Skocz do zawartości

Okularki do DS dla jasnego Newtona


mirhon

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem niedawno jasnego (f4) Newtona Bresser/Messier na montażu Oriona SkyViewPro EQ5.

Teleskop taki wybrałem głównie z powodu jego kompaktowych rozmiarów i zainteresowania głównie DSami.

Astrofoto tym teleskopem to temat na przyszłość (z innym montażem). Póki co chciałbym mieć dobry wizual.

Chwilowo nie myślę o naglerach... ale nie chciałbym jakiejś totalnej porażki i dlatego mam pytania.

Czy zestaw okularów Vixena LVW 22 i 9 będzie dobry (DS małe i duże)?

 

Czym (tak praktycznie - w obserwacjach) różni się Vixen LVW 22 od Vixen NLV 20 mm ?

Czy te 15 stopni (LVW ma 65° a NLV 50°) różnicy wielkości pola ma znaczenie przy teleskopie f4 ? Czy one mają jednakowo skorygowany astygmatyzm i inne wady, które mogą wyjść w jasnym Newtonie?

Warto dopłacać do LVW (kilka stów piechotą nie chodzi :g: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źrenica wyjściowa 5,5mm będzie zabójcza jeśli nie będziesz obserwował pod naprawdę ciemnym niebem. Jak celujesz w serię LVW to rozważ 17mm. Dostaniesz z nim powiększenie 47x, źrenicę 4,2mm i pole 1,4 stopnia co zupełnie wystarczy do większości szerokich DeeSów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źrenica wyjściowa 5,5mm będzie zabójcza jeśli nie będziesz obserwował pod naprawdę ciemnym niebe...

 

Możesz coś więcej powiedzieć? Czym ta "zabójczość" będzie się objawiać? Czy te 0,5mm źrenicy robi tak dużą różnicę (dla okularu 22mm)?

Niebo głownie miejskie, ale dość dobre (jak na miasto) - czasem trochę drogi mlecznej widać :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie to co napiszę to będą moje przypuszczenia nie poparte empirycznie ale sam chyba zastosuję to rozwiązanie u siebie. Chodził mi po głowie zakup 2ch okularów, mianowicie LVW 22 mm i LVW 13 mm. Koszt takiego zestawu to ok 1600 zł. Niebo pod którym najczęściej obserwuję nie jest niestety zbyt fajne. We wszystkim zamieszał zbierający świetne recenzje okular Explore Scientific 14 mm. W teleskopie o ogniskowej 1200 mm da on pole 1,16 stopnia LVW 22 mm natomiast 1,2 stopnia także praktycznie to samo, dodatkowo dzięki większemu powiększeniu będzie lepszy kontrast pod kiepskim niebem. Cena ES 14 mm jest praktycznie równa LVW 22 i 13 mm także nie wiem czy nie będzie lepiej kupić ten jeden okular. Dodatkowo ES 14 mm ma większe pole niż używany dotychczas przeze mnie kitowiec pl 25 mmm z zestawu z Synty. Może ktoś zweryfikuje mój tok myślenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że okulary wkładamy do telepa o światłosile f/4,7 to źrenice w es 14 mm mamy 2,9 mm a w LVW 4,6 mm, wprawdzie ta będzie wiadomo lepsza do rozległych obiektów ale myśle że 3 mm ES też nie będą najgorsze a miałbym już wtedy naprawdę dobry okular który nic tyko uzupełnić o Naglerka 31 mm i wolałbym jakiś 7 mm, od biedy np uwan albo w ostateczności Ethos 6 mm ;) No chyba że te 3 mm źrenicy to będzie jednak mało, może ktoś zweryfikuje :)

Edytowane przez Ucio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz coś więcej powiedzieć? Czym ta "zabójczość" będzie się objawiać? Czy te 0,5mm źrenicy robi tak dużą różnicę (dla okularu 22mm)?

Niebo głownie miejskie, ale dość dobre (jak na miasto) - czasem trochę drogi mlecznej widać :-)

 

Nie 0,5mm tylko 1,3mm różnicy w źrenicach. Pod miejskim niebem 5,5mm źrenicy da szare tło nieba i słabo skontrastowane obiekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie 0,5mm tylko 1,3mm różnicy w źrenicach. Pod miejskim niebem 5,5mm źrenicy da szare tło nieba i słabo skontrastowane obiekty.

 

OK, rozumiem.

Dobieramy okular, żeby zmieścić się w odpowiedniej źrenicy w zależności od warunków. A co z polem widzenia?

Wiem że powinno się dobierać okulary generalnie z dużym polem (jak fundusze pozwalają), ale czy w przypadku Newtona f4 te 15 stopni pola różnicy pomiędzy

NLV a LVW nie spowoduje, że nadmiar pola będzie nieużytczny tj. będzi miałe wady optyczne i w okularze o mniejszym polu będzie to mniej widoczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operuj raczej polami wynikowymi, czyli nie 15o tylko 0,5o różnicy pola pomiędzy LVW22 i LV20 (liczone w pamięci ;) ). Każde dodatkowe pole jest na wagę złota w Dobsonach, szczególnie, jeśli to pole jest tak dobrze skorygowane jak w serii LVW. Może idealnie nie będzie, ale blisko ideału na pewno :)

 

Policz sobie pole i sprawdź w programie CdC różnicę tego co obejmiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operuj raczej polami wynikowymi, czyli nie 15o tylko 0,5o różnicy pola pomiędzy LVW22 i LV20 (liczone w pamięci ;) ). Każde dodatkowe pole jest na wagę złota w Dobsonach, szczególnie, jeśli to pole jest tak dobrze skorygowane jak w serii LVW. Może idealnie nie będzie, ale blisko ideału na pewno :)

 

Policz sobie pole i sprawdź w programie CdC różnicę tego co obejmiesz.

 

Czy korekcja pola jest taka sam w tych okularach (LVW i NLV) ?

Jeśli tak tzn. że dopłaca się tylko do wielkości pola, tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.