Skocz do zawartości

obserwacje Algola


olcia

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc!

 

Dzisiaj jest zaćmienie Algola, które miałam zamiar obserwować, ale pogoda jest koszmarna - czarne grube chmury a aktualnie pada deszcz. Szanse nawet na znośną pogodę w nocy są znikome. Czy ktoś z mentorów lub uczestników planuje dziś takie obserwacje i mógłby podzielić się wynikami? Bardzo potrzebuję danych z drugiej części zaćmienia bo poprzednie obserwowałam. Oczywiście chodzi o suche dane które opracowywałabym już samodzielnie. Wszelkie publikacje tych danych w jakiś konkursach czy referatach były by oczywiście za zgodą ich autora. Jeśli ktoś będzie chętny mi pomóc dzisiaj lub podczas kolejnego dostępnego od obserwacji zaćmienia to będę bardzo wdzięczna za pomoc.

 

Mój mail ahamanowicz@gmail.com

Aleksandra Hamanowicz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety cirrusy skutecznie uniemożliwiły oceny :( Pamiętaj również przy obserwacjach gwiazd nisko położonych nisko nad horyzontem (a tak jest położony Algol wieczorem) o zjawisku ekstynkcji. Polega ono na osłabieniu blasku gwiazdy wskutek pochłaniania światła przez warstwy atmosfery. Światło gwiazdy leżącej nisko nad horyzontem ( w większej odległości kątowej od zenitu) przechodzi przez grubsza warstwę atmosfery niż tej która leży wyżej nad horyzontem (w mniejszej odległości kątowej od zenitu). Zjawisko to powoduje, że gwiazdy leżące niżej maja mniejszy blask niż w rzeczywistości. Przy obserwacjach Algola zjawisko to może utrudniać prawidłowe oceny gdyż wieczorem Algol leży nisko nad horyzontem, natomiast gwiazdy porównania zdecydowanie wyżej. Wniosek stad płynie taki, żeby unikać obserwacji Algola wczesnym wieczorem. Im później tym lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Gość astrodamian27

Jutro kolejny raz możemy obserwować zaćmienie Gwiazdy Algol (Beta Persei) Jak pogoda dopisze :D

 

Początek zaćmienia: 26.11.2011 13:48

 

Środek zaćmienia: 26.11.2011 18:36

 

Koniec zaćmienia: 26.11.2011 23:24

 

Pamiętaj,czas trwania zaćmienia wynosi 9.6h. Gwiazdę obserwuj w czasie zaćmienia głównego co 15 minut. B)

 

 

post-10327-0-10798800-1322250962_thumb.jpg

Edytowane przez astrodamian27
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.