Skocz do zawartości

New meteo, pogoda.onet, sat24


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji, że przez ostatni miesiąc remontuje dach w domu, śledzę progozy pogody na bieżąco, co najmniej dwa razy dziennie, czasem częściej.

Rozumiem, że teraz sytuacja pogodowa jest trudna, dynamicznie zmieniają się fronty itd.... ale stopień niedokładności prognoz jest obecnie tak duży, że właściwie moja własna ocena oparta na zdjęciach z sat24 wydaje mi się najsensowniejsza z perspektywy kilku następnych godzin...

To co obecnie prognozuje NewMeteo ( stary ICM ) to jest według mnie totalną porażką, a zawsze uznawałem ich prognozy za mające ręce i nogi. W czasach kiedy ICM przesiadał się na nowy system i był raczej słaby zacząłem spoglądać na pogoda.onet.pl i o dziwo odnalazłem ich prognozy za całkiem sprawdzalne ale zbyt uproszczone .... Potem Newmeteo jakoś zaczęło się trzymac kupy, przynajmniej w kategoriach czystego nieba i w perspektywie 24H a onetu używałem do weryfikacji i pi razy drzwi obie prognozy były spójne i miały racje.

Jednak przez ostatni miesiąc wszystko się posypało.... prognozy Newmeteo w modelu UM i COAMPS, pogoda.onet.pl i zwykła prognoza w telewizji są zupełnie nie spójne i zupełnie, ale to zupełnie się nie sprawdzają.... Totalnie nie mozna na nich polegać a dla kogoś kto zastanawia się czy jutro ma do niego przyjść dekarz czy też pojutrze, czy ma nakrywać wełne plandeką przed deszczem czy kontynuować prace w następnych dniach jest to niezwykle ważne...

 

Co się dzieje z prognozami na newmeteo ? Już nie mówie o prognozie na następne dwa dni... ale nawet prognoza z na następne 6H się nie sprawdza ..... a jeśli już to COAMPS o większej siatce i dłuższym czasie prognozowania ( teoretycznie mniej dokładna wg mojej wiedzy ) jest gorsza od modelu UM, znacznie gorsza...

Podtopiło im serwery czy co ? O co kaman ?

Czego teraz używacie śledzenia prognoz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie dni były bardzo trudne pod względem prognozowania pogody. Przez Polskę przebiegał pofalowany front atmosferyczny odzielający upalne powietrze zwrotnikowo-kontynentalne od chłodniejszej masy polarno-morskiej. Różnica temperatury przekraczała 13st.C, dlatego nad krajem tworzyły się burze.

 

Niestety prognozowanie takich zjawisk jest bardzo trudne. Pojedyncza komórka burzowa ma rozmiary rzędu 5-10km, natomiast dane, które są wprowadzane do modeli numerycznych, mają rozdzielczość ok. 60km. Głównie dlatego(dodatkowo nieznajomosć pewnych procesów, uproszczenia matematyczne) nie jest możliwe okreslenie, gdzie przejdzie burza i jaki przyniesie opad.

 

Model UM w wersji 6.1 jest modelem niehydrostatycznym. Co to znaczy? Znaczy, że prognozując pogodę "tworzy" konkretne chmury burzowe. Niestety położenie tych chmur zawsze jest inne niż te rzeczywiste, dlatego prognozy opadów są niesprawdzalne. Co więcej, wpływa to na inne parametry meteorologiczne: rozwój chmur oznacza większe zachmurzenie a to modyfikuje dopływ promieniowania słonecznego więc i temperaturę. W miejscach, gdzie pada deszcz konwekcyjny(czyli burzowy) temperatura jest jeszcze niższa ze względu na parowanie opadu. Poza tym chmura burzowa tworzy lokalny system wiatrów, które mogą być bardzo silne.

 

Co więc można robić? Zostało tutaj opisanych kilka pomysłów, które są namiastką prognoz synoptycznych(weryfikowanych przez synoptyka). Tworzone są one w oparciu o kilka modeli numerycznych(np. w IMGW stosuje się 4: GFS, COSMO, ALADIN i GME-DWD) ale nie tylko. Synoptyk wykonuje analizę obecnej sytuacji pogodowej dzięki zdjęciom satelitarnym, mapom radarowym oraz obserwacjom ze stacji synoptycznych, lotnisk czy stacji aerologicznych(one wykonują pomiary np. temperatury i wilgotności na różnych wysokościach).

 

Osobiście zachęcam nie tylko przeglądać prognozy "surowe", ale również zweryfikowane(np. prognozy synoptyczne z pogodynki) oraz czytanie komentarzy synoptyków(pogodynka, new.meteo.pl).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.