym bardziej, jak jeszcze dopalone jest Lumi. Dodanie Halpha powoduje odrealnienie obiektów wodorowych, bo nazbyt faworyzuje kolor czerwony. Welon budowany jest przez ostre pociągnięcia tlenu (czyli te niebiesko-zielone) detale.

 

Co z tego, że widać dużo "głębiej", jak całość robi się sztuczna. W większości realizacji łączących Ha z LRGB dochodzi do tego "betonowanie" gwiazd, czyli całkowicie oddzielenie świata gwiazdek od tła (jak z innej bajki).

 

Składam to zdjęcie jeszcze raz, tym razem czyste RGB. Zobaczymy, choć dobrze pokazuje to przykład PiotrkaL (to o czym mówię). Gdyby tam pojawiło się Ha i dołożyłoby masę czerwonego, to zdjęcie już nie byłoby tym, czy jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam.... moje zdanie, kolejne w debacie, jest takie, że plastycznie ukazać welona czy cokolowiek innego a pokazać obiekt astronomiczny to dwie różne bajki nie koniecznie muszące a nawet chcące się pogodzić. Zobacz jaka treść niesie to zdjęcie jakie dodałem post wcześniej. Widać na nim jak wybuch gwiazdy rozrzucił materię, pierwszą falę, potem te welony, jak i inna cześć została odrzucona a część poleciała w naszą a część "od nas". Nie wiem czy wiecie, ale fale uderzeniowe po wybuchu veila mają grubość około 1/50000 średnicy veila i widać je tylko patrząc "od boku" (dlatego tak mało veila widać ), ta aureola temu przeczy bo to pozostałość ponoć po pierwszej fali... dlatego tak jest pociągająca.

Plastyka moim zdaniem jest kwestią gustu, drugorzędna... pytanie co chcesz sfotografować. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez truizmów proszę ;) Przecież wiadomo, że to dwie różne kwestie, ale to co zaczęliśmy tu deliberować od postu Piotrka i zdania Sumasa to jest astrofoto jako estetyczne doznanie, a nie "merytoryczne". Oczywiste jest, że nawet taka przejarana Halpha niesie więcej informacji, niż piękne RGB.

 

Swoją drogą, faktycznie tam po lewej dookoła jest taka rozświetlająca aureola. Myślałem, że u mnie to jakiś dziwny artefaktyczny rozblask, ale, jak widać, nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kogoś tu jednak malarska fantazja poniosła. Z deczka domalował ;)

 

Tak to wygląda w rzeczywistości:

 

No nie ! własnie jest !

tylko za mało naświetlałeś.... dopalisz drugie/trzecie tyle ( hehe, wiem wiem ) i będziesz miał drugą twarz veila

Zobacz, masz pojaśnienie z lewej strony ciągnące się od góry do dołu korpusu welona oraz zalążki tego co jest w lewym górnym rogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie ! własnie jest !

tylko za mało naświetlałeś.... dopalisz drugie/trzecie tyle ( hehe, wiem wiem ) i będziesz miał drugą twarz veila

Zobacz, masz pojaśnienie z lewej strony ciągnące się od góry do dołu korpusu welona oraz zalążki tego co jest w lewym górnym rogu.

Zaznacz mi to coś, o czym mówisz - w sensie "lewego rogu", bo ja w lewym górnym rogu nic nie widzę, poza rozjaśnieniem od kiepskiego flata ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznacz mi to coś, o czym mówisz - w sensie "lewego rogu", bo ja w lewym górnym rogu nic nie widzę, poza rozjaśnieniem od kiepskiego flata ;)

Veil_max_color.jpg

 

Tu masz wiecej referencyjnych:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3348797/Main/3346073

http://www.astroimage.info/images/deepsky/nebula/pages/Veil-complete(HA-B%26W).htm

Tu jest źródło do tego pierwszego: http://www.martinpughastrophotography.id.au/Nebulae/Veil_Nebula.htm

Tu masz Russella czysty narrowband, troche brzydki ale interesujący, pokazuje że poprzednie nie jest podmalowane: http://www.rc-astro.com/photo/id1086_big.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy wiesz, ja tu się mądrze a sam tego nie zrobiłem.... byłem tylko ciekaw na ile u ciebie się to naświetliło.... tyle. Wydaje mi się, że Veil jest obiektem w którym jeszcze duuuużo można dopalić i wyciągnąć.. a mało jest dobrych fotek głęboko sięgających w niego... inaczej - dobrych głębokich wogóle nie ma a wogóle głębokich nie ma jakoś specjalnie duzo. Efekt 3D i zwiewność Veila z mojego punktu widzenia jest tylko dodatkiem plastycznym.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.