Skocz do zawartości

Zakup SK909 EQ3-2 i różne sklepy


Guniu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, właśnie zaczynam swoją przygodę z astronomią i potrzebuję drobnej pomocy. Postanowiłem kupić sobie teleskop i od paru dni czytam co się da na ich temat. Większość podstawowych pojęć i zagadnień już przyswoiłem i po głębokich przemyśleniach wybrałem teleskop: Sky-Watcher (Synta) SK909 EQ3-2.

No i w sumie mógłbym już zamawiać, ale w różnych sklepach widzę, że jest różne wyposażenie i miałbym parę pytań:

 

1. Nasadka kątowa.

Raz jest nasadka kątowa 90st., a raz regulowana 45-90st. Ja osobiście pewnie bym brał tę regulowaną, ale może to zły pomysł i lepiej brać 90st?

 

2. Soczewka Barlowa.

W jednym sklepie nie było dopisanego słowa "achromatyczna", tzn. że taka nie jest, czy ktoś był leniwy i nie dopisał po prostu tego słowa?

 

3. Okulary.

W większości sklepach jest "Super 25, Super 10", widziałem jeszcze "Super Wide Angle 25 i 10mm" (ale to zakładam, że to to samo co poprzednie?), oraz Kellner 25 i 10. Zastanawia mnie czym jest to 'Super', próbowałem szukać na ten temat, ale strasznie ciężko coś znaleźć i przez to nie wiem, czy to lepsze od Kellnera czy gorsze, czy to samo?

 

 

Wybieram między tymi ofertami:

 

A) http://wielkimarket.com.pl/opis/610006/teleskop-sky-watcher-sk909-eq3-2.html - najtańsza oferta jaką widziałem, ale to jakiś dziwny sklep o trochę innej tematyce niż astronomia, raczej odpada.

B)http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-sk909eq3-2,11211s - dobra oferta, no i sklep już bardziej, do tego nasadka kątowa regulowana - to chyba by był mój wybór.

C) http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=21_25&products_id=778 - sztywna nasadka 90st. i okulary Super Wide Angle 25 i 10mm (jeśli to robi różnicę od samego 'Super').

D) http://sklep.teleskopy.net/sky-watcher-909-eq3-2-refraktor-90900-p-3028.html?cPath=61_66_75 - w sumie to samo co B), ale trochę drożej.

E) http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=922&lunety=Teleskop_Spinor_Optics_R-90/900_EQ-3 - wiem, że to nie Sky-Watcher, ale jak wyczytałem to ponoć bardzo zbliżone do niego (z tej samej fabryki albo jakoś tak), no tak czy siak, to też jakaś opcja, nad którą się zastanawiam. Najdroższy, okulary Kellnera, soczewka Barlowa niby nie achromatyczna(?) i nasadka 90st.

 

Jakieś sugestie odnośnie tego, który z nich byłby najlepszym wyborem?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego "Spinor Optics" to sobie daruj. JEst tam montaż eq2 a nie eq3 a to spora różnica, przynajmniej patrząc po zdjęciu. Reszta sklepów wygląda ok, oczywiście w opcji z Super, nie Kellnerami. Kątówka to raczej bez znaczenia jaka będzie, chyba że masz zamiar oglądać obiekty ziemskie, to wtedy lepiej regulowana (?)

 

A w ogóle to dlaczego ten a nie inny teleskop? Czym się kierowałeś przy wyborze? BO czy ja wiem czy to taki dobry wybór (zależnie od założeń oczyiście :) )

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ten zestaw miałem akurat z DeltaOptical

 

tam_temat_sklepow

 

 

i w nim Barlow na pewno był "achro" , okulary były "Super" ale Wimmer co je wziął do ręki NAWET nie otworzył pudełek tylko rzekł: "Kelnery" - mocno się zdziwiłem jak przez papier to zobaczył (bo wtedy wydawał mi się zwykłym człowiekiem - nie znałem go)

 

To znaczy DO wcale nie twierdzila że slowo super coś oznacza dlatego wcale nie narzekam - powiem inaczej; myśle że oni słowem "super" rezerwują sobie zmianę na lepsze bez zmiany nazw w folderach itp (gdyby musieli zwlaczyć jakąś nową konkurencję "Plosslami" w miejsce powszechnie dodawanych "Kellnerow")

 

nawet podejrzewam że sklepy nie mają wyboru - zamawiają całe zestawy w narzuconych pakietach

bo zestawy zawsze wychodzą taniej niż kupowane osobno. Dlatego zapewne nikt nie kompletuje po swojemu bo rozbijając zestawy z Azjatyckich Hurtowni z czasem pozostawiali by sobie jakieś góry śmieci.

 

 

 

z tego by wychodziło że wszystko jedno co piszą wszedzie są te same (ale licho nie śpi jak możesz to pytaj tylko czy odpowiedź bedzie zawsze rzetelna to nie wiem)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yyy, poważnie w tym Spinor Optics jest EQ2? Dziwne, żeby taki renomowany sklep posuwał się do takiego oszustwa, może to tylko nie te zdjęcia. Ale idąc tym śladem to w takim razie ten z fotozakupy.pl też na zdjęciu jest na EQ2? Wyglądają bardzo podobnie, podczas gdy na pozostałych właśnie widać różnicę, czyli zakładam, że tak powinien wyglądać EQ3.

Co do kątówki, to tak, mam zamiar czasami spojrzeć na obiekty naziemne, mam ogromną pustą przestrzeń przed balkonem. No i właśnie dlatego, że chcę trochę naziemnych obserwacji, oraz że obserwacje będą w mieście, zdecydowałem się na taki, a nie inny teleskop. Nie chce nic droższego, bo nie wiem tak do końca na ile mnie to wciągnie, a coś tańszego to też raczej nie bardzo, żeby się nie rozczarować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Są dwie opcje -- albo błędny opis, albo błędne zdjęcia.Fakt taki że rzeczywiście nie tylko spinor na fotce jest na EQ2, ale i ten refraktor z fotozakupy.pl. Lepiej dopytać się w sklepach jak jest faktycznie, chyba że nie będą umieli odpowiedzieć. Na pozostałych stronach na fotkach jest ukazany EQ3-2.

 

O ile EQ3-2 jest w pełni używalnym montażem nawet do nieco dłuższych ogniskowych, to EQ2  jest raczej do niczego nawet dla początkującego. Gorzej, przez takie coś można dostać urazu do nowo poczynanego hobby. Mówię serio.

 

Co do okularów i kątówki to się nie przejmuj, o ile wkręcisz się w temat dokupisz coś porządnego z czasem, wyczujesz kiedy powstanie potrzeba :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też pierwszy teleskop miałem spinor optics, i od skywatchera o tych samych parametrach niczym się chyba nie różnił, choć mogę się mylić może jakość optyki, wyczernienia czy czegoś była inna. <choć gadałem z gościem który obydwa bezposednio porównywał i mówił że niczym> W sumie powiem tak - no lepiej brać sky watchera bo to sprawdzony sprzęt, większośc osób ma sprzęt tej marki. Jest po prostu pewny :)

 

Jeśli chodzi o zdjęcie z montażem, zdarza się że sklepy umieszczają zdjęcia z innym montażem niż jest w zestawie, ale dostaje się ten który pisze a nie ten co jest na zdjęciu. Czasem tak jest, nie wiem czemu, widziałem kiedyś teleskop który w opisie miał eq3-2 bodajże, a na zdjęciu AZ3, może i tu jest taka sytuacja.

 

Ale po co ryzykować ? jest dostepny Sky watcher 90/900 na eq3-2, i to jest sprzęt pewny.

 

Nie żebym coś doradzał, ale po tym co napisałeś to możę weź pod uwagę ten teleskop na montażu AZ3 ? Jest lekki stabilny i łatwy w obsłudze, a co najważniejsze za całośc dasz 570zł, jedyne co to nie będzie barlowa w zestawie, no ale można zawsze kupić, zobaczyć czy Cię wciągnie i najwyżej dokupić okular czy barlow <lepiej okular>. Z kitowymi okularami < a nie są one bezużyteczne> masz 36 i 90x powiększenie, te drugie do jowisza będzie ok, akurat źrenica 1mm, ostatnio obserwowałem tym okularkiem z ciekawości i dalby rade na początek. Bo z barlowem mialbyś jeszcze 72x i 180x, przy czym przy 180x jest już mała źrenica 0,5mm i wygląda to wszystko tak sobie. Na początku każdy napala się na powiększenie a z czasem zaczyna doceniać większą źrenicę i pole widzenia, ja osobiście oglądam jowisza okularem szerokokątnym przy powiększeniu 60x i jest super :) Nie muszę długo ruszać mikroruchów, siedze i patrzę.

 

miałem "nieprzyjemność" oglądania tego sprzętu na EQ2, i nie ma co się brać za to, tak jak piszę wyżej piters.

 

Tak z innej beczki w tym co podlinkowałeś skymacho jest niezły post "refraktor 90mm jest do niczego", zastanawiam się więc jakim cudem jego użytkownicy są zadowoleni a sam teleskop dobrze się sprzedaje.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemny refraktor f10 jest całkiem niezłym wyborem na sam początek, szczególnie gdy budżet jest mocno ograniczony. Co do optyki nie wypowiadam się gdyż dokładnie tymi refraktorami nie obserwowałem, ale tak jak pisze anum, zapewne optycznie to jest ta sama fabryka w Chinach, tyle że Sky Watcher to już jakaś tam marka.

 

Wracając do montaży warto dodać że faktycznie opcja AZ3 ma jeszcze taki plus, że dużo wygodniej obserwuję się za jego pomącą obiekty na ziemi, w sensie jakieś ptaszki i t.p. Na montaży ekwatorialnym będzie to dużo trudniejsze, ale za to astro obserwacje są wygodniejsze. Na minus ekwatoriala masa i gabaryty. Warto to przemyśleć. 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej bardziej mi zależy na astro, no i spodziewam się, że mnie to wciągnie, dlatego wole już mieć od razu EQ3, niż później myśleć o jakiejś wymianie. A poza tym to czytałem, że po odkręceniu czegoś tam w paralaktyku można nim sterować jak azymutalnym. No i ma to być sprzęt stacjonarny, nie myślę raczej o wypadach z nim.

 

Dzięki wszystkim za Wasze opinie, wszystko się przydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, niby co odkręcić? Teoretycznie nic odkręcać nie trzeba, wystarczy ustawić montaż na szerokość geograficzną 0. No właśnie tylko i aż, bo mój EQ3-2 poniżej 10 stopni nigdy nie zszedł ze względu na konstrukcję, a więc i tak nigdy nie będzie pracował jako montaż AZ

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.