Skocz do zawartości

problem


karolW

Rekomendowane odpowiedzi

mam problem,bo zbieram kase od pewnego czasu na teleskop konkretnie na Synte200/1200 na dobsonie.ale stwierdziłem ze chyba nie ma sensu wydawac tyle kasy bo to jest duzy sprzet nigdzie go nie zabiore ze sobą,bo nie mam samochodu.A z bloku na parterze to troche kiepsko obserwować.Co wy byscie zrobili na moim miejscu?Mam juz pewną sumke.NO i zastanawiam sie moze czy kupic yukona "Yukon 6-100x100 " ale czy ta luneta jest na statywie no i czy warto wydac kase na takie cos.Drugie wyjscie to lornetka 26x70 u J.Poruczki na żurawiu.Komplet kosztuje (1120).Z góry dziekuje za odpowiedzi.Najlepiej prosze na wszystkie pytania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka lornetka 26x70 wydaje się być dobra, ale raczej pod ciemne niebo.

Prowadząc obserwacje tylko z balkonu na pewno nie wykorzystasz jej możliwości - to sprzęt do DS. No chyba, że byś ruszył tyłek tam gdzie trochę ciemniej. W końcu to nie taki wielki ciężar :D

Yukon, to też mobilny sprzęcik i w dodatku daje możliwość podejrzenia planetek. Na obserwacje z balkonu wydaje się być lepszy. Z kolei trudno mi powiedzieć coś o oglądaniu DS tym sprzętem, bo nie mam doświadzenia.

 

Wszystko zależy od tego jak naprawdę wygląda u Ciebie niebo i na ile chciałoby Ci się ruszyć ze sprzętem w plener.

 

P.S. Moje uwagi, to wnioski z treści płynących z tego Forum a nie moje doświadczenie!

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz już dwie lornetki. Jak kupować trzecią to wg mnie 25x100. Ja na twoim miejscu pomyślałbym raczej przyszłościowo. Nie znaczy to, że masz kupić dużego dobsa, który przez parę lat stać będzie w domu a raczej coś średniego co umożliwi ci rozwój tzn zobaczysz więcej niż lornetkami. Jeżeli masz takie problemy z transportem to ja na twoim miejscu poprostu bym jeszcze troszkę pozbierał i kupił sobie jakiś refraktorek (do planetek i nie tylko) choć nie Yukona.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wydaje się, że pozostało Ci tylko jedno - kup MTO-11 CA do planetek. Da Ci większe powiększenie niż w Yukonie oraz będziesz mógł się bardziej zaznajomić z budową teleskopu, okularami itp. MTO z okularami będzie kosztować mniej niż Celestron 25x100, a jest bardziej użyteczny.

Jak masz już 2 lornetki, to trzecią o wiele większą faktycznie zobaczysz więcej, ale najbardziej użyteczna będzie z dala od świateł miejskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-mi sie wydaje ze jednak chyba 26x70 bo ta 25x100 kosztuje 2100.... a ja mam zaledwie 1400 złoty :?

-Planowałem też na działce która jest oddalona z 5 kilometrów z tąd,mało świateł,no ale musiałbym tam zostawic teleskop czego się najbardziej boje bo mogliby mi go ukraść juz 2 krotnie okradli mi działke...

a na jakis statyw weszła by ta 25x100?Bo to chyba troche wielkie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-mi sie wydaje ze jednak chyba 26x70 bo ta 25x100 kosztuje 2100.... a ja mam zaledwie 1400 złoty  :?  

-Planowałem też na działce która jest oddalona z 5 kilometrów z tąd,mało świateł,no ale musiałbym tam zostawic teleskop czego się najbardziej boje bo mogliby mi go ukraść juz 2 krotnie okradli mi działke...

a na jakis statyw weszła by ta 25x100?Bo to chyba troche wielkie jest

 

Za 1225 zł możesz kupić MTO 11 CA na montażu azymutalnym. Jeśli masz do wydania 1400 to te 175 zł możesz przeznaczyć na jakis okularek który da ci większe poeiwększenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dedam jeszcze tylko że na twoim miejscu nie kupowałbym jakiejś potężnej lornetki ze średnicą obiektywu 10 cm bo jest droższa od teleskopu. MTO jest małe i zapewne pokaże ci o wiele więcej niż jakakolwiek lornetka. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.