Skocz do zawartości

Teleskop do obserwacji naziemnych


zendalor

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem parę maków i często używałem do naziemnych obserwacji.

Jednak nawet SW 127/1500 z 2 wyciągiem okrutnie winietował na pełnej klatce. Do wycięcia było około 40 % kadru.

Ale jak zamierzasz używać APS-C to będzie mniej do kadrowania.

 

Jeśli natomiast wystarczy Ci 1000 mm ogniskowej to najlepiej używać pełnoklatkowego obiektywu np. MTO. Tu winietowanie będzie prawie pomijalne. Statywik też powinien to uciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ognisku głównym Apsc będzie jeszcze winietowalo? Widziałem fotki naziemne z Maka 127 i winiety nie widziałem, albo była tak minimalna że można było ten problem pominąć. Mak 102 lub 90 też chyba na APSC nie powinien dawać winiety w ognisku głównym. Czy kluczowa jest średnica adaptera T2, czy może apertura teleskopu? A może ogniskowa? Albo połączenie tych wszystkich spraw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łukasz Teodor Mrugała napisał:

Szerokość matrycy Apsc Nikona to  23,6mm więc wychodzi że na mak90 i 102 będzie nieznaczna winieta.

Patrz na przekątną, sama szerokość to za mało. Poza tym ten wymiar wypada nie w środku a po bokach kadru :)

Minimalna będzie tylko w 127.

nikon+mak.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowo przedstawione. Chociaż widziałem na innym portalu fotki bez przycinania z maka 90 i Canona bezlusterkowca z matryca Apsc i tylko po rogach był minimalny spadek jasności. Fakt Canony mają mniejsze wymiary matryca niż Nikony ale chyba nie jest to na tyle wielka różnica. Cóż pozostaje się pogodzić z przycinaniem bo mak 127 to już nie jest na tyle przenośny i kompaktowy sprzęt. Przede wszystkim chodzi o wagę. A jak to jest w np. APO np. 80/600 ED.  Są tam większe przeloty? Widziałem zdjęcie gołębia z tego teleskopu i mucha nie siada. Jakość bardzo dobrych i ostrych teleobiektywow albo nawet i je przebija. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nabylem rzeczonego maka Celestrona C90. Fakt na APSC Nikona zauważalne winietuje. Obserwacyjnie naziemnie fajna jakość obrazowania. Można wszelkie ptactwo na akwenach pooglądać. Fotograficznie póki co tragedia ale i teraz za bardzo nie ma warunków meteo. Na niebie nocnym jeszcze nie miałem okazji testować. Wstawiam próbne foto w domu z minimalnej odległości ostrzenia. 

received_268018134788854.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.