Skocz do zawartości

Celestron czy Meade


Tatakarola

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę nabyć dobry sprzęt który starczy mi na parę lat.

Do czego ???? bardzo dobre pytanie. Chciałbym kupić sprzęt który zapewni mi w miarę łatwe podglądanie nieba (GoTO) i postawi

wysoko poprzeczkę ograniczeń. (Tego nie zobaczysz bo za małe lustro.)

Wiadomo że apetyt rośnie w miarę jedzenia więc może pojawia się zapędy na jakieś zdjęcia. Początkowo lustrzanka (posiadam trochę puszek i słoików)może

jakaś kamerka CCD ale to przyszłość.

Chciałbym podglądać DS-y, ale na początek wiadomo Układ słoneczny.

Te modele to troszkę prowokacyjnie (fakt chciałbym poznać opinię o jakości i różnicach pomiędzy Meadem a Celestronem )

Może wystarczy duży Newton ???? C10-NGT. ( Nie patrzę na wagę na wymiary i mobilność to sprawa drugorzędna dla mnie.)

Obserwować mogę z działki przy domu jak i kilku innych lokalizacji. Generalnie tu gdzie mieszkam (Roztocze) nie ma problemu z niepożądanym światłem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno wskazać jakieś znaczące różnice w optyce między Meade czy Celestronem w przypadku SCT. Trzeba by porównywać wyniki testów optyki konkretnych modeli (astro-foren.de). Wersje ACF/HD to takie ulepszone wersje zwykłych SCT oferujące lepszą korekcję pola oraz lepszą mechanikę (blokady lustra i takie tam). Płacisz za te bajery tracąc na aperturze, choć jak na polskie warunki 8 czy 9,25" nie jest mało do planet, czy Księżyca. Do obserwacji DSów to taka apertura raczej "początkowa" dla wielu. Do astrofotografii się nadają, choć nie trzeba ACF/HD żeby fotografować planety za pomocą kamerek planetarnych. Do fotografii DS też się nadają, ale "łatwe" nie są ze względu na dużą ogniskową. Najtańsza apertura to Newton, ale też duża tuba. Zwykle SCT też swoje kosztują, szczególnie nowe, ale też dobrze nadają się do obserwacji planet i DSów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może LightBridge 16" + jakieś naglery? Na pewno stawia wysoko poprzeczkę ograniczeń, bo w takim lustrze zobaczysz naprawdę DUŻO. Choćby była trochę gorszej jakości optyka (czy do wizuala potrzeba lepszej jakości optyki niż standardy Meade w LB? Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć), to jednak 3-4x większe lustro, niż w wymienionych przez Ciebie 9,25" i 8". Zwłaszcza, jeśli mobilność/wymiary to sprawa drugorzędna. Wady? Nie ma GOTO. Jakbyś się uparł, to pewnie da się zamontować jakiś układ wspomagający, ale to dużo zachodu, i w sumie jakbym to ja miał do wydania tyle kasy, to wolałbym mieć to już wliczone w cenę :) No i na dobsonie nie pograsz w astrofoto :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno wskazać jakieś znaczące różnice w optyce między Meade czy Celestronem w przypadku SCT. Trzeba by porównywać wyniki testów optyki konkretnych modeli (astro-foren.de). Wersje ACF/HD to takie ulepszone wersje zwykłych SCT

 

z tego co mi wiadomo to są to dwa różne systemy optyczne. Celestron to klasyczny schmidt-cassegrain, a Meade ACF bazuje na ritchey-chretien.

 

Może LightBridge 16" + jakieś naglery?

 

poprę pomysł newtona jako pierwszego teleskopu, bo to dość uniwersalny sprzęt. Ale czy zaczynać od razu od 16" to bym się zastanowił. "tatakarola" pisze, że mobilność nie ma takiego znaczenia, ale ktoś potem jednak będzie musiał ten sprzęt wytaszczyć, a to potrafi bardzo zniechęcić od obserwacji.

Edytowane przez liq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co mi wiadomo to są to dwa różne systemy optyczne. Celestron to klasyczny schmidt-cassegrain, a Meade ACF bazuje na ritchey-chretien.

 

Meade zostało pozwane za używanie ritchey-chretien w nazwie ich ACF zanim to się ACF nie nazywało i przegrało bo produkt nie jest teleskopem w konstrukcji RC ani jego pochodną. To są zmodyfikowane SCT, a nie RC, gdzie wystarczą dwa hiperboliczne lustra bez tony szkła i ruchomych luster ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.